Poprzedni temat :: Następny temat
Czy miasto chce zamknąć wyciągi na Maciejowej?
Autor Wiadomość
maciejowa 
Dominik Wójciak

Wysłany: 2013-12-18, 17:43   Czy miasto chce zamknąć wyciągi na Maciejowej?

??????????????????
Ostatnio zmieniony przez maciejowa 2013-12-28, 14:57, w całości zmieniany 5 razy  

maciejowa 
Dominik Wójciak

Wysłany: 2013-12-18, 18:13   

Gmina Rabka-Zdrój jako zarządca terenu, na którym jest zlokalizowana jedyna droga do stoków narciarskich, ma obowiązek budowy, przebudowy, remontu, utrzymania, ochrony i oznakowania dróg wewnętrznych oraz zarządzania nimi. To na zarządcy drogi spoczywa również ciężar finansowania powyższych zadań. Ich realizacją powinna się zając Pani Burmistrz. W związku z powyższym od lat zwracałem się z prośbą do władz Gminy Rabka-Zdrój o uregulowanie kwestii drogi na osiedlu Maciejowa, w tym kilkukrotnie w bieżącym roku. Wykazując zrozumienie dla ograniczeń związanych z gospodarką finansową Gminy, wyraziłem nawet gotowość do udrożnienia i utwardzenia drogi wewnętrznej znajdującej się w jej zarządzie we własnym zakresie, na co dostałem stosowne pozwolenie. Prace te nie mogły się jednak odbyć, gdyż lokalne władze nie wywiązały się z działań, które musiały podjąć samodzielnie, czyli usunięcia zalęgających na drodze ziemi, drzew, krzewów i metalowych prętów. Trzeba zaznaczyć, iż ja nie mogłem wykonać ich w zastępstwie Gminy, gdyż nie posiadam żadnego tytułu prawnego do władania przedmiotową nieruchomością. Ponadto, wyznaczanie jej granic przez geodetów zakończyło się tym, że albo w ogóle nie ustawili oni w terenie znaków granicznych ze względu na sprzeciw jednej z okolicznych rodzin albo znaki te zostały przesunięte lub usunięte niedługo po przeprowadzeniu tych prac. Dopiero w listopadzie bieżącego roku, pod naciskiem słusznie zaniepokojonych o funkcjonowanie wyciągu mieszkańców, władze Gminy Rabka-Zdrój podjęły się działań w celu poprawy stanu technicznego tej drogi. Zarówno ja, jak i inni mieszkańcy osiedla, jednak z wyjątkiem Pani Marii W., zdemontowali ogrodzenia swych działek, by umożliwić prowadzenie odpowiednich prac. Odbywały się one z powodzeniem do momentu, gdy bieg drogi częściowo nachodził na posesję Pani Marii W., która nie wyraziła zgody na dokończenie robót. Sytuacja ta nie zmieniła się do dnia dzisiejszego. Łącznie wykonano około 30 metrów utwardzenia drogi, wydając na to pieniądze publiczne. Chciałbym podkreślić, że Pani Maria W. nie jest już właścicielką gruntów sąsiadujących z drogą wewnętrzną na osiedlu Maciejowa, o czym władze Gminy doskonale wiedzą.

Uważam, iż opisane w niniejszym tekście wydarzenia pokazują, iż podjąłem się wszelkich działań, które mogły przyczynić się do dalszego funkcjonowania i rozwoju stacji narciarskiej na Górze Maciejowa. Dążyłem do polubownego rozwiązania zaistniałych sporów i w tym celu wielokrotnie zwracałem się o wsparcie do organów Gminy Rabka-Zdrój. Jednakże od władz lokalnych w mojej opinii należy również oczekiwać wykorzystania leżących po ich stronie możliwości, nie mówiąc o realizacji ustawowych obowiązków, a nie wyłącznie nakłaniania do ustępstw poszczególnych mieszkańców. Zwłaszcza, że dążenie do zapewnienia im odpowiedniego poziomu dobrobytu, bezpieczeństwa i komfortu powinno właśnie dla nich stanowić priorytet. W tej sytuacji zasłanianie się przez Panią Burmistrz Ewę Przybyło sporami sąsiedzkimi w mojej ocenie stanowi jedynie próbę odwrócenia uwagi od bezczynności władz Gminy. Nie da się ukryć, iż w przeszłości spory takie były na porządku dziennym, jednak obecnie poszczególne nieruchomości są w rękach ludzi młodych, gotowych do rozmów, a nie kłótni. Tę chęć współpracy trzeba jednak odpowiednio wykorzystać.
Ostatnio zmieniony przez maciejowa 2013-12-26, 09:04, w całości zmieniany 2 razy  

