Forum
Nic o Nas bez Nas

Sprawy społeczne i gospodarcze - Śmieci - jak (dokąd) się pozbywacie ?

malami - 2007-04-02, 18:16
Temat postu: Śmieci - jak (dokąd) się pozbywacie ?
1. Spalone żarówki
2. Zużyte baterie
3. Makulaturę
4. Słoiki i butelki szklane
5. Pokrywki od słoików
6. Butelki PET
7. Przeterminowane resztki leków
8. Obudowę wyprutego zdezelowanego komputera
9. Puszki metalowe
10. Puszki ALU
11. Zeschły chleb
12. Zgniłe pomidory, obierki z ziemniaków itp.(przyzwyczajona jestem żeby odpadki organiczne wyrzucać na kompost albo do tzw zlewek i czuję się niewyraźnie kiedy jedzenie muszę wywalać do kubła z np. zużytymi pieluchami)

Ostatnio miałam takie spektrum i nie wiem co z tym wszystkim zrobić :(

Oraz gdzie wylać rozpuszczalnik od czyszczenia pędzli. Do ubikacji ????!

lugoshi - 2007-04-03, 00:02
Temat postu: Re: Śmieci - jak (dokąd) się pozbywacie ?
1. Spalone żarówki - śmietnik

2. Zużyte baterie - zbieram i jak jestem w Ikei to wyrzucam - mają tam specjalne
pojemniki.

3. Makulaturę - palę ( podpałka do ogniska )

4. Słoiki i butelki szklane - oddaję rodzince na przetwory
5. Pokrywki od słoików

6. Butelki PET - depczę i do smietnika

7. Przeterminowane resztki leków - powinno się oddawać do Apteki

8. Obudowę wyprutego zdezelowanego komputera - najlepiej na złom

9. Puszki metalowe - jak uzbierasz troche to z komputerem na złom ;) a jak nie to kosz

10. Puszki ALU - kosz

11. Zeschły chleb - dla ptaszków, bułka tarta, kosz

12. Zgniłe pomidory, obierki z ziemniaków itp.(przyzwyczajona jestem żeby odpadki organiczne wyrzucać na kompost albo do tzw zlewek i czuję się niewyraźnie kiedy jedzenie muszę wywalać do kubła z np. zużytymi pieluchami) - kosz, kosz i kosz

Gdzie wylać rozpuszczalnik od czyszczenia pędzli. Do ubikacji ????!

Masz 4 alternatywne rozwiązania:

# Wylanie rozpuszczalnika do kanalizacji.
# Odstawienie słoiczka z rozpuszczalnikiem do momentu aż wyparuje.
# Spalenie rozpuszczalnika w kominku lub na działce.
# Odstawienie rozpuszczalnika do stacji utylizacji.

Pić nie proponuje :D

malami - 2007-04-03, 19:05

na złom czyli gdzie?
kosze na puszki alu masz osobny? i na pety? i na szkło?
żarówki do kosza??????

zapraszam na ogniska, będę palić makulaturę i rozpuszczalnik :) z okazji Dnia Ziemi, żeby nie czekać za długo ;)

lugoshi - 2007-04-03, 19:23

malami napisał/a:
na złom czyli gdzie?

W Rabce złomowisko znajduje się koło Rabkolandu.

malami napisał/a:
kosze na puszki alu masz osobny? i na pety? i na szkło?
żarówki do kosza??????

Nikt nie jest idealny. Nie segreguję śmieci - > wszystko idzie do jednego wora ...
Co byś chciała robić z żarówkami ? :D

malami napisał/a:

zapraszam na ogniska, będę palić makulaturę i rozpuszczalnik :) z okazji Dnia Ziemi, żeby nie czekać za długo ;)

Makulaturę mogę albo wyrzucić do śmietnika albo użyć jako podpałkę. W końcu jakoś trzeba to ognisko rozpalić.

cytat z Wikipedii:

"Warunki spalania w piecach cementowych sprawiają, że są one szczególnie przydatne do spalania niebezpiecznych odpadów przemysłowych, ale również wyselekcjonowanych odpadów z sektora komunalnego.
Należą do nich głównie:

* Zużyte rozpuszczalniki organiczne (w tym również chlorowcopochodne),
* Pozostałości podestylacyjne i produkty uboczne przemysłu chemicznego, farmaceutycznego,
* Zużyte i przeterminowane chemikalia i farmaceutyki,
* Zużyte oleje i smary maszynowe."

Jednym słowem spalają je w wysokiej temperaturze. Tylko gdzie tu w pobliżu znaleźć cementownię ???

To kiedy to ognisko ... przyniosę trochę rozpuszczalnika i trochę gazetek :D

ewa - 2007-04-03, 21:03
Temat postu: Re: Śmieci - jak (dokąd) się pozbywacie ?
lugoshi napisał/a:

...
# Odstawienie słoiczka z rozpuszczalnikiem do momentu aż wyparuje.
# Spalenie rozpuszczalnika w kominku lub na działce....

Podpunkt 1. Zamiast rozpuszczalnika uzywany był tez butapren i worek foliowy :6:
Podpunkt 2. Absolutnie nie należy w trakcie zapalania sprawdzać czy pojemnik z resztką rozpuszczalnika dobrze leży na ruszcie. Mozna poparzyć sobie rączki (sprawdzone i udowodnione)

Robert - 2007-04-03, 21:31

oi
Iscra - 2007-04-04, 10:31

nie podtruwajcie się tak... wyziewy z palącego się rozpuszczalnika to chyba nie jest najzdrowsza rzecz pod słońcem.
Ja swoje śmieci segreguje -- plastik i szkło osobno do worka, który nieby wędruje do segregacji, a komunalne osobno (zapewniano mnie, że są utylizowane, ale ja tam nie wiem...). Papier palę w piecu, ale tylko ten podwójnie (z obu stron) wykorzystany. Na tą wiosnę planowałam zrobienie niewielkiego kompostownika w ogródku, ale chyba przesune te plany na lato... :20: .

Rzeczywiście, problem z ekologią w Rabce jest ogromny: jak były pojemniki na szkło, to ludzie chodzili z siateczkami z różnych miesc i wszystko do nich wrzucali; nawet teraz sie nie obcinają , żeby tylko nie zapłacić tych paru złotych za worek...
Ale z tego co słyszałam, już wkrótce sie to skończy.

lugoshi - 2007-04-04, 13:41

Wprowadzenie obowiązkowego podatku śmieciowego od głowy w gospodarswie domowym to jedyny sposób aby ludzi zdyscyplinować. Nikomu wtedy nie będzie się chciało podrzucać smieci.
juhas - 2007-04-04, 23:42

W Rabce i tak większość młotów wsiowych wyrzuca śmieci w krzaki :24: Akurat teraz jest idealna pora żeby to zobaczyć.
gurallschall - 2007-04-05, 15:27

juhas napisał/a:
W Rabce i tak większość młotów wsiowych wyrzuca śmieci w krzaki

.......oj juhas to się mylisz.To jest problem krajowy i być może w Rabce jest ona bardziej widoczny.Ja w swojej miejscowości zauważyłem,że śmieci są wywożone do lasów,na bobocza dróg,nad jeziora i inne osiedla.Co prawda sporadycznie ale są.Zastanawiam się nawet jak to nazwać tym bardziej,że w pobliżu jest spore wysypisko śmieci gdzie w ostateczności można zostawić worki pod bramą.
Jeszcze raz powtarzam na każdym osiedlu powinny stać przynajmniej po 3 pojemniki do recyklingu;makulatura,szkło,plastik i problem się załagodzi.To powinno być priorytetem każdego miasta,gminy i sołectwa.Dziwię się,że w Rabce tego typu pojemników jeszcze nie postawiono.Być może ktoś weżmie pod uwagę taką ewentualność i zrobi cos w tym kierunku.

Electrical Storm - 2007-11-25, 09:51
Temat postu: Recycling
malami napisał/a:
żarówki do kosza??????

Raz chyba w zyciu trafila sie interesujaca "reklama" na onecie:
Zuzyte świetlówki zawieraja rtęć!
Rtęć po wydostaniu się ze stłuczonej bańki lampy,
stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego
oraz zdrowia Twojego i Twoich najblizszych.
Chroń je jeśli kochasz!
Zuzyte świetlówki oddaj do sklepu.

Ze strony wynika ze... zarowki tradycyjne mozna wrzucac do kosza.
Natomiast nowe energooszczedne w zadnym wypadku, bo zawieraja rtec.
Takie zarowki mozna oddac w sklepie kupujac nowe (zarowka za zarowke).
Mozna tez oddac do punktu zbioru, najblizszy znajduje sie:
Nazwa: Zakłady Komunalne Sp. z o.o.
Miejscowość: Rabka - Zdrój
Ulica: ul. Kilińskiego 46B

Wiecej:
Prawa i obowiązki Konsumentów:
Zobowiązany jest oddawać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zbierającemu taki sprzęt. (art.35 ustawy ZSEE)
Konsument nie może wyrzucać zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami. (art.36 ustawy ZSEE)
Za pozostawienie tego typu sprzętu w miejscu do tego nie przeznaczonym (np. wyrzucenie do śmietnika, wystawienie przed blok czy porzucenie w lesie) grozi kara grzywny od 20 do 5000 zł. (art. 74 ustawy ZSEE)
Od 1 lipca 2006 r. konsument ma prawo do nieodpłatnego oddania swojego zużytego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego w sklepie, który przyjmuje zużyty sprzęt w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt na zasadzie "1 za 1”, czyli lodówka za lodówkę, telewizor za telewizor, suszarka do włosów za suszarkę, świetlówka za świetlówkę itp. (art. 42 ust. 1 ustawy ZSEE)
Konsument ma prawo nieodpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w punkcie zbierania. (art. 37 pkt 2 w związku z art.35 ustawy ZSEE)

Prawa i obowiązki Gmin i Powiatów:
Udostępnienie mieszkańcom na stronie internetowej oraz w sposób zwyczajowo przyjęty informacji o znajdujących się na terenie gminy zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych, zawierających: firmę, oznaczenie siedziby i adres albo imię i nazwisko i adres zbierającego zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, a także adresy punktów zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, w tym punktów sprzedaży sprzętu elektrycznego i elektronicznego (art.3 ust. 2 pkt.6a ustawy UCiPwG)

Czy nasza gmina wywiazala sie z tej ustawy i komus udalo
sie takie informacje znalezc na stronie miasta ?

Wiecej informacji zawiera strona ElektroEko
Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego
http://www.elektroeko.pl/

[Słowa kluczowe: Recycling AGD Oświetlenie żarówki świetlówki RTV IT śmieci odpady]

lugoshi - 2007-11-26, 08:17

Niedługo mają się pojawić u każdego mieszkańca pojemniki do sortowania śmieci... jest jakieś światełko w tunelu..
dxfm - 2008-01-27, 18:43

Czy ktoś może szuka śmietników w miejscach publicznych? Kąpiąc się w rzece też można wyrzucić śmieci, chociaż dzisiaj chyba tylko dla morsów ;)

malami - 2008-01-27, 18:57

podobno pojemniki do segregowania są już dystrybuowane na terenie gminy!!!

podobno najpierw na jej obrzeżach :15:

czy ktoś to może potwierdzić ???

chciałabym sobie orientacyjnie wyliczyć kiedy dotrą do samego centrum czyli tam gdzie ludzi i śmieci najmniej ;)

lugoshi - 2008-01-28, 16:30

Można je odebrać w zakładach komunalnych. Trzeba podpisać cyrograf i odebrać pojemniki:

- zielony(11 zł / miesiąc za 1 sztukę) - na odpady zwykłe
- żółty ( 0zł / miesiąc za 1 sztukę) - na odpady posegregowane.

Pojemniki są do odbioru ZA FRIKO !!! DO BOJU MIESZKAŃCY !!!! :21:

Robert - 2008-01-28, 22:17

oi
ewa - 2008-01-28, 23:04

Do tej pory segregowałam - czarny worek "odpady komunalne", biały worek "szkło, papier, plastik" Wszystko ładnie zapakowane, posegregowane. I co z tego? Panowie przyjeżdżaja śmieciarą, wrzucaja woreczki do brzucha maszyny, a posegregowane w woreczkach smieci mieszją się i ugniatają razem. I po co było segregować?
Dla przykladu obserwacja z Nowego Sacza. Plastik, szkło, papier odbierane są 1x w miesiacu. Pozostałe smieci co 2 tygodnie (lub częściej wg potrzeb). Nie ma mowy, aby panowie śmieciarze zabrali worek niepodpisany lub niezgodny z harmonogramem wywozu. Jeżeli wywożą smieci komunalne, nie wezmą plastików. Owszem przyjadą ekstra ale osobnym transportem. I tak chciałabym widzieć segregacje wywozonych smieci w naszym mieście.

lugoshi - 2008-02-02, 10:28

Cytat:
czyli promocja dla nowych "abonentów" bo jako "stary" użytkownik nie dostałem info ?

Już dostałeś [ z forum ] . Oferta aktualna dla wszystkich. Pojemniczki jak marzenie ;-)

malami - 2008-02-02, 18:42

hurrrrrraa!!! dostałam właśnie kluczyk do naszych kontenerków!!! :D
i instrukcję obsługi pojemników :)
w poniedziałek będę mogła jak cywilizowany człowiek pozbyć się posegregowanych odpadów!!!!

życie staje się piękne, kiedy zyskujesz znienacka parę metrów sześciennych powierzchni mieszkalnej :alien: i to zupełnie za darmo! jak mi oświadczył zadowolony sąsiad

pozostał jednak dylemat gdzie się pozbyć:
tłustego i zabrudzonego papieru,
zużytych żarówek i świetlówek, luster, szkła okiennego, szkła zbrojonego
pampersów, brudnych opakowań po żywności
puszek po farbach, lakierach i innych środkach chemicznych
których to zgodnie z instrukcją do kontenerków wrzucać nie wolno, o nie!
;)

Sonneillon - 2008-02-02, 23:29

Do zielonego wolno wrzucac wszystko, bo nie napisali, ze nie wolno - proste.
malami - 2008-02-03, 19:56

zgodnie z zasadami logiki: to, że nie jest napisane iż nie wolno, nie znaczy, że wolno ;)
zgodnie z zasadami ekologii: nie powinno się :alien:
ale skoro nie ma innego wyjścia...

ewa: jest nadzieja, że proceder mieszania został powstrzymany. w zw. z nasileniem akcji segregacji miały zostać zakupione specjalne samochody do obioru segregowanego. niestety wiadomości żadnych urząd "w tym temacie" nie zamieszcza, bo co mieszkańców niby obchodzi, ale sądząc po PRZETARGACH dokonało się ;) i będzie mniej więcej tak jak opisałaś (z tego co się dowiadywałam to segregowane mają wywozić "w miarę potrzeb, bo to ta sama firma, zajrzą do kubła i sprawdzą i przyjadą". pożyjemy zobaczymy...

