Poprzedni temat :: Następny temat
Śmieci - jak (dokąd) się pozbywacie ?
Autor Wiadomość
malkotent 
tustela

Wysłany: 2013-04-27, 12:04   

Takie obrazki oglądałem za wschodnią granicą ale tam nie było poszanowania dla szczątków zmarłych.No na ziemiach odzyskanych cmentarze poniemieckie również przedstawiały podobny widok. Na wiejskich cmentarzach w okolicy jest dużo czyściej a tam raczej Straży Miejskiej nie uświadczysz. To część mieszkańców przejęła "kulturę dziczy" ich "ograbiono" z szacunku do nekropoli.

Iscra

Wysłany: 2013-04-28, 14:27   

Fantastyczna akcja Koła Polskiego Związku Wędkarskiego, z tego co wiem doroczna -- dotąd nie była jakoś specjalnie rozgłaszana w sieci, ale w tym roku widziałam wcześniej ogłoszenia nawww.gorce24.pl :) .

W przyszłym może nawet będę w Rabce, to się wybiorę!

dxfm 
Sponsor forum

Wysłany: 2013-05-08, 10:42   

Bigboss napisał/a:
Robert napisał/a:
hanka55 napisał/a:
Podobają się, bo stawki dla nas (ilość osób+segregacja) wynoszą tyle, ile w zeszłym roku.
Czyli de facto, omija nas podwyżka.

Nieprawda.
Już po podwyżce od 1 stycznia w moim przypadku 20 zł, po 1 lipca wyniesie 25 zł, więc nie dezinformuj koleżanko.

Robercie nie zarzucaj koleżance hance 55 dezinformacji, bo sam wprowadzasz lekki zamęt swoją wypowiedzią. Jak piszesz płaciłeś do tej pory 20 złotych miesięcznie za wywóz śmieci ze swojego gospodarstwa domowego. Był to pojemnik 120 litrowy na odpady zmieszane. Za wszystko ponad musiałeś zapłacić dodatkowo (mówię tu o odpadach nie segregowanych). Teraz, wnosząc po stawce 25 zł. jest Was min. Trójka w gospodarstwie domowym. Zgodnie z przyjętym regulaminem przysługuje Wam wywóz 360 litrów na miesiąc odpadów zmieszanych. To chyba więcej niż do tej pory? Dodatkowo w tych pieniążkach możesz sobie wywieźć (a ściślej zostanie od Ciebie odebrane) 1 m3/na rok gruzu w dotychczasowej cenie 150 złotych (co daje 12,50 zł./mies.). Możesz sobie wystawić jakiś mebelek również 1m3/na rok (do tej pory ta przyjemność kosztowała dodatkowo 120 zł. co daje 10 zł./mies.). W tych pieniądzach możesz (jeśli masz działkę przy domu i kosisz trawnik, lub jeśli mieszkasz w bloku trawnik skosi spółdzielnia nie obciążając Cię kosztami) zlecić wywóz odpadów zielonych w każdej ilości.

Jeśli można wtrącić - też płacę 20zł, wg nowych stawek będzie 25zł. W 4 osoby mieścimy się w jednym kuble na miesiąc plus segregacja. Po prostu mało kupujemy śmieci i staramy się prawidłowo segregować i kupować produkty pod kątem segregacji. Na grzyba mi wywóz gruzu! Ja proszę o zwrot za tą niepotrzebną usługę. Raz do roku nie remontuję łazienki, a jak dom będę remontował to ten 1m^3 to kropla w morzu. A 1m^3 mebli? Jak liczone, z powietrzem czy wg objętości materiału? Jak mam pociąć to do zwykłego kosza wrzucę, po kawałeczku na kilka miesięcy się rozłoży. Z kanapą raczej nie da rady... A w 2008 roku płaciłem 11zł! Da się taniej tylko po co? Te 11zł dzisiaj może mało realne, ale 25? i 3 razy tyle miejsca w kubłach? Nie zachęca mnie to do ochrony środowiska przez redukcję ilości śmieci. Ja wiem, sprzeczność interesów z dzikim wywozem... Tylko że nie ma wyboru niższego abonamentu!
Co do wywożenia trawy - w przypadku bloków może i dobre. Chociaż argument, że mieszkańcy nie muszą płacić za wywóz spółdzielni chybiony-zamiast wspólnej zrzutki do spółdzielni każdy płaci w swoim 'śmieciowym abonamencie'. A powierzchnia trawnika na łebka to ile może być? 2-3m^2 średnio? Natomiast przy domku trawę można kompostować, chociaż nie jest to tak łatwe jak zapakowanie do worów i wyrzucenie, ale za to nie pozbywamy się z własnej ziemi cennych minerałów.