maciejowa 
Dominik Wójciak

Wysłany: 2013-12-18, 18:23   

...znając życie za moment będą się tutaj rozpisywać osoby związane z U.M. niby co mają włodarze wspólnego z rozwojem prywatnych inwestycji. Mają o tyle, że żaden mieszkaniec miasta jak również inwestor nie posiada tytułu prawnego do władania drogami.

Dlaczego droga gminna o nr ewidencyjnym 2530 jest tak ważna dla funkcjonowania ( w obecnej postaci) i rozwoju popularnego ośrodka narciarskiego Maciejowa-ski? Myślę, że wszystkich nieprzekonanych przekona mapa poniżej.
Ostatnio zmieniony przez maciejowa 2013-12-23, 10:56, w całości zmieniany 3 razy  

maciejowa 
Dominik Wójciak

Wysłany: 2013-12-18, 18:28   

Mapa oddaje położenie drogi gminnej zlokalizowanej na działce ewidencyjnej o numerze ewidencyjnym2530, która przez wiele lat dobrze służyła wszystkim mieszkańcom osiedla jako ich jedyny dojazd do domów, gospodarstw, pól. Droga przede wszystkim była pomocna turystom korzystającym z wyciągów Maciejowa oraz pobliskich szlaków turystycznych.

Ostatnio zmieniony przez maciejowa 2014-01-05, 14:50, w całości zmieniany 8 razy  

malkotent 
tustela

Wysłany: 2013-12-18, 18:45   

Poza wszelka dyskusją Maciejowa to dla Rabki bez inwestycyjny "magnes" bo bez niej Rabka w zimie to kompletne zadup..e. Polczkówka nigdy nie jest na tyle atrakcyjna by konkurować a bajania o zastąpieniu Maciejowej to czcze bez pokrycia mrzonki gdyby było inaczej, to dlaczego tego do tej pory nie zrobiono. Owszem, jako uzupełnienie to dobrze , że jest robi reklamę już z drogi ale co oferuje orczyk, to dobre dla szkółek ale nie dla obecnego klienta. Biznes ma to do siebie , że szybko weryfikuje.
Co do Maciejowej to pytanie czy Słone ma swoich radnych, czy on mediowali w sporze mniemam nie ze starszą kobietą ale Burmistrzem. Bo jeżeli jest prawdą , że problemem był zakres prac o wartości 300 zł. to nijak nie mogę pojąć, że to była bariera nie do pokonania. Nie znamy wersji zdarzeń drugiej strony ale bezstronnie kibicując to piłka jest po stronie miasta ale czy zdążą..

maciejowa 
Dominik Wójciak

Wysłany: 2013-12-18, 18:48   

Starsza Kobieta nie jest właścicielką żadnych terenów, dlaczego włodarze wiedząc o tym tolerują jej pomysły?

maciejowa 
Dominik Wójciak

Wysłany: 2013-12-18, 18:50   

Pytaniem zasadniczym jest! Czy włodarze chcą aby stoki na słonym funkcjonowały? Dlaczego zadaje takie pytanie? A CZY KTOŚ ZAUWAŻYŁ ABY COKOLWIEK W TYM TEMACIE ROBILI POZYTYWNEGO?

Do dziś dnia ''nie zauważono'' w magistracie problemu jaki ma popularny ośrodek narciarski Maciejowa-ski.