KIWACZEK - 2008-02-18, 20:46

Tu znajdziemy wiele przydatnych informacji.

http://www.jestemzielony.rabka.pl/

malami - 2008-02-18, 21:42

wszystko pięknie, ale gdzie wyrzucać odpady szkodliwe nadal nie wiadomo :(
szkoda, że tak późno, chociaż oczywiście lepiej późno niż wcale... czekam jeszcze na kalendarz, może bezpieczniej będzie od razu na 2009 ;)

może ktoś mi wytłumaczy czy to ja mam dziurę w zabezpieczeniach czy za tą stroną wleką się rożne ciekawe linki np. seksowna bielizna, hotele we włoszech, wózki widłowe, dachy, przedłużanie włosów itd... oraz depilacja laserowa, a także plastyka nie powiem czego, bo się uśmiałam ale w sumie to trochę zawstydziłam, a w zasadzie zrobiło mi się gorąco kiedy jak zwykle zaświeciło mi się czerwone pedagogiczne światełko i w ułamku tej sekundy pomyślałam, że stronę ma czytać młodzież w wieku lat 10...
ale strona z pewnością będzie licznie odwiedzana :D
hm, w sumie to sama natura i ekologia :38:

masz racje Kiwaczku, nie wiem jak pozostali ale ja znalazłam na tej stronie wiele przydatnych informacji ;) :D

ewa - 2008-02-18, 21:56

Zapomniałam zapytac pana z zakładow, który byl dzis u mnie podpisac umowę, ale moze wiecie... Co mam zrobic ze starym metalowym kubłem na smieci? Do tej pory słuzył mi jako obudowa do worka śmieciowego a w momencie postawienia nowych kubłów to stary: 1. idzie na złom (po ile kilo blachy ocynk?),
2. Oddaje złomiarzom,
3. oddaję śmieciarce (ale mi sie do żółtego kubła nie zmieści),
4. Uzywam go nadal jako oddzielny pojemnik na popiół/żużel, baterie i akumulatorki (ciekawe jak długo bedę zapełniac 120l kosz bateriami ?)

malami - 2008-02-18, 22:50

ewa nie martw się, zawsze się znajdzie ktoś życzliwy, kto ci wsypie do kubła zepsute i zardzewiałe baterie hydrauliczne ;)

jeszcze nawiążę do treści strony jestem zielony
ja niestety też jestem
kto mi wyjaśni, w którym roku doczekamy iż 16 lutego będzie w poniedziałek?

a jeśli ktoś ma przedszkolaki, które będą brały udział w rywalizacji to przypominam życzliwie, że z chęcią oddam moją tonę makulatury oraz spore zbiory innych posegregowanych CZYŚCIUTKICH odpadów (jeszcze nie miałam czasu zejść do moich kontenerków i mogę wspomóc - o ile konkurs nie kończy się np. 30 lutego. ;) ) trzeba tylko osobiście odebrać

konkurs uważam zresztą za poroniony - największa ilość śmieci na przedszkolaka przytłacza mnie fizycznie. mam nadzieję, że przemyślano sprawę sprawnego i na bieżąco odbioru tego złota. taki konkurs mógł wymyślić tylko ktoś kto nigdy przez miesiąc nie gromadził śmieci i nie ma pojęcia jak jest ich POTWORNIE dużo.
(to zresztą bardzo obrazowo przemówiło do dzieci - kiedy zobaczyły ile pojemników po jogurtach, serkach, śmietanie, puszek po konserwach (tych po piwie im nie pokazałam, bo by był skandal ;) , butelek pet, słoików, butelek po kubusiu i papierów (bez gazet) "przerabia" w ciągu miesiąca 1 osoba. i kiedy pomnożyły to sobie razy 3, 4 czy 5, tyle ile jest osób w ich rodzinie, a potem razy 12. więcej nie mnożyły, bo im wyobraźni brakło).

czy straż miejska będzie pełniła specjalne patrole żeby dzieciaczki nie dostawały po głowach od zawodowych śmiecionurków, którym będą wyszarpywać łupy? ;)

ar2 - 2008-03-06, 19:18
Temat postu: a eternit gdzie ??
Może ktoś z szanownych forumowiczów przerabiał temat utylizacji eternitu pozostałego po remoncie dachu.
krystian - 2008-03-06, 22:26

Pakuje się eternit do specjalnych wielkich worków a następnie są one wywożone, ale kto to robi to niewiem :alien: :aniol:
malami - 2008-03-07, 19:31

eternit wywozi firma z poronina, informacje widziałam niedawno albo w urzędzie miasta - przylepioną gdzieś w okolicy tzw. informacji, albo na którymś słupie ogłoszeniowym. ja ci mogę tylko nasłać firmę z Tarnobrzega.
wydział ochrony środowiska um powinien wiedzieć , albo pani Ania Rola, radna od tej działki

Robert - 2008-06-03, 22:59

oi
lugoshi - 2008-06-09, 15:00

Po prostu nasza sortownia nie chce się przepracowywać. :7: Śmieci mają być wypucowane i wychuchane. Zamiast wieczorami skubać gęsi, gospodynie będą szorować puszki, a dzieciaki wylizywać kartoniki.

Podejrzewam że sortownia nie dysponuje zaawansowanymi metodami recyclingu- utylizacja puszek po farbach czy zbitych szyb przekracza już możliwości... A to wszystko kosztuje ...

Lepiej wrzucić do potoka ... Lub do zielonego pojemnika :aniol2:

ar2 - 2008-08-13, 14:42
Temat postu: warcając do sprawy eternitu
Znalazłem eternit wywożą

A.S.A.-tel.0-18 26-522-52 oddział w Jabłonce odpłatność za 1 tonę 850 zł
KOMBUD Łętownia Kowalczyk Franciszek tel.0-18 27-734-05, odpłatność od 1 tony 530 zł

lugoshi - 2009-01-03, 13:03

Odgrzeję temat.
Jak ktoś nie wie co zrobić ze sprzętem rtv/agd/komp to może się go legalnie pozbyć:

Punkty

U nas są to Zakłady Komunalne.

malami - 2009-06-12, 18:36

Od dziś za wyrzucenie baterii na śmietnik grozi nam mandat w wysokości nawet do 5 tys. złotych. Natomiast dla firm, zajmujących się handlem bateriami i akumulatorami – kara wynosić może nawet 100 tys. złotych. Każdy sklep, w którym możemy zakupić baterie ma obowiązek bezpłatnie przyjąć od nas zużyte już baterie. Dodatkowo, w każdej gminie mają zostać stworzone specjalne punkty zbiórek.

Cytat:
Dodatkowo, w każdej gminie mają zostać stworzone specjalne punkty zbiórek.

czyżby zakłady komunalne? ;)

mlody - 2009-06-12, 21:42

w wielu zakładach pracy widać powoli ekologiczne podejście, ostatnio widziałem taki pojemnik w browarze leżajsk, ja sam uzbierałem już ze 2 kg i zamierzam w końcu do takiego pojemnika je odtransportować;)
lugoshi - 2009-06-12, 22:48

My zbieramy i zwozimy worami do IKEI. Ale skoro od dziś w każdym punkcie sprzedaży ... W kiosku też ? Popróbujemy :->
Electrical Storm - 2009-07-04, 18:34

Dobrze wiedziec. Zawsze mialem problem co zrobic ze starymi bateriami
i akumulatorkami i jedynym miejscem ktore znalem ktore zbieralo
takie rzeczy byl punkt fotograficzny Ostrowskiego w Krakowie.
Czyli teraz moge isc do Malgosi i im gdzies tam wrzucic?

Każdy sklep, w którym możemy zakupić baterie
ma obowiązek bezpłatnie przyjąć od nas zużyte już baterie.

Tylko czy to nie bedzie tak jak z butelkami zwrotnymi?
Przyjmiemy panu bateryjki jak pan kupi u nas nowe
w tej samej ilosci lub tez pokaze paragon zakupu
(ktory i tak blednie po kilku tygodniach)...

Ktos to przerabial w Rabce? Dziala to to?

malami - 2009-09-24, 00:01

polowałam polowałam i upolowałam, trochę przypadkiem
w żabce stoi wiadereczko, do którego można przynieść wszystkie baterie, których się chcemy pozbyć
takie wiaderko widziałam też w Carrefourze, gdzieś w Polsce, i byłam pewna, że w całej sieci mają. ale niestety, w rabczańskim nie ma, nie mieli i nie odbierają.

pannekromanta - 2009-09-25, 15:42

Wiem, że w Mszanie w Tesco jest przy wyjściu kilka pojemników na różne odpady. Wpadła mi w oko tylko skrzyneczka na baterie, reszcie się nie przyglądałem. Niedaleko więc.

malami--> nawet nie zdajemy sobie sprawy jak dużo śmieci produkujemy. Kiedyś oglądałem w brytyjskiej telewizji reality sioł, w którym wrzucono grupkę ludzi na wysypisko a kazano im przeżyć dwa tygodnie. Okazało się przy okazji, że Wielka Brytania produkuje 80 ton śmieci w ciągu sekundy. Koszmar.

A nie robicie sami w domu (tym bardziej jeśli macie ogródek) selekcji? U mnie są trzy kosze: odpady papierowe na podpałkę, organiczne na kompost i sucha frakcja, sortowana później do pojemników. Skutek jest taki, że zawsze mamy niewykorzystane worki, które podrzucamy sąsiadom bo i tak co jakiś czas trzeba kupować nowe.

ZŁB - 2009-09-25, 17:51

Kiedyś była w Gaździe w elektrycznym, może dalej jest tam gdzieś ukryta?
A tam koło "Dominika" w tym elektrycznym nie ma?

lugoshi - 2009-11-25, 22:05

Monopol na finansowy sukces w recyklingu dalej pozostaje w rękach wolnych zbieraczy złomu, opakowań szklanych i amatorów metali kolorowych. Nasze instytucje nie radzą sobie z tą żyłą złota:
http://www.tygodnikpodhal...=&typ=w&id=6582
Tuszę że wkrótce czeka nas podwyżka. Ktoś musi sfinansować stratę...

malami - 2009-11-26, 00:07

owszem ktoś musi, przecież wiadomo kto nie segreguje. panowie śmieciarze na co dzień wiedzą kto pampersy, kto odpady kuchenne. po co więc jakieś osobne kontrole i o co więc to całe halo? po trzech miesiącach od wprowadzenia segregacji trzeba było zabrać się za dyscyplinowanie, po kolejnych dwóch za karanie, a nie dopiero kiedy straty sięgają 20 pensji burmistrza. jak ona się teraz bidulka wypłaci?
można też zwyczajnie śmieci nie odbierać. niech się brudasy martwią co mają z tym zrobić, albo niech przesegregują i poproszą o odbiór. proste jak budowa cepa.
ale najłatwiej zebrać od wszystkich dopłatę. :angry:

mlody - 2010-03-25, 23:06

pytanie retoryczne.
Dlaczego dzisiaj wieczorem w "górnej Rabce" tj. okolice Poniczanki gdy zawieje od południa wiatr woni g...., gnojowicą i generalnie szambem ?

Czy to 21 wiek czy 15 gdzie wieśniacy swoje ....... wylewają do rzeki a później wszyscy to pijemy.

CZy wogóle to interesuje Straz Miejską i czy ktokolwiek cos z tym zamierza w końcu zrobić ?

WOMIT sie chce jak się wyjdzie na pole. :-x

Electrical Storm - 2010-04-01, 15:16

W sam raz temat dla pana radnego Zurka :)

Straz miejska teraz takie rzeczy nie interesuja,
wlasnie zapewne studiuja mocno instrukcje od radaru :)

A na marginesie, wlasnie mi wpadla pod reke fota z Gancarskiej:

ewa - 2010-09-01, 09:40

lugoshi napisał/a:
Monopol na finansowy sukces w recyklingu dalej pozostaje w rękach wolnych zbieraczy złomu, opakowań szklanych i amatorów metali kolorowych. Nasze instytucje nie radzą sobie z tą żyłą złota:
http://www.tygodnikpodhal...=&typ=w&id=6582
Tuszę że wkrótce czeka nas podwyżka. Ktoś musi sfinansować stratę...

Lugoshi, wrózbito. Podwyżka się sprawdziła, kolej na następną.
http://nowytarg.naszemias...traty,id,t.html

lugoshi - 2010-09-01, 10:50

Nie ma nic za darmo.
Za żółty zapłacimy zielonym.
Jakie to sprytne - sprytniejsze niż wymyślić zdrowy samofinansujący się system.
Ludzie robią fortuny na śmieciach - tylko nie u nas.
Rozumiem że po podwyżce będzie można ładować do żółtego co popadnie ?
A po 2013 idea sortowania upadnie na dobre jak przyjdzie płacić za żółty też.

Trzymam za słowo : "Ewa Przybyło uspokaja, że nie będzie to jednak konieczne."

Sakal - 2010-09-01, 11:26

Rabka na pierwszej stronie "Gazety Krakowskiej":

"Rabka: zapłacą, bo nie segregują"

GAZDA - 2010-09-01, 11:43

ja segreguje a bede musiał płacić? co to odpowiedzialność zbiorcza? cholerna komuna...

a sortownia pewnie dlatego powoduje straty bo pewnie kierują ją ludzie którzy na stanowisko dostali sie jedynie dzięki znajomościami z obecną władzą...

ab16 - 2010-09-01, 19:48

O planowanej podwyżce poinformowała mnie Pani z Zakładów Komunalnych chyba w czerwcu. Dlatego może teraz nie jest, to już dla mnie jakiekolwiek zaskoczenie. A że ludzie nie potrafią segregować, to prawda. Mam nawet takich sąsiadów co, to w ogóle nie mają śmieci w pojemnikach, bo puszczają je codziennie wieczorkiem z dymem. Pojemniki służą tylko do ozdoby posesji.
lugoshi - 2011-08-26, 21:36

Pozwolę sobie wkleić i zalinkować informację o zbiórce wielkiego i małego gabarytu elektronicznego. Szczytna to i pożyteczna inicjatywa.

http://www.rabka.pl/index...serwis&art=1981

Cytat:

Oddaj zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny

Aby ułatwić mieszkańcom Miasta i Gminy Rabka - Zdrój pozbywanie się we właściwy sposób zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, Wydział Strategii i Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, Zamówień Publicznych przy Urzędzie Miejskim w Rabce-Zdroju, uruchamia punkty zbierania elektrośmieci.
Elektrośmieci należy wystawić
30 sierpnia 2011 r. do godz. 8:00
Ponice – wzdłuż głównej drogi
Rdzawka - wzdłuż głównej drogi
Chabówka - wzdłuż głównej drogi oraz przy skrzyżowaniu między osiedlem Możdżeniówka, a drogą krajową nr 47 ( „zakopianka”).
Zaryte - wzdłuż głównej drogi oraz drogi do oczyszczalni
ulice Sądecka do mostu drewnianego, Krakowska, Poniatowskiego – wzdłuż ulic
31 SIERPNIA 2011 r.
Na terenie miasta elektrośmieci będą odbierane w 4 punktach zbiórki
Punkt 1 - Plac przed przedszkolem nr 1 na osiedlu Orkana w godz. od 8:00 do 10:00
Punkt 2 - Rynek w godz. od 8:00 do 10:00
Punkt 3 - Dolny Parking przed kościołem p.w. Św. Teresy w godz. od 16:00 do 18:00
Punkt 4 - Parking przy ul Podhalańskiej w godz. od 16:00 do 18:00 (skrzyżowanie Podhalańska – Do Pociesznej Wody)
Mieszkańcy, którzy nie mają możliwość dowieźć sprzętu do punktu mogą zgłaszać adres do Pani Agnieszki Pelińskiej pod nr tel. (12) 296 65 92 do dnia 29 sierpnia w godz. od 8: 00 do 16: 00, oraz bezpośrednio u kierowcy w punkcie zbiórki.
Jednocześnie zwracamy się z prośbą o wystawianie tylko ELEKTROŚMIECI wyszczególnionych na plakacie, inne odpady nie będą zabierane.
ELEKTROŚMIECI należy wystawić w miejscach niezagrażających uczestnikom ruchu drogowego.
Co to są elektrośmieci? - 10 grup produktowych
Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Są nimi zużyte, przestarzałe lub zepsute pralki, lodówki, komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, telewizory, sprzęt audio, żelazka, telefony, wiertarki i inne podobne sprzęty zasilane na prąd lub na baterie.
Wszystkie elektrośmieci zawierają się w 10 grupach:
1. Wielkogabarytowe urządzenia AGD: chłodziarki, lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, kuchenki elektryczne, piekarniki, grzejniki elektryczne oraz klimatyzatory i wentylatory
2. Małogabarytowe urządzenia AGD: odkurzacze, maszyny dziewiarskie, żelazka, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, miksery, młynki do kawy, noże elektryczne, suszarki, depilatory, golarki, zegarki oraz wagi
3. Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny: komputery, drukarki, laptopy, kopiarki, kalkulatory, faksy, terminale, aparaty telefoniczne - tradycyjne i komórkowe
4. Sprzęt RTV: radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery, video, dvd, sprzęty hi-fi, wzmacniacze i instrumenty muzyczne
5. Sprzęt oświetleniowy: świetlówki, żarówki energooszczędne, lampy wyładowcze oraz żyrandole
6. Narzędzia elektryczne i elektroniczne: wiertarki, piły, maszyny do szycia , narzędzia do obróbki drewna i metalu, narzędzia do nitowania, skręcania, spawania, lutowania, rozpylania oraz kosiarki
7. Zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy: kolejki elektryczne, tory wyścigowe, gry video, kieszonkowe gierki, komputerowo sterowane urządzenia do ćwiczeń sportowych, automaty na żetony
8. Przyrządy medyczne: sprzęt do dializoterapii, radioterapii, badań kardiologicznych, wentylacji płuc, zamrażarki laboratoryjne, testery płodności i inne elektryczne urządzenia medyczne
9. Przyrządy do kontroli: czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, urządzenia pomiarowe i panele kontrolne
10. Automaty do wydawania: napojów, słodyczy oraz bankomaty

hanka55 - 2011-12-09, 15:14

Pod mostem w Rynku, od strony sklepu mięsnego.
Straż Miejską zawiadomiłam o 15.