Swoją drogą cieszę się, że nie muszę jeszcze płacić 50zł. Br...

lugoshi 
musicwatchgirlsgoby

Wysłany: 2013-05-08, 17:55   

...albo 150 ;-)

lugoshi 
musicwatchgirlsgoby

Wysłany: 2013-05-16, 20:36   

Zakopywać przyjdzie:

http://www.gorce24.pl/inf...ci_uniewazniony

Robi się ciekawie ...

mlody 
Sponsor forum
inż.Mamoń

Wysłany: 2013-05-16, 20:53   

nie potrafię sobie wyobrazić jak 2+2 dwoje dorosłych ludzi i dwoje nastolatków zapełnia jeden kubeł miesięcznie, kubeł na tydzień to rozumiem i to przy segregacji tzn. osobno słoiki, butelki i plastiki.

6 kartonów mleka na tydzień, resztki z obiadu, obierki po ziemniakach , 5 kartonów po sokach ect.
Chcę przypomnieć, że resztek żarcia nie wyrzuca się do kibla....
W taki sposób to i ja mogę produkowac jeden kubeł miesięcznie.

dx..proszę powiedz jak to robisz bo jestem ciekaw i chetnie skorzystam z dobrej rady ...

dxfm 
Sponsor forum

Wysłany: 2013-05-18, 07:12   

Dzieci jedzą w przedszkolu, choć w domu się gotuje. Kartony po mlekach niestety do zielonego trzeba (jak rozumiem), ale je kompresuję do minimum objętości. Obierki lecą do zielonego, chociaż mogłyby na kompost. Dogłębnej analizy nie zrobię teraz, po prostu staram się zmieścić. Gdy były pampersy to niestety było kiepsko i nieraz wywóz był jednak 2x w miesiącu, czasem jak sąsiadka miała mniej to za pozwoleniem dorzucałem się. Ale teraz zielony 1x w miesiącu wystarcza, żółty często 2x. Jak dzieci podrosną to może będzie więcej śmieci, ale niegłupim pomysłem jest jednak starać się minimalizować ilość śmieci szczególnie tych nie nadających się do odzysku. Dzieci nauczą się lepiej gospodarować i dbać o środowisko bo śmieci przybywa, miejsca na nie ubywa, a odbiór coraz droższy.
Mam pokusić się zrobić śmieciową rewizję? blog jakiś? dziennik? :-)

PS: W jakimś programie popularnonaukowym oglądałem, jak sprzed domów śmieciarka zbierała worki śmieci, które miały chipa. Przy zbieraniu zdaje się sprawdzali teog chipa. Słabo pamiętam ten program, ale nie zdziwiłbym się, gdyby niedługo u nas wprowadzili takie worki z indywidualnymi chipami dla każdego płacącego i potem w sortowni - jeśli jakiś śmieć źle posegregowany, wiadomo komu przywalić karę.

Electrical Storm 
Gorce forever

Wysłany: 2013-05-19, 05:44   

U mnie kartony leca do recyclingu, chociaz mleko mamy w plastikach, ktore tez leca
do recyclingu. Obierki, skorki po bananach czy pomaranczach itp leca do ogrodu
na kompost, ubrania i niepotrzebne rzeczy do sklepu charity. Nie wiem ilu litrowy mam kosz... odbierany byl raz na tydzien z niewielka zawartoscia, aktualnie odbieraja co dwa tygodnie, przecietnie jest zapelniony do polowy....

Electrical Storm 
Gorce forever

Wysłany: 2013-05-19, 06:22   

Jako ze recycling i zbieranie smieci w kazdym miejscu wyglada inaczej
moze po czesci opisze jak wyglada to u mnie.

Jesli ktos zna angielski moze sam sie z tym zapoznac tutaj:
http://www.haringey.gov.u...g/recycling.htm

RECYCLING

Kazda dzielnica lub tez nawet jej czesc ma swoje zasady. Aby dowiedziec sie co i jak sie odklada na recycling nalezy znalezc strone swojej dzielnicy (councilu) a nastepnie po wpisaniu kodu pocztowego dostaniemy wszystkie potrzebne informacje. Aktualnie tez powstala stroan dla wszystkich adresow www.recyclenow.com gdzie po wpisaniu kodu pocztowego dowiadujemy sie co mozemy recyclingowac:

Klasyczny recycling zbiera sie na kilka sposobow

1. Plastikowe worki dla mieszkan ktore sa nad sklepami i nie maja miejsca na duze kosze na smieci:

Worki takie sa zbierane razem ze smieciami przez jeden samochod, ktory ma wydzielone dwie czesci:

2. Zielone pojemniki (ktore powoli zostaja zastepowane duzymi zielonymi koszami):

3. Zielone kosze

4. Duze zbiorcze kosze dla blokow

Powyzszy recycling zbiera sie w sposob niesegregowany. Wrzucamy wszystko co moze byc przetworzone w naszej okolicy a firma zbierajaca segreguje to sama.

