Poprzedni temat :: Następny temat
Wskazówki dla początkujących
Autor Wiadomość
krystian 
SQ9NKF


Posty: 340
Skąd: Rabka-Zdrój
Wysłany: 2007-05-25, 12:22   Wskazówki dla początkujących

Antena ?

Najważniejszym elementem naszej stacji jest antena. Od niej trzeba zacząć. Jeśli mamy złą antenę nie pomoże zwiększanie mocy czy zakup radia z najwyższej półki.

Antena do CB musi być anteną przeznaczoną do tego celu. Nie może to być antena, której używamy do odbioru stacji radiowych UKF, Telewizji czy własnoręcznie wykonanej bez wymaganej wiedzy i umiejętności. Własnoręczne wykonanie anteny jest bardzo trudne i czasochłonne, dlatego też nie będę tego opisywał. Zajmę się opisem, czym powinniśmy się sugerować przy zakupie anteny fabrycznej.

Do mobila anteny możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: anteny mocowane "na sztywno" i anteny magnesowe. Generalnie anteny magnesowe gorzej się sprawują, ponieważ nie mają kontaktu elektrycznego z masą. Przy wyborze anteny w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jej długość. Tak właśnie to powinno być podstawowym kryterium wyboru, dlatego iż antena ma tym większą sprawność im jej długość jest bardziej zbliżona do połowy fali. I tak żadna antena o długości promiennika 30 cm renomowanej firmy nie będzie lepiej pracować od metrowej anteny nieznanej firmy. Z długością należy też uważać gdyż zbyt długa umieszczona na dachu ciężarówki może zaczepić o wiadukt albo, co gorsze o linie tramwajowe. Na rynku anteny przewoźne są oznaczone jako 1/4 , 1/2 i 5/8. Są to długości elektryczne - anteny te mają o wiele krótsze wymiary od anten stacjonarnych, ponieważ w swojej budowie posiadają cewkę wydłużającą, która powoduje, że antena ma długość np. 1 metra, a dopasowana jest do 5/8 fali. Antena 5/8 przewoźna w żadnym wypadku nie może się równać z anteną stacjonarną. Długość elektryczna jest ostatnim czynnikiem, jakim powinniśmy się sugerować. Należy zwrócić uwagę przy wyborze anteny na jej szerokość pasma (może ten parametr być inaczej ujęty). Dotyczy się to również anten bazowych. Otóż mamy podane, iż antena pracuje poprawnie (przy SWR oczywiście 1,1) dla częstotliwości 25-28MHz a okazuje się, że stroi się tylko na 10 kanałach (przykładowo, boomerang). Otóż przeglądając wszystkie parametry widzimy, iż mamy podane, że szerokość pasma wynosi 100 kHz ( 10 kanałów). I ten właśnie parametr powinien być dla nas ważny. Aby antena pokrywała całe pasmo, szerokość pasma powinna wynosić 0,44MHz. Generalnie im szersze tym lepiej. Ogólnie anteny 5/8 pracują najszerzej.

Bardzo ważnym parametrem (jak nie najważniejszym) jest zysk energetyczny wyrażony w dB. Jednak tutaj istnieje możliwość przekłamań, dlatego opisuję go jako ostatni. Należy także zwrócić uwagę na jakość wykonania, grubość promiennika, uchwyt, w zależności gdzie będziemy ją montować.