malkotent - 2011-12-09, 22:32

Sprawcą jest zawiedziony kibol, zawiedziony rezultatem meczu i dał upust emocjom.
W sąsiedztwie był zakład elektryczny.

lugoshi - 2011-12-10, 07:22

Wasze tv też tak skończą (pod mostem) jak nie będziecie płacić abonamentu.*

*tekst sponsorowany przez krwiopijców z KRRIT :-)

mlody - 2011-12-10, 20:46

w mijający wtorek wieczorem jechałem z Obidowej przez Rdzawkę/Ponice późnym wieczorem. Smród palonych śmieci wchodzący przez wentylację mojego auta był nie do wytrzymania. Całe szczęście tylko tamtędy przejeżdżałem ( ok 500 m od kościoła w stronę Ponic ). Tak się zastanawiam jak bardzo trzeba mieć nawalone we łbie żeby samego siebie tak truć....Pomijam smrody w lecie spuszczanego szamba. Z wieśniakami nie wygrasz, bo wieśniak wie lepiej

PS wieśniak mam na myśli wieśniaka a nie człowieka mieszkającego na wsi ;)

hanka55 - 2011-12-10, 23:55

Ha! Zapraszam na wieczorny spacer w okolice targu i rynku.
Tu dopiero, w inwersji jest knebel kominowych pyłów i smrodów.
A, jak trafisz, to spójrz proszę, na fenomenalne dymy z kominów kamienic na zapleczu ul.Rynek.
Mam wrażenie, że nie tylko opony idą z dymem. :angry:
Uchwała Rady Miasta "PLAN GOSPODARKI ODPADAMI DLA GMINY RABKA-ZDRÓJ NA LATA 2004 - 2015" :aniol2:
http://www.wrotamalopolsk...146846/GPGO.pdf

Cytat:
9.3. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
Na terenie gminy nie funkcjonuje zorganizowana zbiórka odpadów sprzętu
elektrycznego i elektronicznego od mieszkańców, dlatego też określenie ilości
powstających odpadów jest bardzo utrudnione.
W związku z powyższym ilość tą określono w oparciu o wskaźniki. Na
podstawie przeprowadzonej analizy wskaźnikowej oszacowana ilość odpadów
elektrycznych i elektronicznych wynosi około 56 Mg w skali roku.
Sposób postępowania ze zużytymi urządzeniami w zakładach przemysłowych
i instytucjach użyteczności publicznej jest regulowany przez Ustawę o odpadach,
która nakłada szereg obowiązków na podmioty gospodarcze w tym zakresie. Problem
stanowi brak zorganizowanej zbiórki złomu elektrycznego i elektronicznego
z gospodarstw domowych..

3 rozbite kineskopy w ciągu tygodnia, podrzucone tylko w okolicy Rynku!

Cytat:
Na terenie miasta Rabka-Zdrój i nie ma zorganizowanej zbiórki zwłok zwierząt.
Właściciele we własnym zakresie wywożą je do zakładów zajmujących się zbiórką
tego rodzaju odpadów lub na miejsca nielegalnego składowania. Gabinety
weterynaryjne działające na terenie miasta nie prowadzą zbiórki tych odpadów.

Za to zwłoki często trafiają do rzek, zasilając ich skład chemiczny trupim jadem.
Mam piękne zdjęcia kapiących się w Rabie 2-3 latków, a 50 m wcześniej kilka rozkładających się w nurcie, utopionych kociąt.

Cytat:

Likwidacja „dzikich wysypisk”
Wysypiska, które nie są zorganizowane i funkcjonują bez zezwolenia władz
terenowych, tzw. „dzikie” wykazują negatywny wpływ na środowisko przyrodnicze.
Są elementem zaburzającym krajobraz i stanowią zagrożenie dla czystości zasobów
wód podziemnych, wód powierzchniowych oraz gleb. Mogą także stanowić bardzo
poważne zagrożenie sanitarne. Zlokalizowane są w różnych miejscach gminy
najczęściej na terenach leśnych.

Obiecana (na piśmie!) jeszcze przez Rapacza, rekultywacja wysypiska na Gilówce, nadal czeka na realizację.
A w strumyku u podnóża śmietniska, krystaliczna szemrze woda...

malkotent - 2011-12-11, 13:50

Dziwi brak jest reakcji członków Klubu Ekologicznego, Straży Miejskiej na obserwowane nieprawidłowości.
lugoshi - 2011-12-14, 16:48

http://www.tygodnikpodhal...&typ=w&id=13924

Liczę, że mandaty będą naliczane za każdy worek * 500 zł.
Wot tiechnika...

hanka55 - 2011-12-14, 22:57

malkotent napisał/a:
Dziwi brak jest reakcji członków Klubu Ekologicznego, Straży Miejskiej na obserwowane nieprawidłowości.

Klub dopiero ruszy medialnie, z nowym rokiem. ;-)
Na razie przewodniczący musi przegrupować środki, by mieć jakiekolwiek narzędzia do pokazania swoich działań.
A uwierzcie na słowo, są one bardzo konkretne, choć nieznane większej liczbie internautów. :->

malkotent - 2011-12-15, 08:13

Możesz przybliżyć te działania.
ewa - 2011-12-16, 22:25

Rewelacja. Oby takich filmów było coraz mniej : http://www.gorce24.pl/inf...kamery_obejrzyj
ZŁB - 2011-12-16, 22:52

Nie sądziłem, że kamery przydadzą się i do tego :)
lugoshi - 2011-12-17, 19:30

ewa napisał/a:
Rewelacja. Oby takich filmów było coraz mniej : http://www.gorce24.pl/inf...kamery_obejrzyj

Dobrze, że zdecydowali się to ujawnić. Odstraszy może naśladowców...

malami - 2011-12-17, 21:32

dobre, naprawdę dobre. szczególnie wzruszył mnie ten pan co zamknął kubeł, żeby się za bardzo nie kurzyło wokół ;)
nie wiem czy już sobie miasto poradziło z wywieszkami na koszach przy wszelkich możliwych alejkach - tu też mogą być ciekawe zdjęcia :D

teraz muszę się uważniej rozejrzeć gdzie by tu popodrzucać gruz poremontowy - w lesie się nie da - bo kamery w budkach lęgowych, na cmentarzach - kamery w dziuplach. człowiek będzie się musiał zacząć legalnie pozbywać. skandal moi państwo! ;)

hanka55 - 2011-12-18, 14:26

malami, gruz możesz swobodnie wysypać pod mostem przy Rynku.
Tam już od roku, jest pryzma na Kamaza, ledwo co przysypana piaskiem z rzeki...
Ba!, nawet zjazd autem na dół masz wygodny, od strony "Bazaru" ...

A bez przekąsu, za ok.0,5m3 gruzu odebranego przez Zakł.Komunalne,
popakowanego w worki budowlane, wypełnione do ok. 1/4- 1/2 wysokości
(bo po tyle tylko, dałam sama radę przenieść), zapłaciliśmy 160zł.
Czyli tyle, ile kosztowało wcześniej, wybudowanie tej nieszczęsnej ścianki przy wannie.
Dlatego legalne pozbywanie się gruzu, jest wielce kosztowne w Rabce. :-(

dla Straży Miejskiej,
która doprowadziła do zniknięcia z pod mostu, rozbitego tv.
Drugi kineskop, który straszył na nabrzeżu Poniczanki w centrum Rynku, też już zniknął, podobnie, jak elementy odkurzacza, leżące w korycie rzeki.

Ale śmieci wokół Sz.Podst. nr 2, trzymają się dzielnie. :/

malami - 2011-12-19, 06:19

dzięki za wyczerpującą informację :)
Iscra - 2011-12-19, 10:13

malami, czy ty przebywasz w innej strefie czasowej? 6:39?... za (dla) Mikołaja robisz? :P

Film jest "boski", w życiu bym nie uwierzyła, że rabczanie takie rzeczy robią.

ZŁB - 2011-12-21, 01:39

Pochodna śmieci i ekologii:
Kod:
Aktualna jakość powietrza w Małopolsce
 Kraków, Al. Krasińskiego
 bardzo zła
 Kraków, ul. Bujaka
 bardzo zła
 Kraków, ul. Bulwarowa
 bardzo zła
 Nowy Sącz
 bardzo zła
 Olkusz
 bardzo zła
 Skawina
 brak danych
 Tarnów
 zła
 Trzebinia
 zła
 Zakopane
 dostateczna

http://www.malopolska.pl/...ny/default.aspx
Kod:

Wczoraj zanieczyszczenie powietrza pyłem PM10 przekroczyło poziom alarmowy na stacjach pomiarowych: Kraków, Al. Krasińskiego, Kraków, ul. Bulwarowa, Nowy Sącz, Olkusz.
Wczoraj zanieczyszczenie powietrza pyłem PM10 przekroczyło poziom dopuszczalny na stacjach pomiarowych: Kraków, ul. Bujaka, Tarnów, Trzebinia, Zakopane.

malkotent - 2011-12-21, 08:46

Jaki jest los rabczańskich stacji pomiaru zanieczyszczeń? Było ich trzy.
ab16 - 2011-12-21, 11:48

Miałam dość duży problem z pozbyciem się starych, przeterminowanych leków. Apteki nie są chętne do odbioru. Gdyby nie mój upór, wylądowałyby w koszu na śmieci. Fajnie byłoby gdyby Urząd Miasta opłacał utylizację leków i wszystkie Apteki w mieście odbierałyby stare leki. Póki co same Apteki nie chcą odbierać leków, bo jest to dla nich zbyt wysoki koszt.
malkotent - 2011-12-21, 15:52

Problem zwrotu leków nurtuje i innych
UTYLIZACJA LEKÓW
Cyt "...Pamiętać bowiem trzeba, że przeterminowane lub nieużywane produkty lecznicze sklasyfikowane są jako tzw. odpady niebezpieczne. A to określa rozporządzenie ministra środowiska z 27 września 2001 roku w sprawie katalogu odpadów. Dodajmy, że prawnie do konstruowania systemów odbierania wszelakich odpadów komunalnych zobowiązane są gminy.

– A to oznacza, że niewykorzystane lub przeterminowane leki ludzie winni wyrzucać do pojemników wystawionych w urzędach gminy, placówkach służby zdrowia, aptekach itp. – wyjaśnia Zofia Ulz, główny inspektor farmaceutyczny".

malami - 2011-12-21, 22:52

ab16 napisał/a:
Fajnie byłoby gdyby Urząd Miasta opłacał utylizację leków...
i jedna
Cytat:
...Apteka w mieście odbierałaby stare leki. Póki co same Apteki nie chcą odbierać leków, bo jest to dla nich zbyt wysoki koszt.

rabka to mała miejscowość, kto zechce ten dotrze, byle by wiedział dokąd ma się udać :)

malkotent - 2011-12-22, 08:46

Czyli Urząd Miasta.
hanka55 - 2011-12-26, 14:47

Cytat:
Darmowa zbiórka elektrośmieci w gminie Raba Wyżna

Urząd Gminy w Rabie Wyżnej informuje, że w dniu 12 stycznia 2012 (czwartek) odbędzie się darmowa zbiórka elektrośmieci.
Lokalizacja punktów zbiórki: Raba Wyżna - na parkingu przy kościele w godzinach od 8:00 do 11:00,
Harkabuz - na parkingu przy remizie OSP w godzinach od 8:00 do 11:00.

autor(mk); http://www.gorce24.pl/inf...inie_Raba_Wyzna

Jedziemy kupą do Raby Wyżnej?

ewa - 2011-12-26, 15:08

hanka55 napisał/a:

Jedziemy kupą do Raby Wyżnej?

Taniej wyjdzie elektrograty dowieźć do Zarytego na sortownię gdzie odbiorają je za darmo.

ab16 - 2011-12-26, 15:30

Myślę, że mało osób wie gdzie można pozbyć się starych leków. W jednej z aptek w Rabce dostałam listę aptek z Nowego Targu, które tym się zajmują. Znajomi nie bardzo umieli wskazać mi takowe miejsce w naszej mieścinie. Nawet osoby w Urzędzie Miasta, rozkładali bezradnie ręce. Czyli ogólnie ludzie wyrzucają stare leki do śmieci, nie ma co się czarować.
hanka55 - 2012-01-26, 11:06

Kto powinien zebrać zalegający śnieg po sprzątaniu chodnika?
Bo pryzmy sięgające kilkudziesięciu centymetrów, tkwią dosłownie na płotach.
To, co odśnieżymy łopatą i ułożymy na krawędzi chodnika od strony jezdni, jest z powrotem "wpługowywane" przed bramkę i pod płoty..

USTAWA
z dnia 13 września 1996 r.
o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Art. 5.
(...)
4. Obowiązki utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należą do zarządu drogi.
Do obowiązków zarządu drogi należy także:

(...) 2) pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości przyległych do drogi publicznej;

http://forumprawne.org/pr...-czy-nie-6.html

hanka55 - 2012-08-18, 01:38

Cytat:
Co się zmieni po wejściu w życie nowej ustawy?

Od 1 lipca 2013 roku zaczną obowiązywać nowe zasady odbioru odpadów. Obowiązek podpisania umowy z firmą wywozową przejmie Twoja gmina.
Gmina wyłoni w konkurencyjnym przetargu firmy, które będą odbierać odpady od wszystkich właścicieli nieruchomości. Dzięki temu nie będzie „opłacać się” wyrzucanie odpadów do lasu. Za odbiór odpadów wszyscy mieszkańcy gminy uiszczać będą opłatę opartą na określonej przez gminę podstawowej stawce, a wyjątek stanowić będą osoby segregujące odpady – ekologiczni płacą mniej – obowiązkowo.

http://naszesmieci.mos.gov.pl/

GAZDA - 2012-08-18, 12:48

czyli bedzie drożej i gorzej...
hanka55 - 2012-08-22, 18:06

My segregujemy, mokre od razu na kompostownik, szkło do skupu, reszta do kolorowych kubłów. Wiec wychodzi tanio. :-)
lugoshi - 2012-08-29, 21:36

Zbiórka elektrośmieci:

http://www.gorce24.pl/inf...inie_RabkaZdroj

Akcja ! 6 wrzesień !

hanka55 - 2012-09-29, 12:31

Cytat:
do pojemnika żółtego wrzucamy wszystkie surowce wtórne, tj.
papier, szkło, plastik, metal.
Muszą być suche i czyste. Papier nie może być zatłuszczony, szklane i plastikowe opakowania muszą być opłukane i wysuszone, ale etykiety można zostawić.

http://jestemzielony.rabka.pl/

Bardzo mi się podoba działanie ZWiK, które zostawia żółte kubły wypchane np. odpadami budowlanymi (widziałam taki na własne oczy!). :-|

Tyle było na ten temat napisane, co i gdzie wrzucać, a ludzie nadal próbują oszukać, by nie zapłacić kilku złotych za wywoź.
Potem pracownicy sortowni mają koszmarne warunki pracy, bo wszystkie te ingrediencje, wyciągają z taśmy własnymi rękami.
Torby z poduszonymi kociętami, zwłoki psów, styropian, spray'e po lakierach, ba! nawet pampersy z odchodami.
I to wszystko w żółtych kubłach na "surowce wtórne". :-(

malkotent - 2012-09-29, 14:08

hanka55 napisał/a:
]Bardzo mi się podoba działanie ZWiK, które zostawia żółte kubły wypchane np. odpadami budowlanymi (widziałam taki na własne oczy

Coś pokręciłaś pewnie chodziło o Zakłady Komunalne sp. z. o. - uwagi słuszne.Choć działania samych służb ideę segregacji zniweczyły (na początku), co osobiście widziałem wrzucaniem posegregowanych śmieci wspólnie z nie segregowanymi.

hanka55 - 2012-09-29, 17:41

Masz rację, pokręciłam. :-x
lugoshi - 2012-09-29, 18:31

A mnie doprowadza do szału śmierdzący potok, który leje się po całej Rabce ze śmieciarek. Spacer w takich warunkach przyprawia o wymioty.
Kiedyś jakaś epidemia z tego będzie...

hanka55 - 2012-09-30, 17:14

A skąd wycieki ze śmieciarek?
Przecież śmieci są stałe... :roll:
Osobiście nie widziałam jeszcze "lejącej" na szosę śmieciarki.

lugoshi - 2012-09-30, 19:13

hanka55 napisał/a:
A skąd wycieki ze śmieciarek?
Przecież śmieci są stałe... :roll:

Obierki, zgniłe owoce, mleczko, niedopite napoje nisko i wysoko wyskokowe, mięsne resztki i nie wiadomo co jeszcze.. brrr
Wszystko ostro sfermentowane i ładnie zmiksowane. Soczek pierwsza klasa. :->

Cytat:
Osobiście nie widziałam jeszcze "lejącej" na szosę śmieciarki.

