Poprzedni temat :: Następny temat
Kadenówka
Autor Wiadomość
Małgorzata 
pesah

Wysłany: 2011-06-11, 10:09   Kadenówka

Witam wszystkich serdecznie,
czy ktoś z Szanownych Forumowiczów wie może kto teraz jest właścicielem willi Kadenówka przy Nowym Świecie? Albo szerzej: zna historię tego domu? Wiem tylko, ze przed wojną była własnością rodziny Kadenów.

Pozdrawiam ciepło

ab16 
Sponsor forum

Wysłany: 2011-06-12, 18:33   

Myślę, że Pan z filatelistyki powinien coś wiedzieć. Tak mi się przynajmniej wydaje

mlody 
Sponsor forum
inż.Mamoń

Wysłany: 2011-06-12, 21:25   

zgadza się, po wojnie za komuny były tam mieszkania, po prywatyzacji została przekazana spadkobiercom. I tak jak większość popada w ruinę i niedługo się zawali ponieważ spadkobiercy nie mają kasy na remont. Przykre ale prawdziwe.
Kadenówka skończy tak samo jak Gwiazda i willa Kazimierz.

Małgorzata 
pesah

Wysłany: 2011-06-13, 13:07   Kadenówka

Dziękuję za odpowiedzi.
To rzeczywiście bardzo smutne, szczególnie dla mnie, ponieważ zakochałam się w tym domu odkąd pierwszym raz go zobaczyłam. W każdym razie gdyby ktoś z Forumowiczów znał jakieś dane kontaktowe do właścicieli, będę wdzięczna za wiadomość.
Pozdrawiam serdecznie

mlody 
Sponsor forum
inż.Mamoń

Wysłany: 2011-06-13, 20:54   

to jest nas dwoje, bo mi ten dom tez bardzo się podoba.
A dane pewnie gdzieś znajdziesz, ja nie mam ale łatwo to znaleźć.

ewa 
Sponsor forum

Wysłany: 2011-06-13, 21:21   

Lat temu kilka pisali o Kadenówce : http://www.rabka-zdroj.pl...=19&archiwum=54 , http://www.sztuka.pl/inde...Hash=0425e18c45 ,

Małgorzata 
pesah

Wysłany: 2011-06-14, 10:27   Kadenówka

Marzy mi się akcja na wzór tej z Powązek, gdzie zbiera się pieniądze na ratowanie zabytkowych nagrobków. Może w Rabce tez dało by się takie coś zorganizować? Oczywiście na ratowanie zabytkowych domów. Żal serce ściska, jak się patrzy na to powolne popadanie w ruinę.

malami 
postać fikcyjna

Wysłany: 2011-06-14, 16:17   

nie da się, za dużo ich. nawet na jeden, najmniej zdewastowany się nie uzbiera.pozostaje tylko sfotografować co jeszcze zostało i przerobić w fotoszopie.

mlody 
Sponsor forum
inż.Mamoń

Wysłany: 2011-06-14, 16:55   

standardowe za przeproszeniem pierdu-pierdu jak czytam artykuł, kazy chce majątki odzyskiwac a jak juz odzyska to albo sprzedaje albo popada w ruine bo go po prosu nie stac na utrzymanie.

Electrical Storm 
Gorce forever

Wysłany: 2011-06-26, 08:00   

Niektorych moze i by bylo stac tyle ze sie okazuje nagle ze to zabytek i nie mozna gwozdzia wbic bez pozwolenia...

Willi jest za duzo a Rabka jest za mala zeby mozna bylo taka akcje zorganizowac.
Poza tym wille sa prywatne a wiec ludzie nie bardzo by mieli ochote dokladac sie
do czyis prywatnych remontow.

malkotent 
tustela

Wysłany: 2011-06-26, 10:18   

mlody napisał/a:
standardowe za przeproszeniem pierdu-pierdu jak czytam artykuł, kazy chce majątki odzyskiwac a jak juz odzyska to albo sprzedaje albo popada w ruine bo go po prosu nie stac na utrzymanie.

Standardowym zachowaniem dotychczasowych użytkowników budynków co do zwrotu których są roszczenia ich właścicieli jest zaniechanie wszelkich działań zarządczych nie chodzi o inwestycje lecz przyzwoitą dbałość (niskonakładowa) przed dewastacją. Przykładem niech będzie obiekt Gwiazdy gdzie obecny zarządca (starostwo) nawet w trosce o bezpieczeństwo przechodzących żadnych starań nie czyni pozyskując środki z wynajmu tej lepszej części. Były szpital diabetologiczny(tak na marginesie jeden z dwóch dla dzieci w Polsce) którego nieskażona architektura przetrwała do lat siedemdziesiątych, później zniszczona przez różnych pseudo ulepszaczy, pozbawiony swojej lekkości, doprowadzających obiekt do wyglądu bunkra. Obecnie porzucony budynek niszczeje ulega dewastacji. Takich przykładów jest wiele. Niestety taki jest los obiektów o których zwrot upominają się ich właściciele. Trudno się zgodzić z cytowana opinią.Obiekty zostały zabrane nie dlatego, że były zdewastowane komuch je odebrał na ówczesne czasy w stanie o którym można się dowiedzieć z protokołów przejęcia. Właścicieli zgnojono pozbawiając środków i o ironio żądając od nich opłat za mieszkanie we własnym budynku. Po zwrocie obiektu krytykowanie ich decyzji jest niesmaczne to wtórne ich szykanowanie oni już dostatecznie się wycierpieli. To jest ich prawo decydowania. Kogo interes reprezentuje polski ustawodawca wiadomo, że proces reprywatyzacyjny trwa długo to zrozumiałe lecz obowiązkiem reprezentanta skarbu powinno być zabezpieczenie budynków do jego zakończenia. Tak po prawdzie to sprawcą losu tych budynków jest nasze państwo i nie ma innej drogi jak najszybszy ich zwrot to jest etap konieczny.