Z podstawowych typów anten stacjonarnych rozróżniamy 1/4, 1/2 , 5/8 , 6/8. Do anten 1/4 zaliczamy między innymi antenę GP. Antena ta ma promiennik długości 1/4 fali i takie same 4 przeciwwagi umieszczone pod kątem 135 stopni względem promiennika. Antena ta dobrze spisuje się w łącznościach lokalnych (brak zakłóceń stacji DX). Wadą jest, że dość wąsko się stroi. Inną anteną 1/4 jest popularna boomerang. Składa się z promiennika o długości około 3,5 m i krótszej przeciwwagi. Antena ta posiada parametry podobne do GP z tym, że charakteryzuje się kierunkowością. Dobrze spisuje się zamontowana na balkonie. Antena ta największą ilość energii promieniuje w kierunku wskazywanym przez przeciwwagę. Anteny 1/2 są produkowane przez wiele firm. Różnią się nieznacznie parametrami. Antena ta ma długość około 5,2 m, nie posiada przeciwwag. Posiada zysk energetyczny większy od 1/4 oraz szersze pasmo częstotliwości. SWR w dość znaczącym stopniu zależy od wysokości nad ziemią. Bardzo dobrze spisuje się w łącznościach bezpośrednich, możliwa jest także łączność DX. Zasięgi w porównaniu z 1/4 są znacznie większe. Anteny 5/8 jak i 6/8 bardzo dobrze spisują się w łącznościach DX. Łączności lokalne są również znakomite. Charakteryzują się dość duża szerokością pasma. Długość promiennika wynosi około 6,8m dla 5/8 i 8,2 dla 6/8. Posiada przeciwwagi umieszczone pod kątem 90 stopni względem promiennika. Długość i ilość przeciwwag jest różna w zależności od modelu i producenta. Im więcej i im są dłuższe tym lepiej.

Istnieją także anteny kierunkowe o dużych zyskach np. YAGI czy Qubical Quad. Charakteryzują się dużymi rozmiarami oraz trudnością w montażu. Dla początkujących raczej nie są polecane. Odradzam zakupu anten łodziowych popularnie zwanych "szturmówkami". Dużo lepiej spisują się anteny mobilowe. Przy wyborze konkretnego modelu warto poczytać recenzje, lub popytać użytkowników (np. na forum;)).

Dla stacji bazowej na początek sugerowałbym zakup 5/8 lambda.

Każdą antenę nieważne czy stacjonarną czy przewoźną po montażu należy zestroić. Jeżeli nie mamy zestrojonej anteny nasze osiągi są znacznie gorsze a może to także spowodować uszkodzenie stopnia końcowego nadajnika (końcówka mocy). SWR powinien być jak najbardziej zbliżony do 1.


· Umieszczenie anteny ?

Umieszczenie anteny ma również bardzo duże znaczenie. W mobilku przeniesienie anteny ze zderzaka (mam nadzieje, że nikt tak nie będzie, nawet próbował montować) na dach może w skrajnych przypadkach u korespondenta spowodować przyrost sygnału o 6 s. Na pewno takiego zysku nie udałoby nam się uzyskać stosując spotykane na rynku dopałki. Najlepszym punktem montowania anteny jest środek dachu. Wtedy też antena będzie się najlepiej spisywać. Jeżeli nie mamy takiej możliwości to najlepiej antenę zamontować w jak najwyższym punkcie. Należy także zadbać o dobry kontakt anteny z masą (nie dotyczy magnesówek).

Przy montażu anten stacjonarnych również należy zwrócić uwagę na wysokość zamontowania anteny. Fala elektromagnetyczna ma to do siebie, że nie "przebija" się przez budynki czy inne przeszkody tylko część z niej odbija się a część jest pochłaniana. Dlatego podnosząc antenę omijamy przeszkody terenowe. Nie należy się sugerować długością przewodu - zysk wynikający z podniesienia anteny o 2 metry na pewno przewyższy straty

· Ukształtowanie terenu ?

Przy montażu anten stacjonarnych również należy zwrócić uwagę na wysokość zamontowania anteny. Fala elektromagnetyczna ma to do siebie, że nie "przebija" się przez budynki czy inne przeszkody tylko część z niej odbija się a część jest pochłaniana. Dlatego podnosząc antenę omijamy przeszkody terenowe. Nie należy się sugerować długością przewodu - zysk wynikający z podniesienia anteny o 2 metry na pewno przewyższy straty spowodowane długością przewodu.