Fetor przez tydzień na ulicy gwarantowany.
Szczęściara ;-)

hanka55 - 2012-10-03, 07:06

Raju, koszmar! :-(
lugoshi - 2012-10-17, 21:20

Koszmaru ciąg dalszy:

http://www.gorce24.pl/inf...iczance_zdjecia

hanka55 - 2012-11-27, 11:06

Właśnie dostaliśmy list z Zakładów Komunalnych z podwyżką opłat od stycznia 2013.
Jest stosunkowo niewielka:
"zielone kubły i czarne worki" - 120 l -20zł szt.
240 l - 40zł/ szt.

Teraz tylko trzeba pokombinować, co z "zielonego" da się jeszcze zutylizować we własnym zakresie. :-D
U nas chyba najwięcej worków plastikowych, które dałoby się skompresować jakoś...
Tylko jak?

hanka55 - 2012-12-02, 12:59

mlody napisał/a:
"Za pieniądze z opłat gmina będzie opłacać przyjmowanie, wywóz i segregację odpadów, punkty zbiórki selektywnej oraz administrację obsługującą cały system. Wysokość opłaty zostanie ustalona na podstawie stawki uchwalonej przez radę gminy:

na mieszkańca albo
na podstawie ilości zużytej wody w danej nieruchomości
albo
na podstawie powierzchni lokalu mieszkalnego do stawki opłaty"

Bardziej kretyńskiego i głupowatego pomysłu już dawno nie widziałem.
Co ma wspólnego woda do śmieci ???
A co jak mam basen lub podlewam co dwa dni ogródek ???

Mam nadzieję, że radni w UMiG zachowają się podczas głosowania nad uchwałą jak przynajmniej inteligencja dziecka z podstawówki nakazuje i zagłosują za " na podstawie od mieszkańca"

Bo równiez co ma wspólnego powierzchnia lokalu ?

Np. w 45 m2 mieszkają 4 osoby a na 180m2 mieszka jakaś inna osoba będące na emeryturze.
To kto więcej produkuje śmieci ???

Gdyby urząd miał zdolności czarnoksiężnika, to pewnie wiedziałby ile osób faktycznie produkuje śmieci w danej nieruchomości.
Bo:
- zameldowana jest 1 osoba, a faktycznie mieszka 6 osób ( w takim przypadku, bardziej wiarygodną informacją jest zużycie wody w lokalu, niż ewidencja meldunkowa)
- 1 osoba na 180 m2 podlewa ogródek wodą z ZWiK, ma pewnie licznik zużycia bezzwrotnego czyli nie ujmowana jest w statystyce śmieciowej
- osoby mające własną wodę studzienną, pewnie będą liczone "od mieszkańca", czyli zameldowanego, bo zużycie wody z ZWiK = 0m3
- powierzchnia lokalu może mieć orientacyjny wpływ na szacunek ilości produkowanych śmieci, bo w gminie wiele domów i lokali jest "turystycznych". Właściciele w nich bywają, podnajmują, ale nie meldują nikogo na stałe, a śmieci "podrzucane są" do kontenerów lub do ulicznych koszy.
- itd., itp. jakiś złoty środek naliczania trzeba znaleźć, bo jasnowidza na etacie, UM nie ma. ;-)

Sama znam "z widzenia" firmę z Orkana, która swoje śmieci wyrzuca w zawiązanych reklamówkach, do koszy ulicznych, na koszt mieszkańców.
Nieuczciwość, jak dotąd popłaca.. :angry:

Cytat:
Ile zapłacimy za wywóz śmieci? Magistrat zaproponował nowe rozwiązania
2012-11-22

39,80 zł - tyle za wywóz posegregowanych odpadów będzie płacić miesięcznie każde gospodarstwo domowe w Białymstoku.
Jeśli ktoś nie chce segregować śmieci - opłata wzrośnie do 59,70 zł.
Nowe zasady odbioru nieczystości wejdą w życie 1 lipca 2013 r. Potrzebna jest jeszcze do tego zgoda rady miejskiej.
(..) Białostocki magistrat uznał, że najlepszą metodą naliczania opłaty śmieciowej będzie metoda od gospodarstwa. Nie pociągnie za sobą częstych zmian deklaracji (liczba mieszkań jest stosunkowo stała), jej naliczanie jest proste, ponadto gwarantuje najniższe koszty obsługi systemu. Opłata nie będzie zróżnicowania w poszczególnych grupach rodzin i zapewni stabilność wpływów do miejskiego budżetu. Za takim rozwiązaniem ostatnio opowiedział się Gdańsk oraz wiele podlaskich gmin.

http://www.bialystokonlin...,67073,1,1.html

Kołobrzeg
Cytat:
Radzik 2012-11-20 03:25
Przyjmując ryczałt zapłacimy około 27 zł za gospodarstwo domowe a przyjmując wodę od 60 zł w górę.
Niech urząd nie będzie taki mądry. mamy przecież możliwość wypowiedzenia się w referendum. Jeśli do wyboru są 4 metody to dlaczego mamy godzić się na najbardziej niekorzystną dla mieszkańców?

http://www.miastokolobrze...ywoz-mieci.html

P.S.
Ja bym postulowała wprowadzenie jeszcze jednej taryfy dla tych, którzy sami dostarczają posegregowane śmieci do ZOM lub do punktów zbiórki.

ewa - 2012-12-02, 18:45

W Zielonej Górze Urząd Miasta robili ankietę wśród mieszkańców, w jaki sposób ma być rozliczana opłata za śmieci http://www.zielona-gora.p...dbior_odpadow/.
W Nowym Sączu radni szybko podjęli uchwałę, że cena za wywóz smieci będzie zależna od ilości zużytej wody. Ale RIO już wszczęła procedurę uchylenia niezgodnej z przepisami uchwały.
A najlepsze jest to, że "ustawę śmieciową" kilka miast skarży do Trybunału Konstytucyjego między innymi za zapisaną w ustawie konieczność wybrania odbiorcy śmieci w trybie przetargu http://www.sadeczanin.inf...04#.ULtzsaBXTxQ
W Rabce od razu klepnięto podwyżki.
P.S. mam nadzieję, że opłaty za śmieci obejmą wszystkich mieszkańców naszego miasta i skończą się wiszące na koszach reklamówki. Z moich obserwacji wynika, że najwiecej podrzutków smieciowych trafia pod publiczne kosze niedzielnym rankiem. Ludziska idą sobie na poranna mszę, po drodze podrzucą śmieci i wszystko cacy.

hanka55 - 2012-12-03, 19:49

Bardzo bym chciała, by w Rabce była taka demokracja. :-D

http://www.zielona-gora.p...odbior_odpadow/

hanka55 - 2012-12-08, 18:52

Na żwirowym placu targowym, na wysokości szałasu, nad Poniczanką, ktoś wywalił wielki czarny wór ze śmieciami (?).
Jest ślad wleczenia na śniegu, na nabrzeżu, jakby wór "wysiadł" z samochodu i chcial się przemieścić do wody (rzeka już zamarznięta).

Drugi wór śmieciowy, ok. 150l, na cyplu, koło mostu przed Rynkiem, tu gdzie Raba łączy się z Poniczanką.

hanka55 - 2012-12-23, 09:57

Cytat:
Nowelizacja "ustawy śmieciowej"

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, senator Piotr Gruszczyński wspólnie z posłem Pawłem Arndtem przedstawił projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowy zapis ma być bardziej korzystny dla samorządów, dając im większe pole manewru w sposobie ustalania metody naliczania opłat.

Wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom samorządów, jednocześnie i mieszkańców, Senat przygotował nową ustawę, która lada moment trafi do Sejmu i mam nadzieję do podpisu do prezydenta. To rozwiązanie ustawodawcze, wychodząc naprzeciwko właśnie oczekiwaniom, stwarza całkowicie nowy wachlarz możliwości, tzn. na terenie jednej gminy mogą być zastosowane różne warianty. Do tej pory obowiązywało rozwiązanie "jedna gmina - jeden wariant".

http://moje-gniezno.pl/ar...smieciowej.html

Cytat:
SLD: odrzucenie nowelizacji ustawy śmieciowej może doprowadzić do likwidacji spółek komunalnych

SLD uważa, że odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu dotyczącego powierzenia spółkom gminnym gospodarowania odpadami komunalnymi przyczyniłoby się do likwidacji tych spółek lub ich prywatyzacji.

http://www.samorzad.lex.p...lek-komunalnych

hanka55 - 2013-01-08, 11:27

Skorumpowany przetarg w Białymstoku

To pierwsza decyzja, kiedy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta uznał, że konsorcjum również może być ukarane za ograniczanie konkurencji na rynku.
Rzecz tyczyła fikcyjnego zawiązania konsorcjum między gminną i prywatną spółką, które wygrały przetarg na odbiór odpadów komunalnych w Białymstoku.
http://biznes.onet.pl/uok...50,1,news-detal

ewa - 2013-01-08, 19:09

http://www.gorce24.pl/inf..._obejrzyj_video
Może jakaś zniżka w mandacie za to, że nie wrzucili tych śmieci do rzeki czy do lasu a dotarli do kontenerów?

ewa - 2013-01-08, 22:05

Na miastowej co parę tygodni ukazuje się ten sam tekst "Ruszyła kampania edukacyjna "Nasze śmieci" .
Jest tam taki punkt: Jak będą wyliczane stawki opłat?
Do 1 stycznia 2013 r. Rada gminy zadecyduje jak często i w jaki sposób będziemy płacić za wywóz odpadów....Wysokość opłaty zostanie ustalona na podstawie stawki uchwalonej przez radę gminy:
na mieszkańca albo
na podstawie ilości zużytej wody w danej nieruchomości albo
na podstawie powierzchni lokalu mieszkalnego do stawki opłaty.
W przypadku nieruchomości niezamieszkałych (tj. szkoły, sklepy) opłata będzie zależeć od liczby pojemników z odpadami komunalnymi powstałymi na danej nieruchomości oraz stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Pytanie. Chciałabym wiedzieć na jakiej podstawie opłata jest naliczana (na mieszkańca, zużycia wody, powierzchni) i czy po 1 lipca będzie wyższa?

P.S Taki sądecki krótki komentarz do ustawy: http://www.sadeczanin.inf...20#.UOyCb6BXTxR

GAZDA - 2013-01-08, 22:29

czego tu oczekiwać jeśli decyzje podejmują jakieś pasożyty...
hanka55 - 2013-01-09, 12:12

Cytat:
(..)Nie przepadam za brukselską eurokracją, ale tym razem przyznaję im rację. Dziesięć lat temu podpisując Traktat Akcesyjny Polska przyjęła na siebie zobowiązania. Wskaźniki ilościowe i czas uporządkowania gospodarki wodnej, ściekowej i śmieciowej.(..)

Do komisji sejmowej, już wpłynęły poprawki i gminy będą stosowały systemy mieszane, najlepsze dla danej społeczności.
Jak to będzie w praktyce, zobaczymy.

malkotent - 2013-01-09, 14:03

ewa napisał/a:
Na miastowej co parę tygodni ukazuje się ten sam tekst "Ruszyła kampania edukacyjna "Nasze śmieci" .
Jest tam taki punkt: Jak będą wyliczane stawki opłat?

To świetnie już dostrzegam pęd społeczności do komputerów. To medium jest dla wszystkich dostępne.

hanka55 - 2013-01-18, 11:39

Cytat:
Co mają chrześcijanie do wysypisk śmieci?
18 Styczeń 2013

Dużo, bardzo dużo, choć nie jest to przekonanie powszechne. W Polsce nadal dominuje przekonanie, że duchowni nie powinni mieszać się w tak przyziemne sprawki jak wysypiska śmieci, zanieczyszczenie gleb, zasoby morskie itd.
Napisany jeszcze w latach 80-tych przez abp Muszyńskiego ekologiczny rachunek sumienia, o którym często wspominamy w „TP” http://tygodnik.onet.pl/30,0,13751,artykul.html
nadal postrzegany jest jako kuriozum.
Jak to, spowiadać się z lewego spuszczania szamba?

http://michalolszewski.bl...ysypisk-smieci/

Ekologiczny rachunek sumienia przygotowany w latach 80. przez biskupów Henryka Muszyńskiego i Romana Andrzejewskiego.
"Kościół i ekologia" to temat najnowszego numeru "Tygodnika Powszechnego".

http://tygodnik.onet.pl/30,0,13751,artykul.html

mlody - 2013-01-18, 16:15

wyrzucanie śmieci do lasu i palenie rakotwórczych śmieci w piecu po nocach to grzech przeciwko V przykazaniu i nie ma co dyskutować.
Jest to pośrednie zabijanie zwierząt, ptaków i ludzi ( szczególnie palanie ).
Jeśli ktos tego nie rozumie będąc katolikiem to powinien wrócic sie na lekcje religii w podstawówce.

A poza tym takie czyny to zwykła wiocha i prostactwo.
Nigdy nie rozumiałem i nie zrozumiem jak można pier.....wór ze śmieciami do lasu albo wywalić na pobocze przy drodze....

ewa - 2013-01-31, 16:32

W Gródku n/Dunajcem juz wymyślili taryfę za smieci: "Podatek będzie naliczany od gospodarstwa, bo wariant podatku od mieszkańca uderzyłby w najbiedniejsze, wielodzietne rodziny. Będą obowiązywały dwie stawki, mniej zapłacą te gospodarstwa, w których odpady będą segregowane, uchwalone stawki to 10 zł – dla gospodarstw do dwóch osób, do czterech – 15 zł., a od pięciu i więcej - 20 zł. Te gospodarstwa w których śmieci nie będą segregowane zapłacą 40 zł niezależnie od liczby członków rodziny " http://www.sadeczanin.inf...56#.UQqKkKBXTxQ
malkotent - 2013-02-22, 13:59

A jak przedstawiają się propozycje dla mieszkańców Rabki-Zdroju, podobno w czwartek na sesji ma być podjęta uchwała o opłatach. Stąd wniosek, że na komisjach propozycję zaakceptowano. Puście farbę jak się to przedstawia.
lugoshi - 2013-02-22, 14:21

Strach się bać. Myślę, że jednak nie będzie rewolucji w cenach.
Bo będzie rewolucja.
Na ulicach.

lugoshi - 2013-02-28, 21:05

No i mamy śmieciową PROPOZYCJĘ.

http://www.gorce24.pl/inf...sa_sprawiedliwe

Cytat:
mieszkańcy bloków i nieruchomości wielorodzinnych będą płacić miesięcznie 7 złotych od osoby, jeśli będą segregować śmieci (w osobnych workach papier, szkło, plastik itd) lub 14 zł, jeśli nie będą tego robić i będą wszystko wrzucali do jednego worka.