Poza klasycznym recyclingiem mozemy jeszcze przetwarzac:

1. "smieci" ogrodowe ktore zbiera sie to bialych toreb

Kto woli sam robic kompost moze zamowic za niewielka oplata pojemnik na kompost do ogrodu:

2. Recycling organiczny na resztki jedzenia, jedzenie nalezy wkladac w specjalne biodegradowalne woreczki

Pojemniczek do domu

i drugi wiekszy pojemniczek, do ktorego przerzucamy zawiazane woreczki z domu
i ktory trzymamy juz przy pojemnikach ze smieciami:

Informacje co mozna recyclingowac czesto podawane sa w czytelny sposob:

SMIECI WIELKOGABARYTOWE i ELEKTRONIKA

Smieci takich nie mozna wyrzucac do tradycyjnego kosza na smieci bo albo sie nie mieszcza albo przepisy tego zabraniaja. Dlatego nalezy zamowic ich odbior telefonicznie, przez www lub przez email. Do takich smieci naleza miedzy innymi:
Łóżka i ramy łóżek, Szafki nocne, Biblioteczki, Akumulatory samochodowe, Opony, samochodowe, Krzesła, Komputery / PC, Monitory komputerowe, Kuchenki, Zmywarki, Drzwi, Zamrażarki, Lodówki, Butle gazowe (puste), Materace, Piekarniki, Sofy, Stoły, Telewizory, Suszarki bębnowe, Szafy, Pralki, dywany, wykładziny...
W mojej dzielnicy odbior taki na niektore rzeczy jest darmowy, za inne trzeba zaplacic okolo 85PLN. Cena 85PLN zawiera odebranie do 6 sztuk z powyzszych rzeczy. W dzielnicy gdzie mieszka znajomy kazde mieszkanie ma prawo zamowic odbior 6 rzeczy za darmo w przeciagu 2 miesiecy.

CENTRA RECYCLINGU
Kazda dzielnica ma kilka takich miejsc gdzie mozna zawiezc pewne rzeczy i oddac za darmo. Moja dzielica ma dwa takie miejsca. Ponizszy tekst tlumaczyl google translator,
nie jest do konca przetlumaczony jak trzeba ale mysle ze wystarczajaco oddaje przekaz:

Co przyjmujemy

Lista pokazuje elementy, które mogą zostać podjęte w celu ponownego użycia i centrów recyklingu. Proszę zapoznać się z informacjami na temat tego, czego nie może zaakceptować , a inne sposoby, aby pozbyć się niechcianych elementów :
Lodówki i zamrażarki, Elementy elektryczne, Baterie AGD, Złom, Odpady ogrodowe, Drewnem, Hardcore i gruz, Olej kuchenny, Zużyty olej silnikowy, Akumulatory samochodowe, Tekstylia i obuwie, Plastikowe butelki, dzbany, wanny i brodziki, Tektura,
Napoje kartony, Papier, Szklane butelki i słoiki, Pojemniki na żywność i napoje puszki, Telefony komórkowe, Kartridż do drukarek, Książka telefoniczna, Książki, DVD, CD i kasety, Narzędzia, Niechciane spektakle, Świetlówki, Energooszczędne żarówki, Farba.

Wszelkie odpady z gospodarstw domowych, które nie nadaje się do recyklingu, w tym dużych przedmiotów takich jak meble, należy umieścić w pojemniku oznaczonym odpadami.

Nie akceptuje
Azbest , rozpuszczalniki i środki ochrony roślin nie będą przyjmowane na ponowne użycie i centrów recyklingu. Aby umówić się na gromadzenie tych elementów należy zadzwonić do Corporation of London na 020 7606 3030. W celu uzyskania dalszych informacji, proszę odwiedzić naszą stronę Niebezpiecznych Odpadów i Klinicznej .

