Poprzedni temat :: Następny temat
stanowiska strzeleckie z I Wojny Światowej
Autor Wiadomość
kulka111 

Wysłany: 2014-11-09, 20:45   stanowiska strzeleckie z I Wojny Światowej

Bardzo dawno z kolegami po szkole natknęliśmy się na betonowe stanowiska strzeleckie znajdujące się za ogrodzeniem ogródka zabaw dla dzieci w Parku Zdrojowym w kierunku Ścieżki Zdrowia. Znależliśmy tam bardzo mocno skorodowane hełmy pruskie z godłem oraz nie nadające się do niczego dwie sztuki broni a raczej to co po niej zostawił tlenek żelaza.

Bunkier nad Willą Tereska bardzo dokładnie spenetrowaliśmy już w latach 80- siątych bez zgody sióstr i nic nie znależliśmy w środku jak i wokoło bunkra gdzie intensywnie kopaliśmy.

W lasku za Willą Tereska znajduję się nie tylko bunkier na strzelnicy ale również drugi położony po prawej stronie skarpy i całkowicie zasypany ziemią jak również śmieciami gdyż w tamtym czasie ludzie wyrzucali śmieci dokładnie na bunkier który jest częściowo zniszczony.

Jedno ze stanowisk strzeleckich znajduje się na posesji nad Tereską na rozwidleniu drogi. właściciel posesji zrobił w nim piwniczkę lub też składzik.

Takich miejsc jest naprawdę wiele i jeśli ktoś jest zainteresowany tematem mogę podać dokładną lokalizację w/w jak i innych. Interesuje mnie temat powrotu do zatrzymania tego co jeszcze nie stracone a napewno w Rabce jest takich miejsc wiele.

pozdrawiam Rabczanin

GAZDA 
Sponsor forum

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2014-11-09, 20:53   

hełmy pruskie? bunkry z ww1?
myślałem że ino podczas 2ww niemcy bunkry zbudowali...

Dorian Gray 

Wysłany: 2014-11-09, 23:23   

@kulka111: A badaliście może również sieć podziemnych korytarzy, która podobno znajduje się pod Rabką? Słyszałem od kilku osób opinię, że korytarze te zaczynają się nad Poniczanką, biegną przez całą Rabkę, jedno z wyjść znajduje się koło starej straży, a wyjście końcowe w jarze w okolicach Grzebienia (dokładniej gdzieś pomiędzy Banią a Grzebieniem). To niezwykle ciekawa sprawa, godna na pewno tego, żeby ją ostatecznie wyjaśnić.

Nasuwa się łatwe porównanie z podobnymi strukturami znajdującymi się na Dolnym Śląsku. Pozostaje do wyjaśnienia też, jakie było przeznacznie tych struktur. Podziemna fabryka, czy tylko magazyny i schron, a może zaledwie droga ucieczki w razie odwrotu?

Pozdrowienia.

GAZDA 
Sponsor forum

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2014-11-09, 23:57   

z tymi korytarzami to raczej urban legend jest... nad poniczanką to były najprawdopodobniej schrony dla dzieci z baraków przy podhalańskiej...
kilka bunkrów było dookoła tereski... bunkry nie były ze sobą połączone jakimiś podziemnymi korytarzami...

kulka111 

Wysłany: 2014-11-10, 16:22   projekt- mapa obiektów

Najbardziej owocnymi miejscami do poszukiwań w Rabce są okolice rzeki Poniczanka, Park Zdrojowy oraz okolice Bani w tym stok nad Cegielskim, stok pod willą Tereski wraz z laskiem z cmentarzem żydowskim.