Mrqs 

Wysłany: 2011-07-14, 19:54   

Witam,

Jestem jednym ze spadkobierców rodziny Kadenów (ale nie tych od Kadenówki - to inna odnoga rodziny). Odniosę się do kilku spraw.

malkotent napisał/a:

Standardowym zachowaniem dotychczasowych użytkowników budynków co do zwrotu których są roszczenia ich właścicieli jest zaniechanie wszelkich działań zarządczych nie chodzi o inwestycje lecz przyzwoitą dbałość (niskonakładowa) przed dewastacją.

Żeby tylko. Kilka lat temu odbyła sie rozmowa jednego ze spadkobierców i konserwatora zabytków. Konserwator otwarcie powiedział, że nie będzie inwestował żadnych pieniedzy, a jeśli odzyskamy naszą własność (np. Gwiazdę) to on dopilnuje abyśmy tam inwestowali, bo inaczej grożą wysokie kary.

malkotent napisał/a:

Przykładem niech będzie obiekt Gwiazdy gdzie obecny zarządca (starostwo) nawet w trosce o bezpieczeństwo przechodzących żadnych starań nie czyni pozyskując środki z wynajmu tej lepszej części. Były szpital diabetologiczny(tak na marginesie jeden z dwóch dla dzieci w Polsce) którego nieskażona architektura przetrwała do lat siedemdziesiątych, później zniszczona przez różnych pseudo ulepszaczy, pozbawiony swojej lekkości, doprowadzających obiekt do wyglądu bunkra. Obecnie porzucony budynek niszczeje ulega dewastacji.

Szpital diabetologiczny to dawna willa dr Kazimierza Kadena i rodzinny dom mojego Ojca. To co z niej zrobiono woła o pomstę do nieba. Prezes uzdrowiska, do którego m.in. dom ten nalezy (do uzdrowiska nie prezesa) w rozmowie bardzo narzekał, że ponosi tylko koszty tej nieruchomości (jak wielu innych) i chętnie by się tego pozbył. Tyle tylko, że jak otrzymaliśmy decyzje Ministra Zdrowia o zwrocie ukradzionych dóbr, natychmiast zaskarżył tę decyzję do WSA. Czekamy teraz na rozprawę.
Mogę powiedzieć, że gdyby sprawy potoczyły się po naszej myśli, to jest projekt zagospodarowania tej nieruchomości wraz z ogrodem. Niestety obawaimy się bardzo obstrukcji konserwatora i jeśli taka będzie, to pewnie wystawimy riunę na sprzedaż i tyle.

malkotent napisał/a:

Takich przykładów jest wiele. Niestety taki jest los obiektów o których zwrot upominają się ich właściciele. Trudno się zgodzić z cytowana opinią.Obiekty zostały zabrane nie dlatego, że były zdewastowane komuch je odebrał na ówczesne czasy w stanie o którym można się dowiedzieć z protokołów przejęcia. Właścicieli zgnojono pozbawiając środków i o ironio żądając od nich opłat za mieszkanie we własnym budynku.

Jest jeszcze lepiej! Ostatnie nieruchości zostały nam zabrane w ... 1969 roku! Do tego czasu nie pobieralismu żadnych korzyści z ich użytkowania, ale np. nakaz zapłaty za remont wykonany przez gminę mam do dziś w swoich papierach.

Ogólnie sprawa zwrotu ukradzionych nieruchmości ciągnie się już ok. 15 lat i to mimo ewidentnego złamania prawa w 1948 roku, kiedy to upaństwowiono Rabkę.
Żyje jeszcze moja Mama, ma 91 lat i jest ostatnią żyjącą współwłaścielką ówczesnego majątku.

A co do Kadenówki. Tam faktycznie nie jest najlepiej z różnych względów, przede wszystkim dlatego, że konserwator żąda aby np. gonty były z modrzewia tak jak w oryginale. Koszt tego jest wręcz astronomiczny.

Długo by pisać o tym wszystkim.

GAZDA 
Sponsor forum

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2011-07-14, 21:07   

dopóki państwo nie odda co nakradło i właściciele nie bedom mogli w pełni dysponować swoją własnościa, bez jakiegoś konserwatora czy innego urzędasa co bedzie komuś gadał co ma robić na swoim, to dla mnie jest nadal komuna...
w 1989 to był ino zabieg kosmetyczny...

oddawać natychmiast i zapłacić odszkodowanie za te wszystkie lata w których użytkowali cudzą własność...

mily 

Wysłany: 2017-10-19, 20:45   

Kadenówka odzyskuje dawny blask. Wymieniony został gont na nowy, odnowione zostały kominy, obróbki blacharskie itd.

lugoshi 
musicwatchgirlsgoby

Wysłany: 2017-10-20, 17:07   

Dobrze, bo ostatnio coraz więcej starych budynków popada w ruinę i znikąd nadziei na renesans...

Odpowiedz do tematu