Zdjęcia obrazują obecny stan jedynej drogi miasta od ul. Poniatowskiego do wyciągów: Maciejowa-ski I, Maciejowa-ski II jak również jest to ścieżka rowerowa i szlak turystyczny ( czarny ) Odcinek zaznaczony żółtym kolorem na mapie.

Za tamtych czasów, drogi były na stoki a w tym momencie nawet tego nie dopilnowano. Pani Burmistrz musi wzywać straż miejską i straszy nią starsze Panie, zamiast najpierw formalnie uporządkować sprawy podstawowe dla miasta! Następnie poinformować o tym oficjalnie wszystkich zainteresowanych ( myślę że całą Rabkę) i dopiero przystąpić do działań. Czy to nie standard, dlaczego nie u nas?

Przecież sprawa dotyczy jak to określiła jedna z gazet "popularnego ośrodka narciarskiego na Maciejowej ".

Ostatnio zmieniony przez maciejowa 2014-03-26, 08:39, w całości zmieniany 35 razy  

malkotent 
tustela

Wysłany: 2013-12-19, 09:22   

Panaceum na niemoc Miasta miał być obcy zarządzający. Ta formuła już się wyczerpała albo dochodzi kresu o czym stanowią obecne niedokonania. Stok pewnie w tym roku już nie ruszy, podobnie z uruchomieniem było w ub.r. i świat się nie zawalił. Jeżeli zrozumienie zależności wyciągu dla prowadzonych interesów wśród właścicieli terenów dzierżawionych dla potrzeb wyciągu jest podobne do Twojego to czy nie należy się pokusić o założenie spółki (podobnej jak w Białce) przejąć wyciąg i czerpać korzyści. Decydenci z miasta jak zwykle hołdują zasadzie a co ja z tego będę miał. I wmyśl tej zasady nigdy nie będą Waszymi sprzymierzeńcami ani radni a tym bardziej decydenci, bo to jeszcze nie ta faza rozwojowa.
Trzeba przejąć inicjatywę w swoje ręce, wesprzeć się profesjonalistami i działać, bo posiadacie mnóstwo atutów. Warunkiem jest zaniechanie wszelkich sporów bo Wasze wadzenie wykorzystują inni.

maciejowa 
Dominik Wójciak

Wysłany: 2013-12-19, 15:13   

malkotent napisał/a:
Jeżeli zrozumienie zależności wyciągu dla prowadzonych interesów wśród właścicieli terenów dzierżawionych dla potrzeb wyciągu jest podobne do Twojego to czy nie należy się pokusić o założenie spółki (podobnej jak w Białce) przejąć wyciąg i czerpać korzyści. Decydenci z miasta jak zwykle hołdują zasadzie a co ja z tego będę miał. I wmyśl tej zasady nigdy nie będą Waszymi sprzymierzeńcami ani radni a tym bardziej decydenci, bo to jeszcze nie ta faza rozwojowa.
Trzeba przejąć inicjatywę w swoje ręce, wesprzeć się profesjonalistami i działać, bo posiadacie mnóstwo atutów. Warunkiem jest zaniechanie wszelkich sporów bo Wasze wadzenie wykorzystują inni.

Jeśli miastu nie będzie zależało na tego typu inwestycjach to nikt ich nie zdoła przeprowadzić. Mogą to chociażby potwierdzić osoby, które w tamtym roku były w U.M. ( robiły też wywiad na Słonym) odnośnie inwestycji na całej górze Maciejowa. Kto zgadnie co im Włodarze odpowiedzieli????

Zadziwia bierność urzędników w tej sprawie.

maciejowa 
Dominik Wójciak

Wysłany: 2013-12-19, 15:32   

Cytat:
Niepokoi ignorancja władz miasta, lekceważenie proponowanego rozwiązania. Coś mają za uszami gdyby było inaczej np. przeinaczenia w mediach powinni sprostować a tak się nie stało. Szkoda bo mogą rozeźlić P. Dominika póki co piłka po stronie miasta ale gdy inni uruchamiają wyciągi tu czekamy na decyzje. Jest blamaż władz miasta ale i radnych którzy nadal dają się manipulować.

