Poprzedni temat :: Następny temat
Goralenfolk
Autor Wiadomość
lugoshi 
musicwatchgirlsgoby

Wysłany: 2011-10-19, 20:09   Goralenfolk

Znalazłem artykuł o nowej książce, która ma niebawem pojawić się na rynku.
W artykule autor wspomina o Rabce.

http://www.rp.pl/artykul/...oralenvolk.html

Cytat:
Wydawało mi się, że dokumenty trochę usprawiedliwią działaczy Komitetu Góralskiego, a także mojego dziadka. Tymczasem jest przeciwnie. Dokumenty ich pogrążają, np. przy okazji akcji wręczania kenkart – są opisy gróźb, wysiedleń. "Albo jesteś góralem, albo 20 kilo na plecy i won z Podhala" – mówił Wacław Krzeptowski. A za nim stali gestapowcy. Ludzie w Rabce oglądali go, gdy nad nim wisiał portret Hitlera. Straszono górali, że jak wezmą kenkartę polską, skończą w Auschwitz. Grożono też konfiskatą majątku.

mlody 
Sponsor forum
inż.Mamoń

Wysłany: 2012-01-31, 16:26   

a dziś albo jesteś patriotą prawdziwym polakiem albo von z Polski.
Jakoś nie widze różnicy pomiędzy tamtymi czasami a dzisiejszymi....

Robert 

Wysłany: 2012-01-31, 21:09   

oi
Ostatnio zmieniony przez Robert 2014-07-07, 17:32, w całości zmieniany 1 raz  

mlody 
Sponsor forum
inż.Mamoń

Wysłany: 2012-01-31, 23:48   

Robercie- nie jestem żadnym cenzorem, nawet nie jestem tu moderatorem żadnego z tematów, nie mam żadnych uprawnień.
Wyrażam swoje zdanie, jeśli ma ktoś odmienne to zapewniam, że nie będę go "walił w mordę" z tego powodu.

Rozumiem, że podniesione ręce chłopców to nie "sieg heil" tylko salut rzymski.
Ja po prostu nie lubie jak ktoś opowiadał pierdoły ( nie mam tu absolutnie na myśli Ciebie ) mając nadzieję że ciemny lud to kupi.

Po prostu nie lubie narzucania komuś innemu poglądów.
Skoro np. kocham kulturę żydowską i lubię poczytać o historii Żydów w Polsce i Rabce- tak z sentymentów jak to drzewiej bywało i nie przeszkadzają mi geje czy to oznacza że nie jestem tym "prawdziwym Polakiem" ....????

Nie wiem ile masz lat , ale ja doskonale pamiętam komunę, siłowe wtłaczanie w podstawówce j. radzieckiego i ukierunkowywanie w stronę jedynie słusznej linii "przyjaciół" ze wschodu i jestem wyczulony na jakiekolwiek narzucanie ideologii.

aaa. przepraszam, nie "przyjaciół" tylko "braci", bo prztjaciół to się wybiera a to byli "bracia " ;) ))

PS. NIgdy jakoś się nie wypowiadałem na ten temat, ale teraz mnie zmusiłeś.
Trochę mi głupio , ale wiele osób z mojej rodziny wiele wycierpiało za komuny aby teraz każdy mógł napisac co chce i co myśli np. tutaj.

Swoje wiem , a obecne marsze różnej maści przyprawiają mnie tylko o uśmiech.
Teraz to żadna odwaga "drzeć gębę" i "dawać komus wpierdol" jak to napisałeś.

Teraz za wrzaski nikt nie wywozi do gułagu, nie pałuje i nie prześladuje całej rodziny.
Wtedy trzeba było protestować odważnie a nie siedzieć pod spódnicą mamusi jak taki jeden laluś i cykor który w naszym kraju mianuje się opozycją.
Bo opozycja to jest coś konstruktywnego, a tu widzę tylko pyskowanie.

Ostatnio pokazał jak to jest za "Narodem", teraz cykor wycofuje się z ACTA które wcześniej tak popierał.

GAZDA 
Sponsor forum

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2012-02-01, 07:39   

mlody napisał/a:
to nie "sieg heil" tylko salut rzymski.

dlaczego właściwie używają salutu rzymskiego a nie polskiego???

Iscra

Wysłany: 2012-02-01, 09:11   

Jest to off topic, ale ciekawy:

historia magistra vitae...

Salut rzymski nie jest ani salutem ani rzymskim tylko dziewiętnastowieczną (błędną) rekonstrukcją gestu o zupełnie innym znaczeniu. Gest ten pojawił się po raz pierwszy na obrazie "Przysięga Horacego" Davida (gdzie również nie jest jeszcze gestem "sieg heil"), ale został podchwycony przez popularne sztuki tematycznie nawiązujące do historii antycznej (aktorzy przez długie wieki studiowali gesty przedstawione na obrazach, które miały im pomagać w autentycznym oddawaniu emocji, ale to trochę inna historia).