Jeśli chodzi natomiast o gospodarstwa jednorodzinne, opłaty zależeć będą od liczby domowników. W 1-osobowych gospodarstwach domowych, w których śmieci będą segregowane, opłata będzie wynosiła 10 zł miesięcznie, w 2-3 osobowych - 20 zł, w gospodarstwach, które

Póki co są to wstępne stawki. Jak się podobają?

Electrical Storm - 2013-03-01, 04:24

ewa napisał/a:
Może jakaś zniżka w mandacie za to, że nie wrzucili tych śmieci do rzeki czy do lasu a dotarli do kontenerów?

"Mandaty mogą sięgnąć nawet 500 zł."
Od jakiego czasu kwota mandatu wynosi 500 PLN?
I ile razy w tym czasie radni i pani burmistrz mieli podwyzki?
Pare workow z gruzem na legalu 160 PLN a 10 workow do kontenera czy tez lasu to 500 PLN?
Nie ma sie co dziwic ludziom ze wyrzucaja smieci gdzie popadnie. Nawet jak ich zlapia kamery
to i tak zaplaca podobne pieniadze.

malkotent - 2013-03-01, 10:40

Cytat:

- Uznaliśmy, że te stawki są optymalne, są mniej więcej na tym samym poziomie, co obecnie płacą mieszkańcy - stwierdził wiceburmistrz Robert Wójciak. Z jego słowami nie zgodził się prezes Rabczańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Józef Luba, który przekonywał, że opłaty są różne i wahają się w granicach ok. 4-7 zł miesięcznie, a tymczasem propozycja jest na poziomie 7 zł, czyli nie jest uśredniona, ale na poziomie najwyższym z możliwych

Do tej pory mieszkańcy bloków płacili ceny rynkowe bo nie sądzę, że którykolwiek odbiorca dopłacał do interesu. Szkoda, że prezesa spółdzielni mieszkaniowej nie poparli przedstawieciele wspólnot mieszkaniowych. Jeżeli wykonanie ustawy śmieciowej ma powodować większe obciążenia to należy nie tylko protestować ale i odwołać się od tej uchwały. To nie może być zródło łatania roztrwonionego budżetu gminy, nabijanie kasy różnym operatorom i "przypodobanie" radnym.To logiczne, że kosztem blokowisk są "zniżki" dla domków jednorodzinnych i nie chodzi o konflikt interesów ale o obiektywną wycenę utylizacji śmieci. O tym jaka ma być cena odbioru śmieci winny decydować faktyczne koszty a ten do tej pory ponosili mieszkańcy "blokowisk" w odróżnieniu od pozostałych z których niektórzy część palili, wyrzucali do lasów i "potoków" oraz podrzucali do koszy miejskich (cmentarnych) i śmietników spółdzielczych. Nie mówi się jak będzie przestrzegane pilnowanie prawidłowej segregacji-kto będzie decydował o poprawności.

Robert - 2013-03-01, 18:16

oi
malkotent - 2013-03-01, 18:25

Ma być eko a jak zwykle narodowi będzie nielekko.
hanka55 - 2013-03-03, 11:43

lugoshi napisał/a:

Póki co są to wstępne stawki. Jak się podobają?

Podobają się, bo stawki dla nas (ilość osób+segregacja) wynoszą tyle, ile w zeszłym roku. :-)
Czyli de facto, omija nas podwyżka.

A co ludzie wrzucają?
Warto porozmawiać z pracownikami sortowni.
Po asortymencie śmieci, dokładnie wiedzą czy wóz był w blokach, czy w domach jednorodzinnych, czy w gospodarstwach.

W jednej reklamówce -pieluchy z kupą pomieszane z papierem, plastikami, gnijącą żywnością, szkłem po napojach,
w innym kuble - wszystko luzem wraz ze zwłokami zwierząt domowych i resztkami poremontowymi, potłuczonymi żarówkami,
w kolejnym - segregowane śmieci w osobnych workach.

Najpodlejsze jest to, że śmieci segregują LUDZIE.
Kto z Was chciałby choć przez tydzień, poznać mieszkańców gminy Rabka od strony odpadów i ich segregacji?
A najczęściej, braku segregacji.

Osobiście, zamiast stawek karnych za brak segregacji, skierowałabym tych odpadowtórców do pracy przy takiej taśmie:
http://www.lubartowiak.co.../sortownia2.jpg

WORKI DO SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW (tak zwane worki na śmieci)
http://ptsrabka.pl/worki-foliowe/

Robert - 2013-03-03, 12:29

oi
lugoshi - 2013-03-03, 13:40

Jeżeli to będzie prawda to nie jest źle.
W innych lokalizacjach opłaty podnieśli DRASTYCZNIE.

ewa - 2013-03-03, 16:09

lugoshi napisał/a:
Jeżeli to będzie prawda to nie jest źle.
W innych lokalizacjach opłaty podnieśli DRASTYCZNIE.

U nas na razie chwalimy dzień przed zachodem słońca. Ale...
Cytat:
- Ceny za odbiór śmieci przez instalacje i wysypiska nie są jeszcze ustalone. Będą znane dopiero po przetargach. To wysypiska śmieci będą nam dyktowały ceny. To, jakie stawki dzisiaj uchwalimy wcale nie oznacza, że nie trzeba będzie ich np. później podnosić - przypominała przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Górnicka-Orzeł.

malkotent - 2013-03-03, 17:25

ewa napisał/a:
To, jakie stawki dzisiaj uchwalimy wcale nie oznacza, że nie trzeba będzie ich np. później podnosić - przypominała przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Górnicka-Orzeł.

Co nie oznacza, że można je obniżyć. Tylko cena a nie inne dyrdymały są czynnikiem akceptacji i jeżeli mam za coś płacić więcej niż dotychczas to żądam wyjaśnień. Twierdzenie że mogło kosztować więcej - czy wam ludzie rozum odjęło. To przyzwalanie na myślenie za nas.
Jak na razie to brak mi treści na zajęcie się tematem poważnie ale nie akceptuję obojętności.
Jeżeli mnie ktoś reprezentuje to niech to robi jawnie w interesie reprezentowanych a nie samego siebie.

Robert - 2013-03-03, 17:55

oi
GAZDA - 2013-03-03, 20:58

każda regulacja służy ino wyeliminowaniu konkurencji...
ale ludzie nie potrafią myśleć i są przekonani że państwo tworzy prawo by ludziom było dobrze hehe

mlody - 2013-03-04, 08:22

ja płacę 38 zł na miesiąc za kubeł wywożony raz na tydzień.
Nie ważne czy segreguje czy nie. Segreguję i 2 razy na miesiąc wory odbierają za darmo.

Bigboss - 2013-03-04, 09:34

Robert napisał/a:
hanka55 napisał/a:
Podobają się, bo stawki dla nas (ilość osób+segregacja) wynoszą tyle, ile w zeszłym roku.

Nieprawda.
Już po podwyżce od 1 stycznia w moim przypadku 20 zł, po 1 lipca wyniesie 25 zł, więc nie dezinformuj koleżanko.

Robercie nie zarzucaj koleżance hance 55 dezinformacji, bo sam wprowadzasz lekki zamęt swoją wypowiedzią. Jak piszesz płaciłeś do tej pory 20 złotych miesięcznie za wywóz śmieci ze swojego gospodarstwa domowego. Był to pojemnik 120 litrowy na odpady zmieszane. Za wszystko ponad musiałeś zapłacić dodatkowo (mówię tu o odpadach nie segregowanych). Teraz, wnosząc po stawce 25 zł. jest Was min. Trójka w gospodarstwie domowym. Zgodnie z przyjętym regulaminem przysługuje Wam wywóz 360 litrów na miesiąc odpadów zmieszanych. To chyba więcej niż do tej pory? Dodatkowo w tych pieniążkach możesz sobie wywieźć (a ściślej zostanie od Ciebie odebrane) 1 m3/na rok gruzu w dotychczasowej cenie 150 złotych (co daje 12,50 zł./mies.). Możesz sobie wystawić jakiś mebelek również 1m3/na rok (do tej pory ta przyjemność kosztowała dodatkowo 120 zł. co daje 10 zł./mies.). W tych pieniądzach możesz (jeśli masz działkę przy domu i kosisz trawnik, lub jeśli mieszkasz w bloku trawnik skosi spółdzielnia nie obciążając Cię kosztami) zlecić wywóz odpadów zielonych w każdej ilości.
Teraz weź spokojnie do ręki kalkulator i policz sobie to wszystko.
Sądzę, że nie trzeba radnym przypisywać złej woli w ustalaniu pewnych spraw. Są takimi samymi mieszkańcami i odbiorcami usług. Płacą tyle samo co wszyscy, a płacenie boli jednakowo każdego.

Robert - 2013-03-04, 10:37

oi
hanka55 - 2013-03-05, 11:35

Interesujące jest to, że Robert WIE ile ja płacę, i twierdzi, że nas nie ominęła podwyżka!
Nie wiem, czy przegląda nasze rachunki, czy może liczy nam ilość wywiezionych kubłów...

Nadal twierdzę, że MY, nasze gospodarstwo domowe będzie miało odbierane śmieci segregowane na tych samych warunkach, co zeszłoroczne.

P.S.
Przy okazji, wiecie może ile spółdzielni mieszkaniowych kompostuje odpady?
Ile spółdzielnie ma wyłącznie śmieci segregowane?
Może warto by oznaczyć nieruchomości dbające o uzdrowisko i czystość, od tych "leniwych brudasów"?

ewa - 2013-03-05, 13:50

http://www.rabka.pl/index...serwis&art=2900
Cytat:
... Wg Regulaminu, do zbierania odpadów można stosować worki foliowe o poj. co najmniej 60 litrów lub pojemniki o pojemności od 60 do 110 litrów z tworzywa sztucznego lub metalowe, które winny być odpowiednio oznaczone następującymi naklejkami: segregowane (szkło, metal, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe), papier, odpady zielone, niesegregowane (odpady zmieszane).

Obecne pojemniki dostarczone przez Zakłady Komunalne mają pojemność 120l. Czyli większe niz przewiduje regulamin. Pytanie. Co z pojemnikami ZK stanie sie po 1 lipca, czy segregacja śmieci bedzie możliwa jak dotad do jednego pojemnika ( papier, szkło, plastik, metal) czy też jako właściciel śmieci muszę sobie zakupić pojemniki (worki?) i ile aby prawidłowo wszystko posegregować?

Właściwie Robetr ma rację. Do tej pory za 120l smieci płaciłam 20zł, od lipca za 110l bedzie 25. Jakaś różnica jest, nie?

Bigboss - 2013-03-05, 21:46

§1
W ramach uiszczonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zmieszanymi i zebranymi w sposób selektywny określony w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Rabka-Zdrój odbierane są:
pkt 1. odpady komunalne zmieszane – w ilości:
a) do 120 litrów miesięcznie na osobę w nieruchomościach wielorodzinnych,
b) do 120 litrów miesięcznie dla gospodarstwa 1 – osobowego w nieruchomościach jednorodzinnych,
c) do 240 litrów miesięcznie dla gospodarstwa 2 – 3 osobowego w nieruchomościach j.w.
d) do 360 litrów miesięcznie dla gospodarstwa powyżej 3 osób w nieruchomościach j.w.
pkt 2. odpady z papieru w każdej ilości,
pkt 3. odpady ze szkła, metali, tworzyw sztucznych i opakowań wielomateriałowych – w każdej ilości,
pkt 4. odpady wielkogabarytowe do 3 m3/rok na gospodarstwo domowe,
pkt 5. odpady rozbiórkowe i budowlane …. – do 1m3/na rok na gospodarstwo domowe,
pkt 6. odpady zielone – w każdej ilości,
pkt 7. odpady niebezpieczne – 360 litrów na rok na gospodarstwo domowe,
pkt 8. przeterminowane leki – w każdej ilości.

Segregacja będzie możliwa jak dotąd z wykorzystaniem pojemników z ZK.

lugoshi - 2013-03-06, 08:16

To jest chyba dobra wiadomość.
Uważam, że w świetle tego co przygotowali gdzie indziej PÓKI CO w Rabce jest OK.

Robert - 2013-03-06, 10:06

oi
Forum Rdzawka - 2013-03-11, 08:51

Ważne !
Uchwały śmieciowe są dostępne w BIP Rabki-Zdroju.
Wiadomo co jak wygląda.

http://www.wrotamalopolsk...e/Rada/Uchwaly/

malkotent - 2013-03-27, 16:24

Rabczańskie Zakłady Komunalne pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta
Cytat:
d kilku tygodni UOKiK sprawdza, czy spółka nie stosowała niedozwolonych zapisów w umowach na wywóz śmieci, zawieranych z mieszkańcami gminy. Chodzi o jeden z paragrafów, który pozwala spółce wprowadzać nowe stawki bez konieczności aneksowania umowy. Na kontrowersyjny zapis zwrócił uwagę jeden z mieszkańców uzdrowiska, a zarazem klient miejskiej spółki. Już w 2009 roku rabczanin zainteresował tematem Urząd Ochrony Konsumentów

Czy są to faktyczne czy pozorowane działania dla likwidacji konkurencji?

lugoshi - 2013-04-01, 10:03

Śmieciowa kontrola w toku:

http://www.tygodnikpodhal...&typ=w&id=18268

Cytat:
Od kilku tygodni UOKiK sprawdza, czy spółka nie stosowała niedozwolonych zapisów w umowach na wywóz śmieci, zawieranych z mieszkańcami gminy. Chodzi o jeden z paragrafów, który pozwala spółce wprowadzać nowe stawki bez konieczności aneksowania umowy. Na kontrowersyjny zapis zwrócił uwagę jeden z mieszkańców uzdrowiska, a zarazem klient miejskiej spółki. Już w 2009 roku rabczanin zainteresował tematem Urząd Ochrony Konsumentów. W piśmie przesłanym wówczas do ZK Urząd mówił wprost o "praktykach naruszających zbiorowe interesy klientów".

malkotent - 2013-04-01, 12:56

Co z tego wyniknie? A może ktoś w jakieś tym ma udziały? To by mnie nie zaskoczyło.
lugoshi - 2013-04-14, 08:24

Potwierdzenie stawek wg TP:

http://www.tygodnikpodhal...&typ=w&id=18211

ewa - 2013-04-15, 22:42

Dziś będąc w Nowym Sączu załatwiałam "odkupienie" kubła na śmieci od firmy, która do tej pory wywoziła śmieci. Koszt kubła (używanego od kilku lat) wynosi 50zł. Oczywiście mogłam nie kupować ale wtedy przy ostatnim wywozie śmieci w ramach umowy firma zabiera sobie kubły a ja mogę sobie kupić jakiś inny piękny pojemnik. I tu pytanie. Czy wiecie co będzie z naszymi żółtymi i zielonymi kubłami udostępnionymi nam przez zakłady komunalne? Zostają w prezencie, czy też będą do kupienia?
mlody - 2013-04-16, 00:18

Ewa- trzeba było wytrzymac ;) ))

Koszt nowego kubła w zależności od miejsca 30-100 zł
U mnie a napisałem maila otrzymałem odpowiedź, że

"nie planuje sprzedaży dzierżawionych dotychczas pojemników. W przypadku, gdy Firma nasza wygra przetarg i odbierać będzie odpady po dniu 1 lipca 2013 r. dzierżawione dotychczas pojemniki zostaną przekazane właścicielom nieruchomości w bezpłatne użytkowanie."

Swoją droga tak się zastanawiam jak to możliwe że wcześniej płaciłem za śmieci 39 zł a teraz będę 24 zł.

Co prawda nie musiałem wcześniej segregować ale z pobudek wewn. zawsze segregowałem i takowe 2 razy na miesiąc odbierali za darmo.

NIe chce mi się wierzyć, że jak nie wygraja przetargu to kubły wezmą - ciekawe co z nimi zrobią....troche dużo tego będzie.

Moim zdaniem wartośc uzywanego kubła 240l to max 30 zł.

lugoshi - 2013-04-25, 22:52

Mamy odpowiedź do pytania z tematu tego wątku:

Tutaj wyrzucamy swoje śmieci.
http://www.gorce24.pl/inf...entarzu_zdjecia

Czy nasi zmarli zasłużyli na takie oznaki "szacunku"?

Electrical Storm - 2013-04-26, 05:33

Te rozbite betonowe donice leza tam od dobrych paru lat, dwa lata temu pisalem o tym tutaj http://www.niezaleznarabk...ighlight=#27353 i zdjecia donic tez sa...
lugoshi - 2013-04-26, 10:55

Szwajcaria...
Iscra - 2013-04-27, 07:22

A czy nie jest tak, że za stan czystości na cmentarzu i wokół niego nie odpowiada przypadkiem jego administracja?

Brak poczucia przyzwoitości śmiecących swoją drogą, a całkowita bierność zarządzających swoją. Kimkolwiek są, niech ruszą cztery literki, a ja chętnie pomogę w ramach akcji społeccznej -- i inni forumowicze pewnie też.

malkotent - 2013-04-27, 13:04

Takie obrazki oglądałem za wschodnią granicą ale tam nie było poszanowania dla szczątków zmarłych.No na ziemiach odzyskanych cmentarze poniemieckie również przedstawiały podobny widok. Na wiejskich cmentarzach w okolicy jest dużo czyściej a tam raczej Straży Miejskiej nie uświadczysz. To część mieszkańców przejęła "kulturę dziczy" ich "ograbiono" z szacunku do nekropoli.
Iscra - 2013-04-28, 15:27

Fantastyczna akcja Koła Polskiego Związku Wędkarskiego, z tego co wiem doroczna -- dotąd nie była jakoś specjalnie rozgłaszana w sieci, ale w tym roku widziałam wcześniej ogłoszenia nawww.gorce24.pl :) .

W przyszłym może nawet będę w Rabce, to się wybiorę!

dxfm - 2013-05-08, 11:42

Bigboss napisał/a:
Robert napisał/a:
hanka55 napisał/a:
Podobają się, bo stawki dla nas (ilość osób+segregacja) wynoszą tyle, ile w zeszłym roku.

Nieprawda.
Już po podwyżce od 1 stycznia w moim przypadku 20 zł, po 1 lipca wyniesie 25 zł, więc nie dezinformuj koleżanko.

Robercie nie zarzucaj koleżance hance 55 dezinformacji, bo sam wprowadzasz lekki zamęt swoją wypowiedzią. Jak piszesz płaciłeś do tej pory 20 złotych miesięcznie za wywóz śmieci ze swojego gospodarstwa domowego. Był to pojemnik 120 litrowy na odpady zmieszane. Za wszystko ponad musiałeś zapłacić dodatkowo (mówię tu o odpadach nie segregowanych). Teraz, wnosząc po stawce 25 zł. jest Was min. Trójka w gospodarstwie domowym. Zgodnie z przyjętym regulaminem przysługuje Wam wywóz 360 litrów na miesiąc odpadów zmieszanych. To chyba więcej niż do tej pory? Dodatkowo w tych pieniążkach możesz sobie wywieźć (a ściślej zostanie od Ciebie odebrane) 1 m3/na rok gruzu w dotychczasowej cenie 150 złotych (co daje 12,50 zł./mies.). Możesz sobie wystawić jakiś mebelek również 1m3/na rok (do tej pory ta przyjemność kosztowała dodatkowo 120 zł. co daje 10 zł./mies.). W tych pieniądzach możesz (jeśli masz działkę przy domu i kosisz trawnik, lub jeśli mieszkasz w bloku trawnik skosi spółdzielnia nie obciążając Cię kosztami) zlecić wywóz odpadów zielonych w każdej ilości.

Jeśli można wtrącić - też płacę 20zł, wg nowych stawek będzie 25zł. W 4 osoby mieścimy się w jednym kuble na miesiąc plus segregacja. Po prostu mało kupujemy śmieci i staramy się prawidłowo segregować i kupować produkty pod kątem segregacji. Na grzyba mi wywóz gruzu! Ja proszę o zwrot za tą niepotrzebną usługę. Raz do roku nie remontuję łazienki, a jak dom będę remontował to ten 1m^3 to kropla w morzu. A 1m^3 mebli? Jak liczone, z powietrzem czy wg objętości materiału? Jak mam pociąć to do zwykłego kosza wrzucę, po kawałeczku na kilka miesięcy się rozłoży. Z kanapą raczej nie da rady... A w 2008 roku płaciłem 11zł! Da się taniej tylko po co? Te 11zł dzisiaj może mało realne, ale 25? i 3 razy tyle miejsca w kubłach? Nie zachęca mnie to do ochrony środowiska przez redukcję ilości śmieci. Ja wiem, sprzeczność interesów z dzikim wywozem... Tylko że nie ma wyboru niższego abonamentu!
Co do wywożenia trawy - w przypadku bloków może i dobre. Chociaż argument, że mieszkańcy nie muszą płacić za wywóz spółdzielni chybiony-zamiast wspólnej zrzutki do spółdzielni każdy płaci w swoim 'śmieciowym abonamencie'. A powierzchnia trawnika na łebka to ile może być? 2-3m^2 średnio? Natomiast przy domku trawę można kompostować, chociaż nie jest to tak łatwe jak zapakowanie do worów i wyrzucenie, ale za to nie pozbywamy się z własnej ziemi cennych minerałów.

Swoją drogą cieszę się, że nie muszę jeszcze płacić 50zł. Br...

lugoshi - 2013-05-08, 18:55

...albo 150 ;-)
lugoshi - 2013-05-16, 21:36

Zakopywać przyjdzie:

http://www.gorce24.pl/inf...ci_uniewazniony

Robi się ciekawie ...

mlody - 2013-05-16, 21:53

nie potrafię sobie wyobrazić jak 2+2 dwoje dorosłych ludzi i dwoje nastolatków zapełnia jeden kubeł miesięcznie, kubeł na tydzień to rozumiem i to przy segregacji tzn. osobno słoiki, butelki i plastiki.

6 kartonów mleka na tydzień, resztki z obiadu, obierki po ziemniakach , 5 kartonów po sokach ect.
Chcę przypomnieć, że resztek żarcia nie wyrzuca się do kibla....
W taki sposób to i ja mogę produkowac jeden kubeł miesięcznie.

dx..proszę powiedz jak to robisz bo jestem ciekaw i chetnie skorzystam z dobrej rady ...

dxfm - 2013-05-18, 08:12

Dzieci jedzą w przedszkolu, choć w domu się gotuje. Kartony po mlekach niestety do zielonego trzeba (jak rozumiem), ale je kompresuję do minimum objętości. Obierki lecą do zielonego, chociaż mogłyby na kompost. Dogłębnej analizy nie zrobię teraz, po prostu staram się zmieścić. Gdy były pampersy to niestety było kiepsko i nieraz wywóz był jednak 2x w miesiącu, czasem jak sąsiadka miała mniej to za pozwoleniem dorzucałem się. Ale teraz zielony 1x w miesiącu wystarcza, żółty często 2x. Jak dzieci podrosną to może będzie więcej śmieci, ale niegłupim pomysłem jest jednak starać się minimalizować ilość śmieci szczególnie tych nie nadających się do odzysku. Dzieci nauczą się lepiej gospodarować i dbać o środowisko bo śmieci przybywa, miejsca na nie ubywa, a odbiór coraz droższy.
Mam pokusić się zrobić śmieciową rewizję? blog jakiś? dziennik? :-)

PS: W jakimś programie popularnonaukowym oglądałem, jak sprzed domów śmieciarka zbierała worki śmieci, które miały chipa. Przy zbieraniu zdaje się sprawdzali teog chipa. Słabo pamiętam ten program, ale nie zdziwiłbym się, gdyby niedługo u nas wprowadzili takie worki z indywidualnymi chipami dla każdego płacącego i potem w sortowni - jeśli jakiś śmieć źle posegregowany, wiadomo komu przywalić karę.

Electrical Storm - 2013-05-19, 06:44

U mnie kartony leca do recyclingu, chociaz mleko mamy w plastikach, ktore tez leca
do recyclingu. Obierki, skorki po bananach czy pomaranczach itp leca do ogrodu
na kompost, ubrania i niepotrzebne rzeczy do sklepu charity. Nie wiem ilu litrowy mam kosz... odbierany byl raz na tydzien z niewielka zawartoscia, aktualnie odbieraja co dwa tygodnie, przecietnie jest zapelniony do polowy....

Electrical Storm - 2013-05-19, 07:22

Jako ze recycling i zbieranie smieci w kazdym miejscu wyglada inaczej
moze po czesci opisze jak wyglada to u mnie.

Jesli ktos zna angielski moze sam sie z tym zapoznac tutaj:
http://www.haringey.gov.u...g/recycling.htm

RECYCLING

Kazda dzielnica lub tez nawet jej czesc ma swoje zasady. Aby dowiedziec sie co i jak sie odklada na recycling nalezy znalezc strone swojej dzielnicy (councilu) a nastepnie po wpisaniu kodu pocztowego dostaniemy wszystkie potrzebne informacje. Aktualnie tez powstala stroan dla wszystkich adresow www.recyclenow.com gdzie po wpisaniu kodu pocztowego dowiadujemy sie co mozemy recyclingowac:

Klasyczny recycling zbiera sie na kilka sposobow

1. Plastikowe worki dla mieszkan ktore sa nad sklepami i nie maja miejsca na duze kosze na smieci:

Worki takie sa zbierane razem ze smieciami przez jeden samochod, ktory ma wydzielone dwie czesci:

2. Zielone pojemniki (ktore powoli zostaja zastepowane duzymi zielonymi koszami):

3. Zielone kosze

4. Duze zbiorcze kosze dla blokow

Powyzszy recycling zbiera sie w sposob niesegregowany. Wrzucamy wszystko co moze byc przetworzone w naszej okolicy a firma zbierajaca segreguje to sama.

Poza klasycznym recyclingiem mozemy jeszcze przetwarzac:

1. "smieci" ogrodowe ktore zbiera sie to bialych toreb

Kto woli sam robic kompost moze zamowic za niewielka oplata pojemnik na kompost do ogrodu:

2. Recycling organiczny na resztki jedzenia, jedzenie nalezy wkladac w specjalne biodegradowalne woreczki

Pojemniczek do domu

i drugi wiekszy pojemniczek, do ktorego przerzucamy zawiazane woreczki z domu
i ktory trzymamy juz przy pojemnikach ze smieciami:

Informacje co mozna recyclingowac czesto podawane sa w czytelny sposob:

SMIECI WIELKOGABARYTOWE i ELEKTRONIKA

Smieci takich nie mozna wyrzucac do tradycyjnego kosza na smieci bo albo sie nie mieszcza albo przepisy tego zabraniaja. Dlatego nalezy zamowic ich odbior telefonicznie, przez www lub przez email. Do takich smieci naleza miedzy innymi:
Łóżka i ramy łóżek, Szafki nocne, Biblioteczki, Akumulatory samochodowe, Opony, samochodowe, Krzesła, Komputery / PC, Monitory komputerowe, Kuchenki, Zmywarki, Drzwi, Zamrażarki, Lodówki, Butle gazowe (puste), Materace, Piekarniki, Sofy, Stoły, Telewizory, Suszarki bębnowe, Szafy, Pralki, dywany, wykładziny...
W mojej dzielnicy odbior taki na niektore rzeczy jest darmowy, za inne trzeba zaplacic okolo 85PLN. Cena 85PLN zawiera odebranie do 6 sztuk z powyzszych rzeczy. W dzielnicy gdzie mieszka znajomy kazde mieszkanie ma prawo zamowic odbior 6 rzeczy za darmo w przeciagu 2 miesiecy.

CENTRA RECYCLINGU
Kazda dzielnica ma kilka takich miejsc gdzie mozna zawiezc pewne rzeczy i oddac za darmo. Moja dzielica ma dwa takie miejsca. Ponizszy tekst tlumaczyl google translator,
nie jest do konca przetlumaczony jak trzeba ale mysle ze wystarczajaco oddaje przekaz:

Co przyjmujemy

Lista pokazuje elementy, które mogą zostać podjęte w celu ponownego użycia i centrów recyklingu. Proszę zapoznać się z informacjami na temat tego, czego nie może zaakceptować , a inne sposoby, aby pozbyć się niechcianych elementów :
Lodówki i zamrażarki, Elementy elektryczne, Baterie AGD, Złom, Odpady ogrodowe, Drewnem, Hardcore i gruz, Olej kuchenny, Zużyty olej silnikowy, Akumulatory samochodowe, Tekstylia i obuwie, Plastikowe butelki, dzbany, wanny i brodziki, Tektura,
Napoje kartony, Papier, Szklane butelki i słoiki, Pojemniki na żywność i napoje puszki, Telefony komórkowe, Kartridż do drukarek, Książka telefoniczna, Książki, DVD, CD i kasety, Narzędzia, Niechciane spektakle, Świetlówki, Energooszczędne żarówki, Farba.

Wszelkie odpady z gospodarstw domowych, które nie nadaje się do recyklingu, w tym dużych przedmiotów takich jak meble, należy umieścić w pojemniku oznaczonym odpadami.

Nie akceptuje
Azbest , rozpuszczalniki i środki ochrony roślin nie będą przyjmowane na ponowne użycie i centrów recyklingu. Aby umówić się na gromadzenie tych elementów należy zadzwonić do Corporation of London na 020 7606 3030. W celu uzyskania dalszych informacji, proszę odwiedzić naszą stronę Niebezpiecznych Odpadów i Klinicznej .

Butle gazowe i opony samochodowe nie mogą być przyjęte na ponowne wykorzystanie i recykling Centrów ale mogą być zbierane z domu bez kosztów. Aby zorganizować zbieranie kontakt z Haringey Veoliastadion Contact Center : Tel: 020 8885 7700 Email: enquiries.haringey @ veolia.co.uk

Japoński rdest - nie można przyjąć na ponowne użycie i centrów recyklingu, a mieszkańcy są proszeni, aby nie stawiać żadnej z tego materiału roślinnego do skrzyń odpadów ogrodowych. Darmowe kolekcje japońskiego rdestu ptasiego dla bezpiecznego usuwania są dostępne - zobacz japoński rdest stronę uzyskać więcej informacji.

http://www.haringey.gov.u...ling-centre.htm

Kosze na smieci, kosze na recycling, pojemniki, biodegradowalne woreczki sa dostarczane przez council "za darmo". Jako ze w zyciu za darmo nic nie ma, odbior smieci, recyclingu, pojemnikow itd jest oplacany przez council z podatku lokalnego od nieruchomosci ktory maly nie jest. Dla przykladu, ja place okolo 12% miesięcznej ceny za wynajem mieszkania.

SMIECI BUDOWLANE / REMONTOWE

W takich wypadkach najczesciej zamiawia sie metalowy pojemnik zwany skipem, zaladowuje, firma to odbiera i nastepnie segreguje i przesyla dalej. Oplata zalezy
zapewne od firmy i wielkosci pojemnika, przykladowe ceny mozna zobaczyc tutaj:
www.apsenvironmental.co.uk/skipsizes.shtml podajac jako przykladowy kod pocztowy
N17 6RN.

lugoshi - 2013-05-19, 22:06

Organizacja.

U nas stwierdzili, że trzeba gonić Europę i urrraaaaaa...
Nie ważne jak, niech giną zakłady komunalne, niech ci ze zsypami na klatkach łapią się za łeb, ci co mają liczone od metra powierzchni niech płacą 200 zeta. Sam minister nie wie do jakich śmieci zaliczyć kartonik po mleku. Przetargi na wywóz śmieci dopiero ogłaszane...
Kampania informacyjna w lesie...
Nawet nie potrafią skopiować dobrych rozwiązań z innych krajów.

Jakoś to będzie...
Z naciskiem na jakoś ...
Polską rządzą nieudacznicy, którzy nic nie potrafią.
No może kraść. To im wychodzi.

malkotent - 2013-05-20, 22:40

Powiało takim pesymizmem, że aż strach myśleć co nam szykuje miasto i jej godni rajcowie. Nie chodzi mi o uchwałę ale wszystko poza. Przetarg nie wypalił - kogo zaproszono , może zmowa cenowa, albo patrzenie nie we właściwa stronę.
Uchwała starszej osobie w bloku nakłada normę max na śmieci organiczne 120 litrów gdy obecnie zdaje około 40 litrów i jeszcze segreguje co nie daje jej gwarancji, że podniosą jej normę do np. 200 litrów podnosząc równocześnie cenę np. na 40 zł.

mlody - 2013-05-21, 00:37

po przeczytaniu musze się zastanowić nad swoimi śmieciami.....ciezko będzie zmieścić się w kuble raz na dwa tygodnie, a może faktycznie zacznę je ugniatać...i żeby nie było tez od dawna segreguje szkło i plastiki
GAZDA - 2013-05-21, 09:32

tak to jest jak urzędnicy sie czymś zajmują...
mlody - 2013-05-21, 16:58

nie komentowac, do roboty !!! zarabiac na biurwy, a w zamian za to że utrzymujesz biurwe to ona jeszcze zawezwie cię na kontrolę i będzie pierd....farmazony np." a ile wydawał pan na pampersy w roku 2010 " ?

a po co to pani ?
, zauwazyłam że w 2010 urodziło sie panu dziecko 9 na tej podstawie oblicze czy stać pana było na spłacanie kredytu sumując dochody i wydatki.

Autentyk, kolega jeździł 6 razy do jakiejś torby sie tłumaczyć.

Za paliwo ( 120 km ) oczywiście nie zwrócili.

Lubie czasami pójśc do urzędu i porozmawiać, dowartościowac się, że sa na tym świecie jeszcze ludzie bardziej tępi i głupsi niz ja :002: :002:

Robert - 2013-05-30, 16:24

oi
Robert - 2013-06-09, 10:52

oi
lugoshi - 2013-07-01, 20:45

Tak jak się spodziewałem śmieci odbierać będą Zakłady Komunalne:

http://www.gorce24.pl/inf...i_w_RabceZdroju

;-)

ewa - 2013-07-01, 22:23

Ja myślałam, że już dawno po przetargu, bo w zeszlym tygodniu ZK oklejały kubły nowymi naklejkami. Czy dostaniemy jeszcze jakieś nowe kubły czy też wszystkie segregowane śmieci dalej do żółtych?
Bigboss - 2013-07-02, 00:00

Powinien być jeszcze kubeł na papier.
lugoshi - 2013-07-02, 08:09

Chyba nie wszystkim rozwieźli ...
malkotent - 2013-07-02, 11:20

Stary operator do końca czerwca powinien odebrać śmieci tak aby od 1 lipca pojemniki były puste.Za czerwiec faktury powinny być wystawione wg. cen starej umowy. Sprawa jest istotna bowiem jest różnica ceny. Ja takich ruchów nie dostrzegłem a więc już jest przekręt. Nowo-stary operator powinien zadbać o czystość staro-nowych pojemników tego też nie zauważyłem.
lugoshi - 2013-07-02, 20:41

Harmonogramy wywozu się pojawiły:

http://www.rabka.pl/index...serwis&art=3121

Electrical Storm - 2013-07-03, 01:54

Polak za wywóz śmieci zapłaci więcej niż Niemiec

http://podatki.wp.pl/kat,...,wiadomosc.html

Polak bogaty, stac go, a Niemiec ma recesje...

GAZDA - 2013-07-03, 10:10

kolejny przykład jak coś działa abo nie działa bo zajmuje sie tym państwo...
lugoshi - 2013-07-04, 08:37

... i "śmieciowy" minister:

http://www.se.pl/wydarzen...mca_335253.html

Cytat:
Minister środowiska Marcin Korolec (45 l.) zmusza Polaków do segregowania odpadów, a tych, którzy tego nie robią, skazuje na gigantyczne opłaty. Jednak jak się okazuje, pan minister sam śmieci nie segreguje. "Super Express" sprawdził to na własne oczy i przeżyliśmy szok! W jego pojemniku przy warszawskiej posiadłości znaleźliśmy niebezpieczne odpady zawierające trującą rtęć! W koszu ministra wylądowały też odpady organiczne wymieszane ze szkłem, plastikiem i papierem...

mlody - 2013-07-04, 12:53

ten minister taki sam jak reszta " znawców" od wszystkiego
psychiatra zna się na wojsku a historyk na rządzeniu plus oczywiście gośc przebrany za babę w celu umożliwiania sobie korzystania z damskich toalet oraz zadeklarowany sodomita który niby po politologii a nie ma zielonego pojecia co to konwent seniorów.

Forum Rdzawka - 2013-07-18, 08:48

Zakłady komunalne rozsyłają umowę w sprawie użyczenia koszy, czas na podpisanie jest do 31 lipca 2013. Jak ktoś nie podpisze to ZK zabierają kosze.
hanka55 - 2013-07-18, 19:49

A niby jakim cudem MOGĄ zabrać kosze, skoro przy zawieraniu umowy w 2005 r., wpłacaliśmy po 50zł za dzierżawę jednego kosza 120 l, który po zakończeniu umowy (a tę wymawialiśmy na początku tego roku), przechodzi na własność dzierżawiącego, czyli naszą.

Dlatego też, ZK chce użyczenia ( nieodpłatnego zapewne :angry: ), by w te już nasze kubły wkładać ICH ( gminne, jeśli przed posesją) śmieci.

Nie wiem w czym rzecz, ale w zeszłym tygodniu śmieci przed planowaną wywózką stały, a nie zostały zabrane.
Kubły nasze, śmieci segregowane, opłata na konto indywidualne wniesiona, a śmieciarka omija wystawione na chodnik kubły... :->

lugoshi - 2013-07-18, 20:15

Ciekawy temat. Trzeba sprawdzić w papierach...

Ja jeszcze wrócę do segregowania. Ten pdf może być pomocym:
http://www.rabka.pl/UserFiles/ULOTKA_1-1.pdf

hanka55 - 2013-07-30, 23:30

Okazuje się, że pismo BEZADRESOWE z ZK i umowy użyczenia, można sobie do...kubła segregowanego wsadzić.
Jak mnie poinformowano ( osoba, która nie przedstawiła się, choć ja podałam swoje imię i nazwisko), samemu trzeba sobie wydumać, czy użyczenie nas dotyczy, czy nie.

Radca prawny ZK "nie jest dla klientów, bo jest na pensji dla ZK, a z panią prezes nie można rozmawiać na ten temat".

ZK umyślnie wprowadza w błąd część płatników, czyli nas posiadających SWOJE kubły.
Bo zastraszanie zabraniem kubłów i zmuszanie do nieodpłatnego użyczenia ich ZK, w sytuacji, gdy stanowią one własność klienta, jest doprowadzeniem do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd.
Zwłaszcza, że wcześniej sami płaciliśmy ZK, za dzierżawę tych pojemników!
Obroną wystawcy pism, przez wnioskami klientów do organów prawnych, o ściganie w sprawie podejrzenia oszustwa, ma być BRAK ADRESU osoby, której "anioły" podrzuciły pismo i umowy do podpisu. Bo przecież koperta z w/w papierzyskami nie jest rejestrowana przez pocztę, ani przez doręczyciela.

Więc sugestia " koperta do kubła" i na prawdę szczegółowe oglądanie papierów od rabczańskich instytucji, jest jak najbardziej prawdziwa.

mlody - 2013-07-31, 00:35

jeśli kubeł jest MÓJ kupiony za MOJE pieniądze to firma która wygrała przetarg na wywóz śmieci ma obowiązek go opróznić poniewaz płace UG za wywóz śmieci.

Jeśli ktokolwiek zabierze mi mój WŁASNY kubeł to złożę zawiadomienie o kradziezy na policję.
AMEN.

hanka55 - 2013-07-31, 03:30

Teraz smaczki do "zabierania nieużyczonych kubłów" przez panią prezes ZK:

Cytat:
Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do gromadzenia odpadów zielonych poprzez ich kompostowanie lub gromadzenie w zakupionym przez siebie pojemniku.

Pozostałe pojemniki na odpady niesegregowane, segregowane i papier będą dostarczone przez Gminę.

strona UM Rabka Zdrój; data 2013-05-27; "Wszystko o nowych zasadach gospodarki odpadami" http://www.rabka.pl/index...serwis&art=3050

Nie wie lewica, co robi spółka zależna? :->

malkotent - 2013-07-31, 09:41

Problem śmieciowy to w myśl ustawy zadanie Gminy wiec właściwym adresatem wszystkich uwag powinna być Pani Burmistrz jej bowiem wpłacamy pieniądze za odbiór śmieci. Wyręczanie ją z obowiązków to przyzwalanie na dalsze dziadostwo. ZK - w myśl ustawy operator są strona umowy ale z Miastem.
hanka55 - 2013-07-31, 11:34

Poniżej, poszczególne uregulowania śmieciowe, których nie znalazłam niestety na jednej stronie.

Cytat:
1. Miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi wnoszona będzie przez właścicieli nieruchomości z góry bez wezwania, do 15 dnia każdego miesiąca, którego obowiązek ponoszenia opłaty dotyczy.

http://www.wrotamalopolsk...11320130228.pdf

Cytat:
Dzięki dodaniu do ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach art. 6qa w procesie poboru opłaty za śmieci wójt zyska status organu egzekucyjnego. Pozwoli to gminie bezpośrednio wyegzekwować od krnąbrnych mieszkańców należne jej pieniądze.

http://www.portalsamorzad...ieci,45586.html

Cytat:
§ 1.
W ramach uiszczonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zmieszanymi i zebranymi w sposób selektywny określony w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy RabkaZdrój odpady powstałe na nieruchomościach, na których zamieszkują mieszkańcy, odbierane są:
1) odpady komunalne zmieszane – w ilości:
a) do 120 litrów miesięcznie na osobę w nieruchomościach wielorodzinnych,
b) do 120 litrów miesięcznie dla gospodarstwa 1- osobowego w nieruchomościach jednorodzinnych,
c) do 240 litrów miesięcznie dla gospodarstwa 2-3 osobowego w nieruchomościach jednorodzinnych,
c) do 360 litrów miesięcznie dla gospodarstwa powyżej 3 osób w nieruchomościach jednorodzinnych,
2) odpady z papieru - w każdej ilości,
3) odpady ze szkła, metali, tworzyw sztucznych i opakowań wielomateriałowych – w każdej ilości,

4) odpady wielkogabarytowe do 3 m3 /rok na gospodarstwo domowe,
5) odpady budowlane i rozbiórkowe powstałe wyłącznie w wyniku prowadzenia drobnych robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę ani zgłoszenia zamiaru prowadzenia robót do właściwego organu administracji do 1 m3 /rok na gospodarstwo domowe,
6) odpady zielone – w każdej ilości.
7) odpady niebezpieczne – 360 litrów/rok na gospodarstwo domowe,
8) przeterminowane leki - w każdej ilości,

http://www.wrotamalopolsk...91320130228.pdf

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Rabka-Zdrój w 2013
http://www.wrotamalopolsk...81320130228.pdf

ewa - 2013-07-31, 13:16

Cytat:
Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do gromadzenia odpadów zielonych poprzez ich kompostowanie lub gromadzenie w zakupionym przez siebie pojemniku.

Pozostałe pojemniki na odpady niesegregowane, segregowane i papier będą dostarczone przez Gminę.

Czekam z niecierpliwością na dostarczenie przez Gminę kubła na papier. W chwili obecnej mogę udać się do ZK, odebrać worek na papier i zbierać papier do worka. Ale przez miesiąc jak nazbieram masę papierzysk, szczególnie kolorowych więc ciężkich, to worek po podniesieniu go do góry rozleci sie a papier wyląduje na ziemi. No i jak się to ma do segregacji - papier i foliowy worek w jednym?
Owszem posiadam swój prywatny kubeł ale o innych wymiarach niż obecnie stosowane i własciwie mogłabym sobie tam spokojnie wrzucać papier, tyle że panowie ze śmieciary powiedzieli, że taki nie pasuje im do podnośnika. Mogę więc kompostowac w nim odpady zielone, bo zgodnie z ustawą zakupiłam sobie pojemnik, a ponieważ nigdzie nie podano wymiarów kubła to będzie mi to wisiało jak ZK wywalą z niego trawę.

malkotent - 2013-07-31, 13:39

Cytat:
§ 10.
6) przekazanie odpadów niebezpiecznych do punktów ich zbiórki lub rozmieszczonych na terenie miasta
pojemników, w tym:
a) przeterminowane leki - do pojemników ustawionych w aptekach, których adresy są dostępne na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju,
b) zużyte baterie - do pojemników ustawionych w sklepach ze sprzętem elektrycznym, urzędach,placówkach oświatowych, biurach zarządców nieruchomości mieszkaniowych, których adresy są dostępne na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju,
c) sprzęt elektroniczny i elektryczny - do punktu zbiórki, którego adres jest dostępny na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju lub podmiotom zbierającym zużyty sprzęt elektryczny
i elektroniczny,
d) pozostałe odpady niebezpieczne pochodzenia komunalnego, w szczególności opakowania po farbach,
kleje, rozpuszczalniki, środki ochrony roślin, aerozole, środki czyszczące, wywabiacze plam, środki do
konserwacji drewna oraz opakowania po tych substancjach, a także lampy fluorescencyjne
i akumulatory - do punktu zbiórki, którego adres jest dostępny na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju
UCHWAŁA NR XXXIII/198/13 RADY MIEJSKIEJ W RABCE-ZDROJUz dnia 28 lutego 2013 r. Bezmyślność twórców tej uchwały ogranicza dostęp do informacji dla osób nie posiadających możliwości korzystania z internetu a to jest ograniczeniem ich dyskryminującym.
lugoshi - 2013-07-31, 20:12

Z "papierowymi" pojemnikami jest jakiś problem...
Bigboss - 2013-07-31, 20:37

Malkontencie. Nie ma potrzeby zarzucać bezmyślność twórcom uchwały. Podana jest w niej jedna z wielu możliwości pozyskiwania informacji. Pozostałe to znane już od dziesięcioleci telefon i własne nogi (od czasu do czasu można złożyć wizytę w UM).
lugoshi - 2013-07-31, 21:08

Tak offtopicowo:

Niestety coraz częściej będziemy mieli styczność z wykluczeniem informacyjnym. Mamy XXI w. i albo ktoś się odnajdzie w tym czasie i realiach, albo będzie coraz bardziej zagubiony w rzeczywistości. Dostęp do Internetu nie jest już dobrem luksusowym, ale koniecznością.
Taki świat.

ewa - 2013-07-31, 21:15

Można by się długo spierać kto ma rację. Jestem zdecydowanie za Malkontentem. Ulotka otrzymana w połowie lipca z zakładów komunalnych ( http://www.rabka.pl/UserFiles/ULOTKA_1-1.pdf ) podaje informację, że
Cytat:
odpadami komunalnymi, które mogą być przekazywane do punktu (jakiego?) są:
odpady poremontowe i budowlane, odpady wielkogabarytowe (tj. meble, wyposażanie wnętrz itp.), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (pralki, lodówki, TV, radioodbiorniki, komputery, kalkulatory, itp.), zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa strzykawki, itp., opony, odpady niebezpieczne z gospodarstw domowych (pozostałości farb, lakierów, rozpuszczalników, kwasów, olejów, płynów do chłodnic, itp

Jeżeli jestem starszą panią, nie mającą pojęcia o internecie, to uzyskanie jasnej informacji gdzie sobie mam wyrzucić stare tabletki i akumulator od wózka inwalidzkiego faktycznie wymusza na mnie dodzwonienie się do odpowiednich słuzb lub dotarcie wolnym kroczkiem do UM. A wystarczyłoby dopisać te adresy na ulotce, powiesić informację na tablicach ogłoszeń i wszystko byłoby proste i dostepne.
I może byłaby też na ulotce informacja kiedy i kto dostarczy (sprzeda mieszańcom) kubły na papier ;)

hanka55 - 2013-08-03, 22:04

Albo, jeśli Radzie Miasta zależy na dotarciu do mieszkańców, zamówić tabliczki z instrukcją segregowania śmieci i przytwierdzić je na stałe, w punktach zbiorowego zbierania śmieci.
Co się opatrzy, trafi do głowy.
A w końcu, do codziennej rutyny.