Butle gazowe i opony samochodowe nie mogą być przyjęte na ponowne wykorzystanie i recykling Centrów ale mogą być zbierane z domu bez kosztów. Aby zorganizować zbieranie kontakt z Haringey Veoliastadion Contact Center : Tel: 020 8885 7700 Email: enquiries.haringey @ veolia.co.uk

Japoński rdest - nie można przyjąć na ponowne użycie i centrów recyklingu, a mieszkańcy są proszeni, aby nie stawiać żadnej z tego materiału roślinnego do skrzyń odpadów ogrodowych. Darmowe kolekcje japońskiego rdestu ptasiego dla bezpiecznego usuwania są dostępne - zobacz japoński rdest stronę uzyskać więcej informacji.

http://www.haringey.gov.u...ling-centre.htm

Kosze na smieci, kosze na recycling, pojemniki, biodegradowalne woreczki sa dostarczane przez council "za darmo". Jako ze w zyciu za darmo nic nie ma, odbior smieci, recyclingu, pojemnikow itd jest oplacany przez council z podatku lokalnego od nieruchomosci ktory maly nie jest. Dla przykladu, ja place okolo 12% miesięcznej ceny za wynajem mieszkania.

SMIECI BUDOWLANE / REMONTOWE

W takich wypadkach najczesciej zamiawia sie metalowy pojemnik zwany skipem, zaladowuje, firma to odbiera i nastepnie segreguje i przesyla dalej. Oplata zalezy
zapewne od firmy i wielkosci pojemnika, przykladowe ceny mozna zobaczyc tutaj:
www.apsenvironmental.co.uk/skipsizes.shtml podajac jako przykladowy kod pocztowy
N17 6RN.

lugoshi 
musicwatchgirlsgoby

Wysłany: 2013-05-19, 21:06   

Organizacja.

U nas stwierdzili, że trzeba gonić Europę i urrraaaaaa...
Nie ważne jak, niech giną zakłady komunalne, niech ci ze zsypami na klatkach łapią się za łeb, ci co mają liczone od metra powierzchni niech płacą 200 zeta. Sam minister nie wie do jakich śmieci zaliczyć kartonik po mleku. Przetargi na wywóz śmieci dopiero ogłaszane...
Kampania informacyjna w lesie...
Nawet nie potrafią skopiować dobrych rozwiązań z innych krajów.

Jakoś to będzie...
Z naciskiem na jakoś ...
Polską rządzą nieudacznicy, którzy nic nie potrafią.
No może kraść. To im wychodzi.
Ostatnio zmieniony przez lugoshi 2013-05-21, 07:23, w całości zmieniany 1 raz  

malkotent 
tustela

Wysłany: 2013-05-20, 21:40   

Powiało takim pesymizmem, że aż strach myśleć co nam szykuje miasto i jej godni rajcowie. Nie chodzi mi o uchwałę ale wszystko poza. Przetarg nie wypalił - kogo zaproszono , może zmowa cenowa, albo patrzenie nie we właściwa stronę.
Uchwała starszej osobie w bloku nakłada normę max na śmieci organiczne 120 litrów gdy obecnie zdaje około 40 litrów i jeszcze segreguje co nie daje jej gwarancji, że podniosą jej normę do np. 200 litrów podnosząc równocześnie cenę np. na 40 zł.

mlody 
Sponsor forum
inż.Mamoń

Wysłany: 2013-05-20, 23:37   

po przeczytaniu musze się zastanowić nad swoimi śmieciami.....ciezko będzie zmieścić się w kuble raz na dwa tygodnie, a może faktycznie zacznę je ugniatać...i żeby nie było tez od dawna segreguje szkło i plastiki

GAZDA 
Sponsor forum

Wysłany: 2013-05-21, 08:32   

tak to jest jak urzędnicy sie czymś zajmują...

mlody 
Sponsor forum
inż.Mamoń

Wysłany: 2013-05-21, 15:58   

nie komentowac, do roboty !!! zarabiac na biurwy, a w zamian za to że utrzymujesz biurwe to ona jeszcze zawezwie cię na kontrolę i będzie pierd....farmazony np." a ile wydawał pan na pampersy w roku 2010 " ?

a po co to pani ?
, zauwazyłam że w 2010 urodziło sie panu dziecko 9 na tej podstawie oblicze czy stać pana było na spłacanie kredytu sumując dochody i wydatki.

Autentyk, kolega jeździł 6 razy do jakiejś torby sie tłumaczyć.

Za paliwo ( 120 km ) oczywiście nie zwrócili.

Lubie czasami pójśc do urzędu i porozmawiać, dowartościowac się, że sa na tym świecie jeszcze ludzie bardziej tępi i głupsi niz ja :002: :002:

Robert 

Wysłany: 2013-05-30, 15:24   

oi
Ostatnio zmieniony przez Robert 2014-07-06, 16:05, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu