Poprzedni temat :: Następny temat
Strojenie anteny
Autor Wiadomość
krystian 
SQ9NKF


Posty: 340
Skąd: Rabka-Zdrój
Wysłany: 2007-05-25, 12:24   Strojenie anteny

· Co to jest SWR ?

Stosunek fali padającej do fali odbitej określany jest współczynnikiem fali stojącej – WFS , z języka ang. Standing Wave Ratio - SWR
Jeśli Impedancja wyjściowa nadajnika Zn i impedancja anteny Za są sobie równe wtedy mówimy że mamy dopasowanie falowe. Cała energia dostarczona jest do anteny a następnie wyemitowana w postaci fali elektromagnetycznej. Jeśli impedancje te nie są sobie równe powstaje fala stojąca (fala odbita), która wraca z powrotem do nadajnika. Powoduje nagrzewanie stopnia końcowego (końcówka mocy) co może doprowadzić do jego uszkodzenia, oraz powoduje zakłócenia w sprzęcie RTV. Współczynnik fali stojącej w naszym przypadku jest zależny od impedancji anteny i określany jest wzorem :

SWR=Zn/Za lub SWR=Za/Zn dla SWR>1

Impedancja wyjściowa nadajnika CB jest równa 50 Ohm. I tak jeśli obciążymy nadajnik rezystorem bezindukcyjnym o wartości 100Ohm SWR wyniesie 2. Analogicznie dla 150Ohm 3, dla 200 Ohm 4... Można w ten prosty sposób sprawdzić działanie reflektometru.
Jeżeli SWR wynosi 2 możemy przypuszczać że impedancja anteny jest równa 100 Ohm lub 25 Ohm. Należy również pamiętać że impedancja falowa przewodu zasilającego antenę (fidera) musi być równa 50 Ohm.

· Trzeba stroić czy nie ?

Anteny bazowe (zwłaszcza antena ½) mogą mieć różny SWR w zależności od wysokości zamontowania. Nowe anteny przewoźne jeśli są zamontowane na środku dachu nie wymagają strojenia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby sprawdzić jaki mamy SWR. Powód ? np. Możemy mieć uszkodzoną cewkę (czasem się zdarza), lub brak masy co może spowodować znaczny wzrost SWR a w dalszej kolejności uszkodzenie końcówki mocy. Jeśli zamontowaliśmy antenę używaną to niezwłocznie musimy dokonać pomiaru. Antena z biegiem czasu mogła ulec rozstrojeniu, nigdy nie wiadomo jak poprzedni właściciel z nią postępował.
Podsumowując: zawsze należy sprawdzić SWR a jeśli zajdzie taka potrzeba antenę zestroić.


· Co będzie potrzebne ?

-Transceiver (radio)
-Antena
-Reflektometr (miernik SWR)
-Przewód pomiarowy
-Krótki przewód


· Jak dokonać pomiaru ?

Należy pamiętać że strojenia bądź sprawdzenia anteny należy dokonać zawsze w miejscu montażu. Anten bazowych nie wolno stroić na ziemi a dopiero później montować na maszcie. To samo tyczy się anten mobilowych. W odległości połowy fali (5,5m) od anteny nie może być żadnych metalowych przedmiotów.

Do pomiaru posłuży nam prosty przyrząd za pomocą którego możemy zmierzyć zarówno SWR jak i moc nadajnika (SWR & POWER METER). Przyrząd ten na tylnej ściance ma dwa wyjścia oznaczone : transceiver i antenne (w zależności od modelu może być różne oznaczenie). Do wyjścia transceiver podłączamy radio za pomocą krótkiego przewodu dowolnej długości zakończonego dwoma wtykami. Do wyjścia antenne dołączamy antenę za pomocą przewodu pomiarowego. Przewód pomiarowy powinien być jak najkrótszy – maksymalnie 15cm. Jeśli nie mamy fizycznej możliwości podłączenia reflektometru przy samej antenie możemy użyć dłuższego przewodu pomiarowego. Jego długość musi być wielokrotnością połowy fali. Musimy mieć także na uwadze współczynnik skrócenia. Długość przewodu wyliczamy ze wzoru :

l=k x 11/2 x 0,66 gdzie :

l – długość przewodu [m]
11/2 - połowa fali (5,5 m)
0,66 – współczynnik skrócenia
k – wielokrotność (najlepiej 1 lub 2)