...riposty U.M. nigdy nie będzie przynajmniej oficjalnej ponieważ od strażnika miejskiego po p. Burmistrz sytuacja jest znana, chociażby z pism do urzędników ( pism całego osiedla). W odpowiedzi MIASTO musiałoby by się przyznać do tego, że zaniedbało jedną ze spraw podstawowych dla zimowej Rabki.

A czy miasto nie powinno sprzyjać właśnie takim inicjatywą a nie je blokować, jak to ma miejsce w przypadku Maciejowej?.

...każde zignorowane pismo i prośby ustne przez urząd miasta ( kilka ich było) uważam za wyraz niechęci do funkcjonowanie wyciągu na słonym.
Ostatnio zmieniony przez maciejowa 2013-12-29, 10:50, w całości zmieniany 10 razy  

maciejowa 
Dominik Wójciak

Wysłany: 2013-12-19, 18:39   

Cytat:
STRATEGIA ROZWOJU MIASTA I GMINY RABKA

jest zapis:

Przedsięwzięcie nr 3
Rozwój infrastruktury turystyczno-sportowej, rekreacyjnej i rozrywkowej

Rozszerzenie usług świadczonych na warunkach komercyjnych lub też wykorzystanie tras i urządzeń ogólnodostępnych z zakresu rekreacji, sportu, turystyki a także popularnej rozrywki stanowi warunek znacznego zwiększenia popularności Rabki jako centrum wypoczynku. Powinno to sprzyjać napływowi klientów, korzystających z hoteli i innych miejsc noclegowych, miejscowej gastronomii i tych jednostek prowadzących działalność gospodarczą, które świadczą usługi polegające na udostępnianiu wyciągów narciarskich, basenów itp.

Przewiduje się, że pewna część urządzeń (głównie trasy narciarskie, rowerowe i spacerowe), będą stanowiły dobro publiczne, utrzymywane przez służby komunalne (zakład budżetowy), względnie jednostki odrębne (spółki prawa handlowego), będące własnością gminy.

Te urządzenia i obiekty otwarte, które mogą być miejscem sprzedaży usług powinny być budowane i następnie eksploatowane
przez inwestorów prywatnych lub (gdyby sytuacja tego wymagała) inwestorów publiczno-prywatnych. Rozwiązanie takie, stosowane w przypadkach znacznego ryzyka, związanego z niepewnością sukcesu finansowego inwestycji, może polegać np. na oddaniu terenu gminy na użytek inwestycji.

Realizacja tego przedsięwzięcia może wiązać się z pewnymi problemami, wynikającymi np. z dokuczliwości hałasu dobiegającego z dyskoteki. Należy starać się o właściwą lokalizację takich obiektów, a w przypadku lokalnych konfliktów nakłaniać społeczeństwo do tolerancji, koniecznej dla pozyskania lokali rozrywkowych lub innych obiektów i urządzeń, niekiedy uciążliwych.

Istnieje konieczność promowania inwestycji prywatnych, przewidzianych w ramach tego przedsięwzięcia i stworzenia zachęt oraz ułatwień dla inwestorów.

Orientacyjne nakłady szacuje się na 410 tys. zł., w całości ze środków gminy (nie określa się rozmiarów i nakładów inwestycji prywatnych). ”
Ostatnio zmieniony przez maciejowa 2013-12-21, 10:34, w całości zmieniany 1 raz  

maciejowa 
Dominik Wójciak

Wysłany: 2013-12-19, 19:19   

Jeden z wielu komentarzy artykułu zamieszonego w gorce24 na temat wyciągów i włodarzy w Rabce-Zdrój