Stąd podłapali go faszyści, "zlegitymizowali" jako autentyczne nawiązanie do Imperium Romanum, które miało być jednym z wielu wizualnych znaków świadczących o nieprzerwanym trwaniu imperium.

Można o tym przeczytać np. w książce Martina M. Winklera. The Roman Salute: Cinema, History, Ideology. Columbus: Ohio State University Press, 2009.
tutaj jest link do ogólnodostępnego wstępu:

https://ohiostatepress.org/Books/Book%20PDFs/Winkler%20Roman.pdf

Z historycznego punktu widzenia unoszenie ramienia w geście pozdrowienia jest gestem faszystowskim, sorry.

Gdybyśmy mieli mówić o jakimś bardziej polskim pozdrowieniu, to pewnie trzeba by było pokazywać sobie puste ręce, w których nie kryje się broń, ale dokładnie taką samą funkcję spełnia "cześć", czyli potrząśnięcie nieuzbrojoną prawicą :P .

Iscra

Wysłany: 2012-02-01, 12:35   

Oświeć mnie jeśli łaska, w jakim charakterze? Etatowej abnegatki ustroju totalitarnego?

malkotent 
tustela

Wysłany: 2012-02-01, 12:39   

mlody napisał/a:

Teraz za wrzaski nikt nie wywozi do gułagu, nie pałuje i nie prześladuje całej rodziny.

Podzielam Twoje postrzeganie problemu z jednym wyjątkiem. Prześladowanie może mieć różny wymiar. Korporacyjność zawodowa uniemożliwia swobodna konkurencję. Mnożenie przez uczelnie absolwentów bez uzasadnionego zapotrzebowania ze strony rynku to mamienie o pozornej wartości wkraczających w świat dorosłych (stąd emigracja). Decydowanie o rynku pracy pod dyktando zachodnich właścicieli różnej maści zaprzańców (wymienię tu choćby prezesów dużych firm "polskich" z TP SA, Orlen, PKP, LOT, banki itd..) doprowadzających do upadku polskie firmy dla korzyści osobistych. Tak na marginesie żaden z nich po opuszczeniu posadki nie zaistniał w gospodarce. Schodząc na ziemię czy zdobycie przez młodych pracy satysfakcjonującej bez "pomocy" jest codziennością. I te różnego rodzaju koneksje decydentów kształtują zapatrywania młodych wchodzących w życie.

mlody 
Sponsor forum
inż.Mamoń

Wysłany: 2012-02-01, 17:46   

odpowiadam: jest możliwe tylko trzeba ciężko pracować i się nie poddawać, inna sprawa że teraz jaśnie państwo ledwo co skończyło studia i chce na starcie dostawać min. 3000 zł nic nie umiejąc.

Robert 

Wysłany: 2012-02-01, 20:29   

oi
Ostatnio zmieniony przez Robert 2014-07-07, 17:32, w całości zmieniany 1 raz  

mlody 
Sponsor forum
inż.Mamoń

Wysłany: 2012-02-01, 21:57   

narzucanie komuś innemu poglądów oznacza zastraszanie, nękanie, wymuszanie fizyczne lub psychiczne osobie nad którą ma się przewagę etc.
Wyrażanie swoich myśli i dyskutowanie na argumenty ( czasem lepsze czasem gorsze ) nie jest narzucaniem komuś swojej woli.
Zawsze można w kompie wcisnąć OFF ;) ))) i po sprawie :-D

malkotent 
tustela

Wysłany: 2012-02-01, 22:16   

mlody napisał/a:
odpowiadam: jest możliwe tylko trzeba ciężko pracować i się nie poddawać, inna sprawa że teraz jaśnie państwo ledwo co skończyło studia i chce na starcie dostawać min. 3000 zł nic nie umiejąc.

Jeżeli nic nie umieją to jakie kończyli studia? Poprzednio, kończący studia posiadał wiedzę pozwalająca na samodzielność zawodową.

mlody 
Sponsor forum
inż.Mamoń

Wysłany: 2012-02-02, 16:50   

malkontent ;) z całym szacunkiem nie ściemniaj. Każdy wie, że po studiach nic nie wie.
Mówię nawet o normalnych dziennych. Ja kończyłem studia techniczne i dopiero po prawie 15 latach nie boję się tematów na inwestycjach i u projektantów.
15 lat temu wiedziałem g... oprócz napakowanej głowy teorią , wzorami i umiejętnościami projektowania.
Tylko , że projektowanie na kartce nie równa się rzeczywistości w praktyce.

Pomijam inne "studia", które tylko z nazwy są takimi ;) )

lugoshi 
musicwatchgirlsgoby

Wysłany: 2012-02-02, 19:13   

Studia w Polsce to "wydmuszka".
Zgadzam się z tobą młody co do joty...

GAZDA 
Sponsor forum

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2012-02-02, 19:35   

ja po studiach sie i tak nic nie wie, to po co w ogóle te całe studia? nie lepiej od razu uczyć sie praktyki?
troche sie offtop zrobił...

Odpowiedz do tematu