· Przewód antenowy ?

Przewód łączący antenę z transceiverem również musi być odpowiedni. Nie może to być jakiś zwykły przewód czy koncentryk stosowany w instalacjach TV. Zasadniczą różnicą przewodu CB od zwykłego koncentryka jest jego impedancja falowa. Przewodu TV wynosi 75 Ohm natomiast CB 50 Ohm. Jeżeli stosujemy przewód TV do CB nigdy nie uda nam się poprawnie zestroić instalacji. Piszę o tym gdyż już parę razy spotkałem się z przypadkiem montowania takiego przewodu. Jak wiadomo przewód wnosi tłumienie. I tak podczas nadawania cześć mocy jest w nim tracona natomiast podczas odbioru tracony jest sygnał.

W CB stosuje się najczęściej dwa popularne typy przewodów - RG 213 tzw. "gruby" i RG 58 tzw. "cienki". W mobilach bezcelowe jest stosowanie grubego przewodu. I tak, gdybyśmy zastosowali 30 metrów przewodu RG 58 okazałoby się, że połowa mocy jest tracona w przewodzie (nadając z mocą 4 W do anteny dotrze, 2W) gdy mając przewód RG 213 zaledwie 19%.Ogólnie przyjętą granicą, powyżej której nie powinno się stosować tego przewodu jest 20 metrów. Uważam jednak, że gdy będziemy montować 10 metrów przewodu można się już zastanowić nad zakupem RG 213 ( tłumienie RG 58 wyniesie 19 % natomiast RG 213 - 7%). Posługuję się tutaj stratami mocy podczas nadawania - spadek czułości procentowo jest o połowę mniejszy. Istnieje jeszcze masa innych przewodów pośrednich pomiędzy nimi jak i wiele lepszych. Lepsze przewody są znacznie droższe i raczej nie stosuje się ich przy CB. Znajdują one zastosowania przy wyższych częstotliwościach gdzie tłumienie przewodu jest znacznie wyższe.


· Transceiver (radio) ?

Transceiver (nazwa ta nie ma polskiego odpowiednika i określa urządzenie nadawczo odbiorcze w światku CB zwane radiem ;) ). Dopiero na piątym miejscu umieściłem radyjko, ponieważ jeśli zawali któryś z poprzednich elementów wydane pieniądze pójdą na marne.

Do mobila nie potrzebujemy zbyt "zabajerowanego" sprzętu. Ważne żeby nie zbierało zakłóceń z układu zapłonowego. Powinno być raczej małe, dobrze, jeśli przełączanie kanałów ma przy mikrofonie. Przyda się także filtr ANL (antytrzaskowy) jak i RF Gain - regulacja czułości. Pomocny jest także przełącznik tzw. "szybkiej 19" - będąc na dowolnym kanale możemy szybko przejść na nasz drogowy. Jeśli mamy dużą głośność w kabinie pomocny będzie mic gain - regulacja czułości mikrofonu. Zmniejszając czułość spowodujemy, iż nasz korespondent nie będzie słyszał hałasu, jednak będziemy musieli troszkę głośniej mówić. Nie polecam, do mobila radyjek, w których poruszamy się po częstotliwości. Będzie to kłopotliwe podczas jazdy. Taki sprzęcik najlepiej wybrać na bazę ;) . Raczej nie potrzebujemy TRX'a z kilkoma czterdziestkami - i tak najwięcej będziemy pracować na jednym kanale.

Na stację bazową możemy pokusić się o lepszy sprzęt. Tutaj wybrany model będzie zależny od zasobności portfela lub naszych ambicji ;) .

Z parametrów powinniśmy zwrócić uwagę na: selektywność, czułość, tłumienie sąsiedniego kanału, głębokość modulacji, tłumienie sygnałów lustrzanych, moc.

Moc podaję na końcu gdyż wcale nie jest to taki ważny parametr. Nic nam nie pomoże nawet, 100 watt jeśli będziemy słyszeli szumy, trzaski i przesiewy z sąsiednich kanałów. Otóż w warunkach idealnych zwiększenie mocy, dwukrotne spowoduje zwiększenie zasięgu o 1,41. Warunki rzeczywiste bardzo odbiegają od idealnych i nasz zasięg najczęściej uzależniony jest od ukształtowania terenu. I tak zwiększając moc kilkakrotnie okazuje się, że nasz zasięg znacznie się nie zwiększył jak i raporty nie są o wiele lepsze. A zakłócenia w TV na pewno wzrosną (dotyczy oczywiście radia zainstalowanego w domu).


· Mikrofon ?

Czasami może się zdarzyć, że otrzymujemy raport Santiago 7 Radio 3 i odpowiedź, że mamy cichą modulację. Tutaj możemy to poprawić zakładając mikrofon ze wzmocnieniem (ewentualnie możemy użyć pokrętła mic-gain). Generalnie dalej nasz sygnał nie dotrze ale będziemy lepiej słyszani. Otrzymamy na pewno lepsze raporty pod względem czytelności. Przy pracy na SSB wzrośnie również moc wyjściowa.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
statystyka
agroturystyka aktualnosci aktualności apteki artysta artyści bacowka bacowki bacówka bacówki bank bankomat bar bary baseny baza adresowa baza gastronomiczna baza noclegowa bioenergoterapia cafe cafe internet caffee caffee internet Chabowka Chabówka ciekawe miejsca ciekawe postacie ciuchcia ciuchcie dom wczasowy dom wypoczynkowy domy wczasowe domy wypoczynkowe dorozki dorożki dworzec kolejowy dyskoteka Dyskoteka Śnieżka dzieci dziecko fizjoterapia fontanna fontanny forum galeria galeria zdjec galeria zdjęć gastronomia gora gorach goral goralskie gory gospodarstwa góra górach góral górskie powietrze góry hipoterapia hotel hotele impreza informacje informacje dla alergików informator inhalacje internet janota jasełka jazda jazda konna kawiarnia kawiarnia internetowa Kawiarnia Parkowa Kawiarnia Pod Kasztanami kawiarnie kino Kino Śnieżka klimat klimatoterapia kolej kolejowego konie konna kort tenisowy kuligi kultura kwatera kwatery kwatery prywatne lodowisko Lubon Luboń Luboń Wielki Maciejowa mała gastronomia małopolska miasteczko komunikacyjne Miasto Dzieci Świata mikroklimat MOK muzea muzeum najpiękniejsze narciarski narciarskie narty niezalezna niezaleznarabka niezależna Niezależna Rabka nocleg noclegi oferta Orkan Orkana ośrodki wypoczynkowe park park rozrywki park zdrojowy parking pensjonat pensjonaty piesze plan miasta pociąg retro pocztówka pocztówki Pod Kasztanami podhale pomniki przyrody pomoc drogowa,urząd pocztowy Ponice przewodniki PTTK Rabka Rabka Słone Rabka Zaryte Rabka-Zdrój Rabkoland Rdzawka rekreacja restauracje retro rowerowe rozrywka rękodzieło artystyczne rękodzieło ludowe sanatoria sanatorium schroniska schronisko siłownia skansen skansen kolejowy solanka solanki solarium stacja benzynowa Stare Wierchy stołówki swieże powietrze szczyty górskie szkaki szlak szlaki piesze szlaki turystyczne szpital sztuka Szumiąca Słone taboru teatr transport trasa trasy trasy rowerowe Turbacz wakacje wczasy wesele góralskie Wierchowa wody lecznicze wyciag wyciagi wyciąg wyciągi wyciągi narciarskie wypoczynek wypożyczalnie wyroby regionalne zabytek zabytki zabytkowy zakątki Zaryte zdroj zdrowie Zdrój zrodla zrodło zródła zródło związek podhalan Śnieżka źródła solanki