Cytat:
W końcu ktoś napisał jaki jest stan faktyczny sytuacji w której znaleźli się mieszkańcy i wiele firm w Rabce Zdrój tracąc nie mały jak sądzę dochód z każdej ze stron bo przecież sama Rabka z tytułu zamknięcia maciejowej pomniejszy wpływy do swojej już i tak mało zasobnej kasy, ale zapomnieliśmy o jednym czemu gmina ma się tym przejmować ze jest niegospodarna wystarczy podnieść tylko podatki i już saldo na koniec roku kompensuje stratę maciejowej, ale nie miejmy żalu do niej bo widać na to ją tylko stać. Dziwi mnie postawa UM jak również samego zastępcy burmistrza, który jak sie okazuje pochodzi i mieszka na ulicy Poniatowskiego, mało tego jest jak się okazuje w temacie nieszczęsnej drogi i nic z tym nie zrobił przez ostanie 3 lata co świadczy tylko o jego zaangażowaniu w rozwój Rabki. W każdym mieście gdzie dochód zarówno dla UM jak również działających tam przedsiębiorstw uzależniony jest poniekąd od ilości odwiedzających go turystów powoduje że gminy i urzędy miasta traktują jako priorytet te gałęzie gospodarki które napędzają lokalny rynek tutaj jest inaczej, mydlenie oczu kłótniami sąsiedzkimi odpychanie od siebie problemu to jest metoda na natrętnych podatników. Jak się okazuje pisma o strategiczna drogę były składane nie w ostatniej chwili jak Pani burmistrz twierdziła a sporo wcześniej zatem proszę o racjonalne wytłumaczenie dlaczego nikt się nie zaintertesował problemem braku drogi dojazdowej do wyciągu, opieszałość urzędników jest tak daleko idąca że nie maja pojęcia co dzięki nim Rabka i okoliczne wsie tracą nieodwracalnie. Niegospodarność i unikanie odpowiedzialności to standard na dzień dzisiejszy jeśli chodzi o urzędników Państwowych zarówno na szczeblu gminym jaki w skali całego kraju lepiej powiedzieć ze sąsiedzi się nie dogadują a niżeli zabrać się za pracę dużo wcześniej. Zapraszam wszystkich zainteresowanych do rozmowy z pobliskimi sąsiadami jak wyglądała ta pseudo próba wykonania w trybie na wczoraj drogi dojazdowej śmiechu warte i godne pożałowania dla władz gminy działania są nieudolnym ratowaniem twarzy urzędu który przez liczne decyzje a właściwie brak ich w odpowiednim czasie doprowadziły Rabkę do upadku niebawem pies z kulawą nogą nie zechce tutaj przyjechać. Afera za aferą, niebawem wybory, a z 2 strony właściciele pobliskich pensjonatów sami wyborcy którzy na Pania głosowali rozlicza Panią z tych działań które obiecywała Pani przed wyborami a które okazały się tylko pustymi obietnicami wyborczymi. Jeśli dalej tak pójdzie to zostało Pani jeszcze zlikwidowanie Parku Rabkoland.

maciejowa 
Dominik Wójciak

Wysłany: 2013-12-19, 19:49   

Cytat:
Bigboss Czy nie lepiej wspierać inicjatywy mające realne szanse powodzenia? Np. Stacja Narciarska "Polczakówka" wydłużona na północny stok Grzebienia, z wyciągiem krzesełkowym i dodatkowo trasami do narciarstwa biegowego. To też jest Rabka i to ta mniej skonfliktowana.

Ludzie mieszkający na maciejowej, którzy potworzyli z prywatnych działek drogę (gminny trakt, uważamy teraz był celowo zaniedbywany przez U.M. do stanu nieużywalności) na wyciągi nie mogli się doprosić wsparcia od MIASTA aby chociaż częściowo odśnieżali ten trakt ( O DŁUGOŚCI 40m), tak by turystom i mieszkańcom udogodnić przejście. A na wspieranie niedochodowej inwestycji na Palczakówce macie środki i możliwości?!

Może napiszcie oficjalne oświadczenie, np takie MACIEJOWĄ ZE SCHRONISKAMI ZAMYKACIE BO TO ZA DUŻA KONKURENCJA DLA PALCZAKÓWKI I WIERZY WIDOKOWEJ i będzie po sprawie.