Reflektometr za pomocą którego możemy mierzyć również moc posiada dwa przełączniki - FWD /REF oraz PWD / SWR. Drugi z przełączników PWR / SWR przełączamy na SWR – funkcja PWD służy do pomiaru mocy. Na podziałce mamy naniesione dwie skale. Górna opisana WATT służy do odczytu mocy. Pomiar będziemy odczytywać z dolnej podziałki oznaczonej SWR. Na samym dole mamy także liniową podziałkę pomocniczą 0-10 która jednak nie będzie nam przydatna. Jeśli ktoś nie wie z której skali odczytać SWR to należy pamiętać że skala SWR zaczyna się od 1, nie jak w przypadku mocy od 0.
Najprostsze mierniki nie posiadają przełącznika PWD / SWR. Służą jedynie do pomiaru SWR. Posiadają tylko skalę SWR i podziałkę.

Do radyjka oczywiście musi być podłączone zasilanie. Radio ustawiamy na środku pasma czyli na częstotliwości 27.180 - kanał 19. Przy strojeniu anten bazowych (i nie tylko) warto wybrać sąsiedni kanał (20 lub 18) aby nie zakłócać pracy mobilom.

Najpierw dokonujemy kalibracji-pierwszy przełącznik ustawiamy na FWD . Wciskamy w tym celu przycisk PTT (nadawanie przy mikrofonie). Za pomocą pokrętła CAL ustawiamy tak aby wskazówka znajdowała się na pozycji SET (koniec skali). Puszczamy przycisk PTT. Następnie należy przełącznik ustawić na pozycji REF i ponownie wciskamy przycisk PTT. Odczytujemy wskazanie reflektometru i zwalniamy PTT. Należy pamiętać że przy zbyt dużym SWR czas nadawania nie może być zbyt długi gdyż możemy uszkodzić końcówkę mocy.

Pomiaru należy dokonać także na innych kanałach np.: 1,5,10,15,20,25,30,35,40. Przy pomiarze na każdym kanale osobno należy dokonywać kalibracji ! Należy również pamiętać aby podczas pomiaru nie zakłócać żadnych stacji.


· Jak zestroić antenę ?

Jeśli wartość SWR maleje wraz ze wzrostem kanału promiennik anteny należy nieznacznie wydłużyć. Jeżeli SWR rośnie wraz ze wzrostem kanału promiennik należy wsunąć (skrócić). Antena jest idealnie zestrojona jeśli SWR na kanałach 1-18 maleje następnie na kanale 19 przyjmuje najniższą wartość a następnie na kanałach 20-40 z powrotem rośnie. Wartość na kanale 19 powinna być jak najbardziej zbliżona do 1.1. Nie należy się jednak przejmować jeśli wartość będzie nieznacznie większa. Również nie musi się ona znajdować dokładnie na kanale 19. Przy dobrze zestrojonej antenie wartość SWR na całej czterdziestce nie powinna przekraczać 2. Niektóre anteny mają SWR wyższy i może na środku pasma wynosić 1.1 natomiast na kanałach 1 i 40 powyżej 2.5. Jest to całkiem normalne zjawisko.


· Czy promiennik można docinać ?

Jeśli mamy nową antenę i musimy ją zamontować pod kątem mniejszym niż 90 stopni to możemy lekko przyciąć końcówkę promiennika. W przeciwnym wypadku możemy uszkodzić końcówkę mocy. Taki montaż oczywiście jest niepoprawny ! Bardzo często spotyka się w ciężarówkach. Niestety teoria swoją drogą, nie każdemu może podobać się ciągłe zawadzanie o mosty, wiadukty albo co gorsza linie kolejowe. W przyszłości aby poprawnie zamontować taką antenę należy wymienić promiennik.
Krótkie anteny w szczególności magnesowe mają z reguły duży SWR. Tych anten nie należy przycinać. Ogólnie nie warto ich montować.


· Co może być przyczyną zbyt dużego SWR ?