Tak czy inaczej ktoś powinien wypuścić w obieg mapę Rabki Zdrój gdzie internauci mogliby zaznaczać wiadome im miejsca z walk czy też nieznane innym obiekty.

warto pomyśleć

GAZDA 
Sponsor forum

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2014-11-10, 17:31   

lubie mapy... moge zrobić... jak ma to wyglądać od strony technicznej?

mlody 
Sponsor forum
inż.Mamoń

Wysłany: 2014-11-10, 21:08   

ja tez od małego słyszałem legendę że nad poniczanką w tym tunelu wjeżdżały cięzarówki i tunel ciagnął się gdzieś tam daleko. Pewnego letniego dnia uzbrojeni w latarki i baterie zapasowe udaliśmy się na "eksplorację" która zakończyla się po 100 metrach, bo tam dalej jest zasypane... a mieliśmy nadzieję przejśc pod tereskę czy nie wiadomo gdzie. Swoja drogą bardzo mnie to dalej fascynuje co jest dalej i gdzie to się kończy. Może kiedyś za życia jeszcze poznam odpowiedź ;) Ten tunel to dla mnie bardzo tajemnicza sprawa, nie obiło mi sie o uszy gdzie on prowadzi i co jest dalej.

ab16 
Sponsor forum

Wysłany: 2014-11-10, 21:34   

mlody, legenda chyba była dość popularna, bo też obiła mi się o uszy. A w każdej legendzie jak wiemy jest ziarnko prawdy.

Electrical Storm 
Gorce forever

Wysłany: 2014-11-11, 06:11   

GAZDA napisał/a:
lubie mapy... moge zrobić... jak ma to wyglądać od strony technicznej?

Moze naniesc na mape googla?

GAZDA 
Sponsor forum

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2014-11-11, 06:49   

mapa googla jest zbyt niedokładna by takie rzeczy nanosić... topograficzna by sie nadawała ale jak pisałem nie wiem jak to z technicznej strony ugryźć...

kulka111 

Wysłany: 2014-11-11, 10:54   Mapy

Od strony technicznej potrzebne są mapy najlepiej z lat 1938-39 i takie można zdobyć w Starostwie powiatowym w archiwum za niewielką opłatą ale trzeba będzie poczekać bo trzeba je wyciągnąć i skopiować ( na takich mapach uwidocznione są wszystkie drogi jak również nieruchomości znajdujące się w owym czasie na terenie Rabki Zdrój ( jak sami zauważycie wszystkie umocnienia budowane przez Niemców miały za zadanie całkowite zabezpieczenie terenu podczas walki, dlatego jeśli czegoś będzie brakowało w układance na mapie będzie wiadomo gdzie szukać. Niemcy nie pozostawiali dziur w systemach obronnych. ). Druga mapa może być standardowa używana w chwili obecnej przez turystów, którą można kupić w kiosku. Po naniesieniu i porównaniu map można zacząć poszukiwania zasypanych stanowisk i bunkrów jak również odkopać co nieco przy użyciu prostych wykrywaczy.

Jeśli jesteście zainteresowani tematem jestem w stanie pomóc i wyłożyć kilka złotych by temat ruszył.

Pozdrawiam

ZŁB 

Wysłany: 2014-11-11, 11:16   

http://igrek.amzp.pl/ mapy

1934
http://www.mapywig.org/m/...0_S30_RABKA.jpg
1931
http://www.mapywig.org/m/..._RABKA_1931.jpg

GAZDA 
Sponsor forum

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2014-11-11, 13:09   

ja mam na dysku mapy z czasów 2wś, niemieckie, sowieckie, alianckie ale po co mapa stara jak chodzi ino o zaznaczanie w terenie ciekawych objektów coby inni se mogli zobaczyć...

ja bym użył aktualnej dodatkowo jakoś bym zaznaczył zabudowania i drogi ze starych map...
no i obiekty które nas interesują...

kulka111 

Wysłany: 2014-11-11, 20:16   Mapy

Przygotuj mapę i wklej a sama zacznie żyć swoim życiem na portalu.

ZŁB 

Wysłany: 2014-11-11, 22:47   

To ile mamy takich miejsc (bud zaborcy)?

* 2 bunkry lekkie koło Tereski, muszę wrócić do książki, wydaje mi się, że był jeszcze jeden
* strzelnica z jednym bunkrem

* Schron plot nad Poniczanką, zawalony (od kiedy?) i zakratowany [moje dziecięce marzenie]
* II schron plot koło "Władka"

* Schron pod dworcem w Chabówce jest OIDP powojenny
* Szkoła na Łęgach

* 4 cmentarze z obu wojen

PS.
Brakuje jednej I w nazwie tematu :)

Odpowiedz do tematu