Cytat:
ostatnimi czasy dośc głośno jest o Rabce i jej władzach które jak się dzisiaj okazuje dość opieszale podchodzą do tematu uruchomienia wyciagu na Maciejowej, i wydaje mi się że w tym roku to chyba nie realne za to ku mojemu zdziwieniu władze rabki na czele z Panią burmistrz usiłują za wszelką cenę zmobilizować wszystkie siły i zasoby ludzkie do budowy nowego wyciagu na grzebieniu w zarytym nawet Pani burmistrz osobiście usiłuję chyba zabezpieczyć swoją przyszłość lokując kapitał w działkach przeznaczonych pod pszyszły wyciąg na grzebieniu jednak władza to potęga bo po co robić skoro wystarczy mieć informacje gdzie i kiedy powstanie coś w co warto ulokowac kapitał, to ci dopiero nowinka zatem chyba oczywieste jest że Maciejowa z powodów czysto ekonomicznych musi byc doprowadzona do upadku a przynajmniej nie dziwi fakt opieszałości władz gminy jeśli chodzi o wykonanie drogi do Maciejowej.
Ostatnio zmieniony przez maciejowa 2014-03-21, 17:28, w całości zmieniany 8 razy  

mlody 
Sponsor forum
inż.Mamoń

Wysłany: 2013-12-19, 20:37   

Czy ktoś może napisac o co właściwie konkretnie chodzi ?

Moja wiedza na ten temat odsiewając polityczno-dyskusyjne komentarze:

1. Skończyła się dzierżawa dla firmy obsługującej wyciag.
2. Wyciagu nie będzie bo na zebraniu z byłymi juz dzierżawcami jakas baba czy gośc cos tam coś tam na coś się nie zgadzają, zapamietałem że jakas rodzina.
3. BM podjęła się negocjacji
4. W tle pojawił się jakis problem z jakąś drogą.

Na dzien dzisiejszy przynajmniej ja a może i wielu innych nie mieszkających na Słonem ma taka wiedzę- czyli żadną.

Jest szansa żeby ją poszerzyć , czy ktoś zechce w konkretach napisać o co tak naprawde chodzi ?
Bo ja nie wierzę że o jakiś nieuregulowany odcinek drogi 40 m.

Jesli jednak faktycznie tak to ja więcej nie mam pytań......

maciejowa 
Dominik Wójciak

Wysłany: 2013-12-19, 20:47   

Cytat:
Włodarze miasta ładnie nazwali całą sytuację patową
Nie chcą się przyznać do tego, że całe osiedle maciejowa ( oprócz jednej starszej Pani, która nie jest już nawet właścicielem gruntów) prosiło od roku pisemnie ( a ustanie od kilku lat) włodarzy miasta o udrożnienie drogi gminnej na osiedlu na którym są inwestycje. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ właściciele MACIEJOWEJ-SKI oczekują od mieszkańców osiedla aby Ci oddali pod wyciągi jedną jedyną drogę, która jest przejezdna.

Pytania często stawiane włodarzom miasta -jak będziemy dojeżdżać do domów w przypadku oddania jednej jedynej przejezdnej drogi, która jest jedynie prywatną służebnością( a chcemy ją oddać), dlaczego nie widzicie potrzeby w zajęciu się alternatywnym traktem gminnym, który był de facto pierwotną drogą na maciejową, schroniska i domów tam wybudowanych? Dlaczego od lat ignorujecie prośby mieszkańców tego osiedla którzy naświetlają wam problem taki, że nie jest dobrze kiedy dzieci jeżdżą na sankach nartach miedzy samochodami, bo w końcu dojdzie kiedyś do tragedii! Dlaczego ich zbywacie pismami urzędowymi, że "macie podobne problemy w innych obszarach miasta" wiedząc, że każda inwestycja w tym właśnie miejscu poczyniona, przynosi korzyści dla miasta!?

Odpowiedź jest jedna "o problemach dowiedziałam się teraz" kiedy zapukali dziennikarze do urzędu.
Ostatnio zmieniony przez maciejowa 2014-03-30, 12:27, w całości zmieniany 6 razy  

Odpowiedz do tematu