-niepoprawny montaż
-brak masy przy antenie
-zbyt krótki/skracany promiennik
-uszkodzona cewka
-uszkodzona podstawa magnetyczna
-zwarcie na wtyczce
-inne


· Czy kabel też trzeba stroić ?

NIE
Nie stroi się przewodu, ani przewodem anteny. Jeśli antena jest poprawnie zestrojona jej impedancja wynosi 50 Ohm., tak jak impedancja wyjściowa nadajnika. Impedancja falowa przewodu również wynosi 50 Ohm i jest zależna od grubości żyły gorącej, odległości jej od oplotu oraz użytego izolatora. Zmieniając długość przewodu nie zmieniamy więc jego impedancji. Jeśli nie zmieniamy impedancji przewodu to nie zmieniamy również żadnego z parametrów instalacji (oprócz tłumienia przewodu) przez co nie rozstroimy obwodu.
Jeśli antena nie jest poprawnie zestrojona to mierząc SWR przy radiu (lub na wbudowanym mierniku SWR) zmieniając długość przewodu zmieniamy wskazanie SWR. Pomiar ten jest jak najbardziej błędny ! SWR mierzy się przy antenie ! Wskazanie SWR będzie się zmieniać dlatego że nasz przewód będzie emitował falę elektromagnetyczną – stanie się promiennikiem (przez co świetnie zakłócał będzie odbiorniki RTV). Jeśli reflektometr umieścimy przy antenie za pomocą kabla pomiarowego ( do 15 cm lub wielokrotność połowy fali) zauważymy że nic się nie zmienia.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
statystyka
agroturystyka aktualnosci aktualności apteki artysta artyści bacowka bacowki bacówka bacówki bank bankomat bar bary baseny baza adresowa baza gastronomiczna baza noclegowa bioenergoterapia cafe cafe internet caffee caffee internet Chabowka Chabówka ciekawe miejsca ciekawe postacie ciuchcia ciuchcie dom wczasowy dom wypoczynkowy domy wczasowe domy wypoczynkowe dorozki dorożki dworzec kolejowy dyskoteka Dyskoteka Śnieżka dzieci dziecko fizjoterapia fontanna fontanny forum galeria galeria zdjec galeria zdjęć gastronomia gora gorach goral goralskie gory gospodarstwa góra górach góral górskie powietrze góry hipoterapia hotel hotele impreza informacje informacje dla alergików informator inhalacje internet janota jasełka jazda jazda konna kawiarnia kawiarnia internetowa Kawiarnia Parkowa Kawiarnia Pod Kasztanami kawiarnie kino Kino Śnieżka klimat klimatoterapia kolej kolejowego konie konna kort tenisowy kuligi kultura kwatera kwatery kwatery prywatne lodowisko Lubon Luboń Luboń Wielki Maciejowa mała gastronomia małopolska miasteczko komunikacyjne Miasto Dzieci Świata mikroklimat MOK muzea muzeum najpiękniejsze narciarski narciarskie narty niezalezna niezaleznarabka niezależna Niezależna Rabka nocleg noclegi oferta Orkan Orkana ośrodki wypoczynkowe park park rozrywki park zdrojowy parking pensjonat pensjonaty piesze plan miasta pociąg retro pocztówka pocztówki Pod Kasztanami podhale pomniki przyrody pomoc drogowa,urząd pocztowy Ponice przewodniki PTTK Rabka Rabka Słone Rabka Zaryte Rabka-Zdrój Rabkoland Rdzawka rekreacja restauracje retro rowerowe rozrywka rękodzieło artystyczne rękodzieło ludowe sanatoria sanatorium schroniska schronisko siłownia skansen skansen kolejowy solanka solanki solarium stacja benzynowa Stare Wierchy stołówki swieże powietrze szczyty górskie szkaki szlak szlaki piesze szlaki turystyczne szpital sztuka Szumiąca Słone taboru teatr transport trasa trasy trasy rowerowe Turbacz wakacje wczasy wesele góralskie Wierchowa wody lecznicze wyciag wyciagi wyciąg wyciągi wyciągi narciarskie wypoczynek wypożyczalnie wyroby regionalne zabytek zabytki zabytkowy zakątki Zaryte zdroj zdrowie Zdrój zrodla zrodło zródła zródło związek podhalan Śnieżka źródła solanki