Prophet - 2013-08-07, 21:52

Z przykrością stwierdzam, że "Kompleksowy Program Gospodarki Odpadami Komunalnymi współfinansowany z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Gminy Rabka-Zdrój" to kolejny przykład marnotrawienia środków pomocowych. Jako, że uważam się za człowieka o "wyższej świadomości ekologicznej" postanowiłem wczoraj zawieźć do "punktu" stare puszki po farbach, które wykopałem przy okazji porządków w garażu. Pierwsza rzecz, jaka mnie uderzyła, to kompletny brak oznakowania - ani jednej tabliczki. Gdybym nie wiedział, gdzie jest sortownia, w życiu bym tam nie trafił, pomijając już dojazd przewidziany chyba tylko dla właścicieli terenówek. Niestety, na miejscu pocałowałem klamkę - brama zamknięta i wokół żywej duszy (godz. 18:00). Na bramie, ani na płocie żadnej informacji o godzinach otwarcia - chyba liczą na to, że nikt nie przywiezie im śmieci, bo po prostu tam nie trafi, no i nie będą mieć problemu. Zamiast wydawać zapewne ciężką kasę na strony internetowe typu "jestem zielony", może warto by pomyśleć o zamontowaniu paru tabliczek, albo ustawieniu dwóch kontenerów na odpady niebezpieczne w wyznaczonych punktach miasta? Na stronie ZK oczywiście zero informacji na ten temat, a większość pozostałych nieaktualna. Wyszukiwarka na oficjalnej stronie Rabki też nie działa... Ręce opadają! Jak "szary obywatel" ma to ogarnąć? Najsmutniejsze w całej tej "rewolucji śmieciowej" jest to, że śmieci jak trafiały w rowy, rzeki i do lasu, tak trafiać będą nadal, a przecież to miał być cel nadrzędny, o którym wydaje się nikt już nie pamięta. Ostatecznie, chyba wrzucę te puszki do pojemnika na odpady zmieszane, bo z ulotki rozesłanej przez ZK wynika, że do tego pojemnika można wrzucać wszystkie "pozostałe" odpady nie podlegające segregacji, bez wykluczenia odpadów niebezpiecznych, ale to raczej błąd osób, które tą ulotkę opracowywały...
lugoshi - 2013-08-07, 22:26

Trafiłeś tam? Toś niezły zuch ;-)
lugoshi - 2013-08-08, 08:52

Dla tych co nie robili jeszcze porządków w domowej apteczce:

http://www.rabka.pl/index...serwis&art=3193

Cytat:
Przypominamy, że przeterminowanych leków nie wrzucamy do żadnego z worków przeznaczonych na śmieci. Leki przeterminowane można wyrzucać do specjalnych pojemników umieszczonych w specjalnie wyznaczonych punktach. Na terenie Rabki-Zdroju są to: Apteka "Pod Gwiazdą" ul. Orkana 29, Eurolek IV ul. Orkana 49, Apteka Małgorzata Palarczyk, Marcin Palarczyk ul. Chopina 16, Apteka Rodzinna JENS ul. Poniatowskiego 10, Apteka Zdrojowa ul. Zakopiańska 6A i Apteka "Przy Targu" Lekcito ul. Sądecka 1B.

hanka55 - 2013-08-21, 12:51

Wiecie, jak aromatycznie pachną zielone kubły, gdy odpadki (w workach), kiszą się 2 tygodnie w ponad 30*C?
Można iść "tropem wyziewów" kubłowych, jak policyjny pies po śladzie zapachowym. :45:

lugoshi - 2013-08-21, 18:34

Temperatury się unormowały. "Aromaty" nie będą miały zbytnio szans na dynamiczny rozwój...
lugoshi - 2013-08-27, 14:02

Nieprawomocna kara dla ZK.

http://www.tygodnikpodhal...&typ=w&id=19966

Cosik jednak znaleźli...

GAZDA - 2013-08-28, 09:08

a kare zapłaci kto??? wy wszyscy... tak oto właśnie działa złodziejskie polskie państwo
malkotent - 2013-08-28, 09:44

A dlaczego? bo reprezentant właściciela czyli burmistrz tak dba o interes faktycznych właścicieli. A oni co cioły?
GAZDA - 2013-08-28, 10:17

bo w komunie nigdy nikt nie dba o to niby wpólne/niczyje...
hanka55 - 2013-08-28, 17:19

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jaką jest ZK Rabka, to nie komuna, tylko jedna z podstawowych form organizacyjnych kapitalistycznej formy gospodarowania.
Och, przydałoby się trochę wiedzy, a mniej zaślepienia, Gazdo. :-|

GAZDA - 2013-08-29, 08:36

i tu sie mylisz, spółki z oo są ino tworem państwa bo to ono gwarantuje forme prowadzenia interesów bez konieczności odpowiadania za swe czyny, kapitalizm sam z siebie nie zakłada istnienia państwa...

poza tym ta spółka nie należy do prywatnych osób ino do niczyjego spólnego publicznego tworka jakim jest ustalony przez państwo samorząd lokalny...

wystarczy troche pomyśleć...

lugoshi - 2013-08-29, 16:58

Wiem Gazda ... dzisiejsi kapitaliści to kryptokomuniści...
Forum Rdzawka - 2013-09-24, 15:00

Z Urzędu Miasta dzwonią po mieszkańcach , którzy nie złożyli deklaracji by ją złożyli. Jak chcą uniknąć kary.
GAZDA - 2013-09-25, 10:51

do mnie nikt nie dzwonił... hehe
hanka55 - 2013-09-29, 13:57

Wczorajsza noc i smog nad dolna Rabką, powodujący śmierdzącą mgłę i szczypanie oczu, dokumentnie wykazały, że część śmieci idzie przez komin.
"Gazdowe" oszczędności i rakotwórcze pyły.
Do tego wizerunku "zagospodarowujacego wszystko gazdy" przydałoby się jeszcze nawożenie warzywniaka własnymi ekskrementami.
Smacznego i zdrowego! :angry:

GAZDA - 2013-09-29, 15:08

dlatego lepiej ukraść ludziom wszystko by nie mieli nawet na zapałki by zapalić w piecu zresztą śmieci by też nie mieli bo niby skąd...

gdyby nie państwo to ludzie by mieli na bardziej ekologiczne ogrzewanie i pozbywanie sie odpadów, ale tak to jest jak za coś zabiera sie państwo... potem musi karać i zwalczać problemy które samo stwarza...

a co do warzyw to według ciebie nawożone ekskrementami zwierząt są smaczniejsze i zdrowsze?
gnój to gnój...

pieczarki rosną na końskim a pszenica najlepiej na świńskim lub drobiowym...

lugoshi - 2013-09-29, 22:48

Ten smog świadczy o biedzie i/lub braku świadomości.
O bezwietrznej pogodzie też świadczy.
Nikt za darmo paneli nie zamontuje.
Jedyna nadzieja, że kiedyś Rabka-Zdrój się wybije finansowo i będzie dopłacać mieszkańcom do ekologii i gazu.
Podatki raczej będą dalej Gazda ;-) .
Chociażbym nie chciał...

hanka55 - 2013-10-03, 18:08

Cytat:
Sejmik województwa małopolskiego przyjął uchwałę otwierającą drogę do wprowadzenia zakazu palenia węglem.
Ma to być sposób władz na walkę ze smogiem.
Część mieszkańców twierdzi jednak, że to wcale nie rozwiąże problemu i wskazuje na kominy pobliskich elektrociepłowni.

http://www.tvn24.pl/wiado...emu,359061.html

Cytat:
Kraków - 72 mandaty za palenie odpadami
Ponad 2 tysiące razy interweniowała krakowska straż miejska w ciągu ostatnich pięciu miesięcy w sprawie palenia niedozwolonymi odpadami. Funkcjonariusze wystawili 72 mandaty karne na sumę 8,5 tys. zł.

http://www.tvn24.pl/wiado...ami,316561.html

A ile mandatów w Rabce?
Bo wieczorem w dolnej Rabce, nie da się wyjść z domu bez inhalatora...
Co najciekawsze, smrodliwy dym leci także z tych "zamożnych" kominów. :angry:

lugoshi - 2013-10-03, 18:47

W Olszówce po dopłatach solary kosztują 2500zł. W taki biznes sam bym wszedł...
Cały dom bym obłożył i w piwnicy zamontował hehe

malkotent - 2013-10-05, 14:45

Czy garaże produkują śmieci?
Cytat:
Zadzwonił do nas mieszkaniec Dąbia, poirytowany tym, że spółdzielnia mieszkaniowa naliczyła mu opłatę za śmieci z garażu. - W garażu nikt nie mieszka, więc i nie produkuje śmieci. Dlaczego mamy zatem płacić dwa razy - raz za wywóz śmieci z mieszkań a drugi raz za wywóz z garażów? - denerwuje się Czytelnik. Chce wyjaśnić tę sprawę w spółdzielni.
Cytat:
Jak się okazało, spółdzielnia nie naliczyła opłat samowolnie, ale zgodnie z nową ustawą.

lugoshi - 2013-10-05, 20:41

A piwnice? Podpowiadam ustawodawcy...
lugoshi - 2013-10-24, 23:03

Znowu problem przy cmentarzu:

http://www.gorce24.pl/inf...pod_ogrodzeniem

Cytat:
Niedawno posprzątany i uporządkowany teren wkoło cmentarza parafialnego znowu zaczyna przypominać składowisko śmieci. Osoby odwiedzające cmentarz i porządkujący groby bliskich przed Wszystkimi Świętymi, znowu wyrzucają śmieci za ogrodzenie, zamiast do koszy.

mlody - 2013-10-24, 23:16

palenie śmieci nie ma nic wspólnego z polityka państwa.
Burak i wiesniak zawsze będzie spalał smieci żeby zaoszczędzić na ogrzewaniu ( śmieszne to bo sam siebie i rodzine truje - onkolog czeka ) oraz będzie wylewał szmbo do rzeki nocna pora ( to tez smieszne bo sam za chwilę będzie tą wodę pił z kranu ) jak nawet ma studnię to inny burak wyżej mu ją tym samym zatruje. Prostakom nie wytłumaczysz bo oni i tak swoje lepiej wiedzą....

GAZDA - 2013-10-25, 11:22

jeśli tak to nie ma sie co obawiać, że sie potrujemy, setki lat sie truli i nadal ich przybywa...
no chybaze kiedyś nie palili i nie truli a winne jest jednak państwo...

malkotent - 2013-10-25, 15:57

GAZDA napisał/a:
jeśli tak to nie ma sie co obawiać, że sie potrujemy, setki lat sie truli i nadal ich przybywa...
no chybaze kiedyś nie palili i nie truli a winne jest jednak państwo...

Mylisz się to był inny rodzaj śmieci organiczny bo tworzyw sztucznych nie było. Faktem jest , że przerzucanie odpowiedzialności na społeczeństwo równocześnie podnosząc cenę za odbiór śmieci, za gaz , energię elektryczną i niestety niewystarczającego uświadamiania, to spłycanie tematu. Media zajmując się homusiami celebrytami utraciły funkcję głoszenia,

lugoshi - 2013-10-25, 17:08

Media to największe zboczeńce. Gwałcą nasze mózgi.
mlody - 2013-10-26, 12:26

gazda - poczytaj sobie nt nowotworów ile było kiedys a ile jest dziś. Jak myslisz czy to czasem nie z jedzenia i zanieczyszczen chemicznych ?
lugoshi - 2013-10-26, 20:01

TO z niestety czystości, lekarstw i doktorów.
Kiedyś ludzie umierali młodziej i rak nie miał szansy się rozwinąć.
Im dłużej się żyje tym więcej błędów przy replikacji się nakłada.
Stąd epidemia raka.

Chemia i konserwanty też pewnie są jakąś zmienną w równaniu życia, ale nie przeceniajmy. Sami jesteśmy z chemii ;-)

GAZDA - 2013-10-26, 20:17

kiedyś ludzie po prostu umierali i nikt nie drążył tematu dlaczego...
medycyna nie była na tyle rozwinięta by rozpoznać przyczyne zgonu...

malkotent - 2013-10-26, 23:16

lugoshi napisał/a:

Im dłużej się żyje tym więcej błędów przy replikacji się nakłada.

Co z długowiecznymi czyżby tylko wyjątek i dobry materiał a może zdrowe odżywianie, środowisko, życie bezstresowe i dużo wszystkiego co normalny ssak potrzebuje bez przesady itd.

lugoshi - 2013-10-27, 07:42

http://bialczynski.wordpr...kow-w-krakorum/
malkotent - 2013-10-27, 09:00

Świetne miejsce dla poszukujących ostoi bez policji , urzędasów, podatków itd.
Cytat:
Lud długowiecznych Hunzów, czyli Guniów Hakowników w Karakorum

Forum Rdzawka - 2013-12-08, 18:33

Trwa postępowania w trybie: przetarg nieograniczony na zadanie pn.: "Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości z terenu gminy Rabka-Zdrój"
http://www.wrotamalopolsk...6nr_emit%3dView
Ciekawe czy po wyroku Trybunału Konstytucyjnego spadną ceny śmieci w naszej gminie ?
http://www.samorzad.pap.p...stawy-odpadowej

Forum Rdzawka - 2014-01-14, 10:11
Temat postu: Konsultacje śmieciowe.
Ministerstwo Środowiska :
Jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi na temat wdrażania nowego systemu zagospodarowania odpadów w gminach. Czekamy na propozycje zmian i ulepszeń funkcjonowania systemu. Zgłoś uwagi

Zebrane uwagi zostaną też przekazane do rozpatrzenia przez zespół ds. wdrożenia ustawy o systemie gospodarowania odpadami Ministerstwa Środowiska. Efektem prac zespołu wiosną 2014 roku będą rekomendacje dotyczące zmian w ustawie, ale również dobrych praktyk, a także wytycznych do stosowania już obowiązujących przepisów.

http://naszesmieci.mos.gov.pl/kontakt

A to nasze:
Uwagi
1.Nie karać gmin, które realizują te zadania ze środków unijnych i nie mogą zastosować ustawy.
Propozycje zmian
1. Zmiana wysokości opłaty za śmieci nie powinna zmuszać każdorazowo mieszkańców do składania nowych deklaracji śmieciowych.
Po co tworzyć nowe '' śmieci''.
2. Możliwość sprzedaży śmieci przez gminy do odzysku.
3. Doprecyzować gdzie można oddać leki, baterie.
4. Przy zakupie różnych rzeczy sprzedawcy nie chcą odebrać starych, należy to zmienić.
5. Wprowadzić możliwość kompostowania i sprzedaży tegoż surowca.
6. W przypadku osób wysypujących śmieci będących z innego powiatu karać w najwyższym wymiarze kary.

hanka55 - 2014-01-25, 12:47

:-| Frytura do samochodów - małopolski sposób na palenie tłuszczem spożywczym

- To nie jest wykroczenie, a już przestępstwo, które trafia do służby celnej. Kara liczona jest od pojemności zbiornika, proporcjonalnie do ilości paliwa: 1000 litrów wynosi 1822 złote za brak akcyzy plus opłata paliwowa 262 złote...

http://moto.onet.pl/frytu...ie-paliwo/0pvhs

Czy to jest wyprzedzanie polityki paliwowej i przestawienie silników na paliwo roślinne (eko),
czy może nabijanie ludzi w butelkę, by zniszczyli silniki? Jak sądzicie?

Poza tym nie za bardzo rozumiem dlaczego kara za odpadki kuchenne i to z ustawy paliwowej?
Przecież w stanie wojennym jeździło się na rozpuszczalnikach/ benzynie ekstrakcyjnej z chemicznego i nikogo za to nie ścigano...

lugoshi - 2014-01-25, 14:48

widocznie fiskalizm gorszy niźli za komuny...
hanka55 - 2014-01-25, 14:55

~qwas napisał/a:
Ja na tym paliwie jeżdżę od 7 lat i nic się nie dzieje.
Polecam gorąco bo wczasy w lecie mam za friko.

http://biznes.onet.pl/for...-najnowsze.html

Może to sposób na odsmrodzenie okolic Mikołaja i tankowanie w okolicznych barach? :-D